عمل بینی گوشتی

عمل جراحی بینی گوشتی، همه‌ی آنچه می‌خواهید بدانید!

عمل بینی گوشتی از جمله جراحی‌های متعددی است و افراد زیادی که بینی گوشتی دارند، به سراغ آن می‌روند. زیبایی صورت، همه چیز در مورد تقارن و تعادل ویژگی های صورت است. کلید این تعادل، بینی است. ویژگی‌هایی مانند برجستگی روی پل میانی، نوک پهن بینی و سوراخ های پهن بینی می‌تواند باعث شود بینی نسبت به سایر اجزای صورت بسیار بزرگتر به نظر برسد.

در حالی که عوامل متعددی می‌توانند منجر به بینی گوشتی و پهن شوند، جراحی زیبایی همچنان بهترین راه حل دائمی برای هماهنگ کردن بینی با سایر اجزای صورت است. در این مقاله به همه چیز درباره عمل بینی گوشتی و نکات مهم و مرتبط در این زمینه می‌پردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

عمل بینی گوشتی چیست؟

عمل بینی گوشتی نوعی از عمل بینی است که برای بینی‌ها گوشتی انجام می‌شود. بینی گوشتی به نوعی از بینی‌ گفته می‌شود که غضروف ضعیفی دارد و اغلب در مردان دیده می‌شود. علاوه بر این، بینی گوشتی معمولا دارای نوک پهن و رو به پایین است که پره‌های باز و ضخیم دارد. رایج‌ترین نوع بینی گوشتی، بینی‌ پهن و عریض با برآمدگی قابل توجه روی پل بینی است. همچنین بینی‌‌هایی هستند که می‌توانند کوچک و ظریف به نظر برسند، اما اگر بافت و ظاهر آن‌ها بیشتر چرب و گوشتی باشد تا استخوانی، به‌ عنوان بینی گوشتی طبقه‌ بندی می‌‌شوند. جالب است بدانید که بینی‌های گوشتی در بیش از 24 درصد از جمعیت افراد دیده می‌شوند.

چگونه بفهمیم بینی مان گوشتی است؟

از جمله سوالاتی که مراجعان از ما میپرسند این است که از کجا بفهمیم بینی‌مان گوشتی است؟ برای تشخیص گوشتی بودن بینی می توانید به این ویژگی‌ها دقت کنید؛

 • ضخامت پوست: پوست بینی گوشتی معمولا ضخیم‌تر از بینی‌های استخوانی است. اگر با فشار دادن بینی خود، حرکت زیادی در پوست احساس می‌کنید، احتمالا بینی شما گوشتی است.
 • عرض بینی: بینی‌های گوشتی معمولا پهن‌تر از بینی‌های استخوانی هستند. اگر بینی شما نسبت به سایر اجزای صورت پهن‌تر به نظر می‌رسد، احتمالا گوشتی است.
 • پره های بینی: پره‌های بینی گوشتی معمولا بزرگ و باز هستند. اگر پره‌های بینی شما نسبت به بینی‌های دیگر افراد پهن‌تر به نظر می‌رسد، احتمالا بینی گوشتی دارید.

اگر چند مورد از این ویژگی‌ها را در بینی خود مشاهده کردید، احتمالا بینی شما گوشتی است. البته، تشخیص قطعی این موضوع باید توسط یک پزشک یا جراح پلاستیک انجام شود.

عمل بینی گوشتی

فرم مشاوره

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

لطفا این دستورالعمل‌ها را قبل از جراحی بینی گوشتی خود به دقت مطالعه کنید. رعایت دقیق این نکات به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

آماده شدن برای جراحی بینی گوشتی:

 • از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ویتامین E، مکمل‌های گیاهی یا هر دارویی که حاوی این ترکیبات باشد به مدت دو هفته قبل از جراحی خودداری کنید. استامینوفن و یک مولتی ویتامین روزانه اشکالی ندارد.
 • دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل جراحی بینی‌های گوشتی از سیگار کشیدن خودداری کنید. نیکوتین و دود تنباکو موجب تاخیر در بهبودی و ایجاد زخم می‌شود. این زمان بهترین فرصت برای ترک این عادت است.
 • دو هفته قبل از عمل بینی گوشتی پهن از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • نسخه‌های دارویی شما برای بعد از جراحی (معمولا یک آنتی بیوتیک و مسکن) در روز جراحی به شما داده خواهد شد.

