افتادگی نوک بینی

افتادگی نوک بینی [علت، نحوه ترمیم و درمان آن]

افتادگی نوک بینی بعد از عمل یکی از مشکلاتی است که گاهی برای برخی افراد با گذشت زمان رخ می‌دهد. ترمیم نوک بینی یکی از روش‌های مهم و پرکاربرد در جراحی زیبایی است که به منظور بهبود شکل و ظاهر نوک بینی انجام می‌شود.

این روش معمولاً برای اصلاح نوک بینی‌های کج، کوچک، بزرگ یا غیره همچون ناهمواری‌های دیگر، اعمال می‌شود. اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید و خواستار انجام جراحی ترمیمی نوک بینی هستید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

علت افتادگی نوک بینی

علت افتادگی نوک بینی

علت افتادگی نوک بینی پس از عمل بینی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، از جمله:

◀ در برخی افراد، ساختارهای استخوانی یا غضروفی نوک بینی بر اثر جراحی بینی قدیمی، ضعیف شده و باعث افتادگی نوک بینی می‌شود.

◀ در بعضی موارد، بافت‌های پوستی یا زیر پوستی که در جریان عمل جابجا شده‌اند، ممکن است بخشی از حجم خود را از دست داده و به سمت پایین‌ افتادگی پیدا کرده و ظاهر بینی تخریب می‌شود.

◀ گاهی این احتمال وجود دارد که جراحی اولیه به دلیل عدم تجربه کافی جراح، نتایج مناسبی نداشته باشد و نوک بینی از همان بعد عمل کمی پایینتر از ناحیه واقعی باشد.

◀ برخی افراد به دلیل شغل خود به طور مداوم سر خود را به سمت پایین نگه می‌دارند مانند خیاطی یا شنا و … که در نهایت و مرور زمان منجر به افتادگی نوک بینی خواهد شد.

کاندیدای مناسب برای ترمیم افتادگی نوک بینی

کاندیدای مناسب برای عمل بینی نوک افتاده، افرادی هستند که:

1.  تجربه افتادگی نوک بینی پس از جراحی قبلی دارند.

2.  نیاز به اصلاح شکل نوک از نظر ظاهری دارند.

3. ساختار نوک بینی آن‌ها برای اصلاح و بهبود مناسب است.

4. به دلایل سلیقه شخصی خواهان انجام این عمل هستند.

ترمیم افتادگی نوک بینی

علائم افتادگی بینی بعد از جراحی

علائم افتادگی بینی پس از جراحی در افراد متفاوت است اما تقریبا مشهود خواهد بود. برخی از این علائم عبارتند از:

  • افتادگی و نرمی نوک بینی
  • افزایش طول نوک بینی
  • ورم بینی پس از جراحی به حالت غیر طبیعی
  • تغییرات ناخواسته در ساختار بینی
  • تغییرات حسی در نوک بینی

آیا افتادگی نوک بینی پس از جراحی امکان دارد؟

در برخی افراد، جراحی‌های قبلی ممکن است باعث ضعف ساختارهای استخوانی یا غضروفی نوک بینی شود که در نهایت به افتادگی نوک بینی منجر می‌شود. این مشکل برای هر شخصی قابل رخداد است اما اگر جراح شما متبحر باشد، احتمال بروز این افتادگی نوک بینی کمتر خواهد بود.

پس از جراحی، تعادل فشارها و محافظت از نوک بینی مهم است و گاهی این مشکل به دلیل عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی رخ می‌دهد.

درمان افتادگی نوک بینی چگونه انجام می شود؟

روش های درمانی افتادگی نوک بینی متعدد است و دارای تکنیک های جراحی و غیر جراحی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین روش ترمیم افتادگی نوک بینی، عمل جراحی است که باید به بهترین جراح بینی بسپارید تا دچار عوارض مجدد نشوید.

جراحی ترمیمی نوک بینی یک روش جراحی است و برای اصلاح شکل نوک بینی که به دلیل ضعف ساختاری یا ضربه‌ای افتاده  شده است، انجام می‌شود. در این روش، پزشک متخصص عمل نوک بینی را با استفاده از تکنیک‌های مختلفی که شامل برش و بازسازی است، به شکل دلخواه بیمار انجام می‌دهد. این عمل جراحی برای بهبود ظاهر بینی مفید واقع می‌شود و می‌تواند اعتماد به نفس افراد را مجدد به آن ها بازگرداند.

نحوه انجام جراحی افتادگی نوک بینی

برای شروع، بیمار به صورت کامل به طور فیزیکی و آزمایشگاهی بررسی می‌شود تا مطمئن شوند که برای عمل آماده است. بعد از آماده‌سازی، بیمار تحت بیهوشی کلی یا موضعی قرار می‌گیرد. انتخاب نوع بیهوشی به عوامل مختلفی از جمله مشکلات پزشکی بیمار، نوع جراحی و توصیه پزشک بستگی دارد.

برش لازم در ناحیه نوک بینی و بین دو سوراخ بینی ایجاد می‌شود و تغییرات لازم انجام خواهد شد. در صورت وجود غضروف اضافی یا پوست اضافه، این موارد حذف می‌شوند و اگر نیاز به اضافه کردن غضروف برای بالا بردن نوک بینی باشد، انجام خواهد شد. سپس بخیه لازم در ناحیه برش ها انجام می‍‌شود تا ترمیم صورت گیرد.

غضروف‌های مناسب برای ترمیم افتادگی نوک بینی

گاهی نیاز است