شما اقلام بدون نسخه شامل اسپری بینی سالین، وازلین، نرم کننده مدفوع دوکوزات (كاهش فعالیت، استفاده از داروهای مسکن و بیهوشی افراد را مستعد یبوست می کند) را می توانید تهیه کنید.

 • بعد از نیمه شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید، حتی آب.
 • ترتیبی دهید که کسی شما را بعد از جراحی از بیمارستان به خانه ببرد. رانندگی یا تنها بیرون رفتن مجاز نیست.

روز جراحی:

 • صبح روز جراحی چیزی نخورید و ننوشید، حتی آب. داروهای ضروری را می‌توان با یک جرعه آب مصرف کرد.
 • لباس‌های گشاد بپوشید که از جلو یا پشت بسته شوند. از پوشیدن لباس هایی که از سر پوشیده می‌شوند، خودداری کنید.
 • تمام اشیاء قیمتی را در خانه بگذارید و از به همراه داشتن جواهرات خودداری کنید.
 • از هیچ گونه آرایش صورت یا چشم استفاده نکنید.
 • فقط می توانید عینک بزنید، از لنزهای تماسی استفاده نکنید.
 • اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، آن را در بیاورید.
 • کارت شناسایی و بیمه درمانی خود را همراه داشته باشید.

تاثیر ضخامت پوست بر جراحی بینی گوشتی

به طور کلی عمل بینی‌های پهن و گوشتی دوره نقاهت طولانی‌تری دارد. در حالی که جراحی برای بینی‌های با پوست نازک معمولا حدود 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد تا بهبود یابد، هرچند هر بیمار و هر روند بهبودی با دیگری متفاوت است، بسیاری از بیماران جراحی بینی گوشتی تورم بیشتر و برای مدت طولانی‌تری تجربه می کنند. اگر تورم ادامه یابد، جراح شما ممکن است برای کمک به روند بهبودی تزریق استروئید انجام دهد.

خبر خوب این است که عمل بینی گوشتی درد بیشتری ندارد و با داروهای مسکن تجویز شده باید قابل کنترل باشد. مراحل اولیه بهبودی برای هر دو نوع عمل یکسان است. بیماران جراحی بینی گوشتی می توانند پس از حدود دو هفته به سر کار بازگردند.

تخلیه چربی بینی گوشتی یکی از راه هایی هست که میتوان با آن بینی های گوشتی را نسبتا ( بسیار کم ) کوچک نمود و در جراحی بینی های گوشتی هم این کار تاثیر دارد. با کشیدن چربی از بینی های گوشتی ضخامت پوست بینی های گوشتی نیسز تا حدودی کاهش میابد و به همین دلیل برای انجام عمل جراحی هم بهتر است.

بهترین روش جراحی بینی گوشتی

اطلاع از نتیجه عمل بینی گوشتی و هر نوع جراحی بینی دیگری یکی از مهم ترین دغدغه های بیماران است.  وقتی که صحبت از جراحی بینی، به خصوص بینی گوشتی می شود، هیچ روش واحدی وجود ندارد. بهترین روش به عوامل مختلفی بستگی دارد که به شما و اهدافتان مرتبط است. همانطور که قبلا اشاره کردیم بینی های گوشتی می توانند ویژگی های مختلفی مانند پوست ضخیم، پل پهن، نوک گرد یا سوراخ های بینی برجسته داشته باشند. این ویژگی ها هنگام انتخاب روش جراحی نیاز به توجه دقیق دارند.

در نتیجه با یک جراح پلاستیک متخصص مشورت کنید. آنها آناتومی فردی شما را ارزیابی می کنند، نتایج مورد نظر شما را بررسی می کنند و مناسب ترین روش را توصیه می کنند. بسیار مهم است که در مورد انتظارات خود و هر گونه شرایط پزشکی که دارید، صریح و صادق باشید. در هر حال ما در اینجا به گزینه های عمل جراحی بینی گوشتی اشاره می کنیم؛

 • رینوپلاستی: این اصطلاح گسترده شامل تکنیک های مختلف برای جراحی بینی است. برای بینی های گوشتی، جراحان ممکن است از موارد زیر استفاده کنند:
 • رینوپلاستی کاهنده: از این تکنیک برای باریک کردن پل، اصلاح و کوچک کردن سوراخ های بینی، بافت و غضروف استفاده می شود.
 • رینوپلاستی باز در مقابل بسته: روش های باز برای موارد پیچیده دسترسی بهتر ارائه می دهند، در حالی که روش های بسته منجر به حداقل اسکار می شوند.
 • رینوپلاستی پیزوالکتریک: یک تکنیک جدیدتر که در آن از ارتعاشات فراصوت برای تراشیدن دقیق استخوان و غضروف استفاده می شود.
 • سپتوپلاستی: اگر انحراف سپتوم به ظاهر گوشتی کمک کند، اصلاح آن می تواند هم تنفس و هم زیبایی را بهبود بخشد.

آیا بینی گوشتی دچار افتادگی می شود؟

بله، بینی گوشتی ممکن است دچار افتادگی شود. این به دلیل پوست ضخیم‌تر و غضروف ضعیف‌تر بینی‌های گوشتی است. هنگامی که نوک بینی ظاهری آویزان و افتاده پیدا می‌کند، می‌تواند باعث ناراحتی و عدم رضایت بسیاری از افراد از چهره‌شان شود. همچنین این حالت می‌تواند باعث انسداد راه هوا و در نتیجه مشکلاتی در تنفس شود. شایع ترین دلایل عبارتند از:

 • وجود غضروف زیاد در اطراف بینی
 • افزایش سن
 • عدم استحکام غضروف بینی
 • حوادث و آسیب‌های وارد شده به بینی
 • کشش عضلانی در نوک بینی که باعث افتادگی آن می شود

آیا بینی گوشتی بعد از عمل به حالت قبل بر می‌گردد؟

نتیجه عمل بینی‌های گوشتی دائمی هستند، اما حوادث غیرمنتظره مانند آسیب یا بیماری می‌توانند بر آن تاثیر بگذارند. در صورت تصادف یا آسیب، با جراح پلاستیک خود مشورت کنید تا شما را در این مسیر راهنمایی کند.

در ضمن عمل جراحی بینی گوشتی باید نتایج بلندمدتی داشته باشد که برای سال‌های آینده نیز زیبا و طبیعی به نظر برسد. تورم و کبودی پس از جراحی بینی طبیعی است و معمولا طی چند هفته برطرف می‌شود. تورم کامل ممکن است تا یک سال طول بکشد. پس از رینوپلاستی، بینی شما به حالت اولیه خود باز نخواهد گشت. جراح پلاستیک شما استخوان‌ها و غضروف‌های بینی را تغییر می‌دهد تا شکل و اندازه آن را بهبود بخشد. یک جراح پلاستیک خوب می‌تواند نتایج ثابتی ایجاد کند که در طول زمان ماندگار باشند.

عمل بینی گوشتی به چه روشی انجام می شود؟

عمل جراحی بینی گوشتی با رینوپلاستی از طریق برداشتن لبه‌های کوچک غضروف برای تیزتر کردن و استفاده از تکنیک‌های بخیه برای ایجاد بینی تیزتر اما طبیعی انجام می‌شود. گاهی اوقات، برای بیماران با ضخامت غضروف کم، پیوند غضروف برای ایجاد بینی ظریف‌تر ضروری است. روش‌های مختلفی برای انجام عمل بینی گوشتی وجود دارد که به عوامل مختلفی مانند ویژگی های بینی بیمار و اهداف جراحی بستگی دارد. برخی از روش‌های رایج جراحی بینی گوشتی عبارتند از:

 • تراش غضروف: در این روش، جراح پلاستیک لبه‌های کوچک غضروف را در بینی برش می‌دهد و سپس با دقت روی آنها کار می‌کند تا شکل ظریف‌تری ایجاد کند.
 • پیوند غضروف: در این روش، جراح پلاستیک از غضروف از ناحیه دیگری (مانند گوش یا سپتوم) برای تقویت غضروف بینی و ایجاد ظاهری ظریف‌تر استفاده می‌کند.
 • کاهش پوست: در این روش، جراح پلاستیک مقداری از پوست بینی را برداشته تا بینی کوچک‌تر و ظریف‌تر به نظر برسد.

در برخی موارد، ممکن است جراح از ترکیبی از روش‌های بالا برای دستیابی به بهترین نتیجه استفاده کند.

عمل بینی گوشتی بزرگ، یا رینوپلاستی، یک فرایند جراحی است که با هدف تغییر شکل، اندازه، یا ساختار بینی انجام می‌شود. در مواردی که بینی بسیار بزرگ یا گوشتی شده است، این عمل ممکن است برای بهبود شکل و اندازه بینی و همچنین برای رفع مشکلات تنفسی که ممکن است به دلیل بزرگی بینی ایجاد شده باشد، انجام شود.

عمل بینی گوشتی پهن

یکی از انواع رایج بینی گوشتی، بینی گوشتی پهن است. شکل بینی تا حد زیادی توسط استخوان‌ها و غضروف‌های بینی تعیین می‌شود. در اکثر موارد، برای رفع پهنا، تغییر ساختار استخوان‌های بینی در قسمت بالای بینی ضروری است. عمل بینی گوشتی پهن شامل شکستن این ساختار به قطعات کوچکتر است که جراح می‌تواند آنها را جابجا کند. فرایند شکستن استخوان‌های بالایی بینی برای باریک کردن پل بینی، استئوتومی نامیده می‌شود. تعداد زیادی روش مختلف برای جراحی بینی‌های پهن وجود دارد. بهترین نوع جراحی برای شما به تغییراتی که می‌خواهید در ساختار بینی و حتی سایر ویژگی‌های صورت خود ایجاد کنید، بستگی دارد. 

قبل و بعد عمل بینی گوشتی

نتایج عمل جراحی بینی گوشتی می‌تواند بسیار چشمگیر باشد. در اکثر موارد جراحی بینی گوشتی می‌تواند به کاهش اندازه بینی، باریک کردن پل بینی، و بهبود شکل بینی کمک کند. در ادامه چند نمونه از تصاویر جراحی بینی گوشتی آورده شده است.

جراحی بینی گوشتی

مشاوره عمل بینی گوشتی

در جلسه مشاوره عمل بینی گوشتی، جراح باید اطلاعات کافی در مورد شما داشته باشد تا بتواند تصمیم درستی در مورد جراحی بگیرد. این اطلاعات شامل مواردی مثل انتظارات شما از جراحی، سابقه پزشکی و داروهای مصرفی می‌شود.

جراحیمی‌تواند ظاهر و تنفس بینی شما را بهبود بخشد. اگر می‌ خواهید ظاهر بینی خود را تغییر دهید باید به جراح خود بگویید که چه چیزی در مورد بینی خود را دوست ندارید و چه چیزی را می‌ خواهید تغییر دهید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید بینی خود را کوچک‌تر، باریک‌تر یا بلندتر کنید. یا ممکن است بخواهید شکل بینی خود را تغییر دهید. همه اینها جزء مواردی است که باید در جلسه مشاوره درباره آن صحبت کنید و هر آنچه که لازم است را بپرسید. 

مراحل عمل بینی گوشتی

نحوه عمل بینی گوشتی دارای چنین مراحلی است؛

 1. بیهوشی: برای راحتی شما در طول عمل، داروهایی برای بیهوشی‌تان تجویز می‌شود. انتخاب‌ها شامل آرام‌ بخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک شما بهترین گزینه را انجام خواهد داد.
 2. برش: عمل جراحی بینی گوشتی به دو روش بسته یا باز انجام می‌شود. در روش بسته، برش‌ها داخل بینی پنهان می‌شوند، اما در روش باز، برشی روی نوار باریک بافتی بین سوراخ‌های بینی، ایجاد می‌شود. از طریق این برش‌ها، پوست روی استخوان‌ها و غضروف بینی به آرامی بلند می‌شود تا امکان دسترسی به تغییر شکل ساختار بینی فراهم شود.
 3. تغییر شکل ساختار بینی: بینی بیش از حد بزرگ ممکن است با برداشتن استخوان یا غضروف کاهش یابد. گاهی اوقات جراحی نیاز به افزودن پیوندهای غضروفی دارد. معمولا از غضروف سپتوم، تیغه وسط بینی، برای این منظور استفاده می شود. به ندرت، از غضروف گوش یا قسمتی از غضروف دنده استفاده می‌شود.
 4. اصلاح انحراف سپتوم: اگر سپتوم که همانتیغه بینی است، کج باشد، می‌توان آن را صاف کرد و برجستگی‌های داخل بینی را برای بهبود تنفس کاهش داد.
 5. بستن برش: پس از اینکه ساختار زیرین بینی به شکل دلخواه تراشیده شد، پوست و بافت بینی دوباره پهن می‌شود و برش‌ها بسته می‌شوند. برش‌های اضافی ممکن است در چین‌های طبیعی سوراخ‌های بینی برای تغییر اندازه آن‌ها قرار داده شوند.
 6. مشاهده نتایج: پس از به پایان رسیدن کار ممکن است کبودی و تورم در اطراف بینی ظاهر شود که پس از چند هفته از بین می‌رود و حدودا تا یکسال طول می‌کشد تا نتیجه نهایی و دلخواه شما نمایان شود.

جمع بندی

برای دستیابی به بهترین نتیجه در عمل جراحی بینی گوشتی، انتخاب جراح مناسب اهمیت فوق العاده‌ای دارد. جراح ماهر به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین روش‌های جراحی را با توجه به ویژگی‌های خاص بینی و انتظارات ظاهری‌تان انتخاب کنید. علاوه بر این، مهارت‌ها و تجربه جراحان در انجام انواع مختلف جراحی زیبایی بینی متفاوت است. پس برای رسیدن به نتیجه دلخواه حتما در انتخاب جراح دقت کافی داشته باشید. دکتر حسنانی از ماهرترین جراحان در این زمینه هستند که برای دریافت نوبت از ایشان می‌توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید...
4 پاسخ
 1. سلام وقت به خير آقاى دكتر. من بينيم گوشتى هست و پوست ضخيم. ميخواستم ببينم عمل بينى براى من نتيجه رضايت بخش داره يا نه؟ و اينكه همين مدل بينى خودم رو ميخوام فقط مقدارى كوچيكتر بشه

  1. سلام. در جراحی بینی تغییراتی در اسکلت بینی داده می‌شود ولی هیچ تغییری در سایز پوست بینی داده نخواهد شد. فیبروز یا در اصطلاح عامیانه گوشت اضافی بافت نرمی است که بدن زمانی می سازد که اسکلت بینی بیشتر از پوست کوچک شده باشد و پوست نتواند خودش را تطبیق دهد. در این مواقع بدن بافتی به نام فیبروز می‌سازد که پوست را به اسکلت بچسباند. بعضی وقت‌ها فیبروز، زیاد تشکیل می‌شود و بینی دوباره بزرگ می‌شود. یعنی مثلاً قسمت هایی از بینی ممکن است به صورت گوشتی رشد کند مخصوصاً پشت نوک بینی. در اینجور مواقع می‌گویند بینی گوشتی بعد از عمل برگشته است. اما امروزه این مساله با توجه به استفاده از تکنولوژی های جدید جراحی به ندرت اتفاق می افتد و بینی های گوشتی نیز میتوانند نتایج مطوبی از جراحی بگیرند.

 2. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. میخواستم ببینم بینی من که گوشتیه بعد از عمل تفاوت چندانی خواهد داشت (نوک بینی-جمع تر شدن پره‌ها) و اینکه درسته بینی گوشتی بعد از چند سال دوباره گوشت میاره؟

  1. برگشت بینی اصطلاحی بود که در گذشته برای بینی های گوشتی به کار برده می‌شد. در جراحی بینی تغییراتی در اسکلت بینی داده می‌شود ولی هیچ تغییری در سایز پوست بینی انجام نخواهد شد. فیبروز یا در اصطلاح عامیانه گوشت اضافی بافت نرمی است که بدن زمانی می‌سازد که اسکلت بینی بیشتر از پوست کوچک شده باشد و پوست نتواند خودش را تطبیق دهد. در این مواقع بدن بافتی به نام فیبروز می‌سازد که پوست را به اسکلت بچسباند. بعضی وقتها فیبروز، زیاد تشکیل می‌شود و بینی دوباره بزرگ می‌شود. مثلاً قسمت‌هایی از بینی ممکن است به صورت گوشتی رشد کند، مخصوصاً پشت نوک بینی. در این مواقع می‌گویند بینی گوشتی بعد از عمل برگشته است. اما امروزه این مساله با توجه به استفاده از تکنولوژی‌های جدید جراحی به ندرت اتفاق می‌افتد. و بینی های گوشتی نیز می‌توانند نتیجه مطلوبی از عمل بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *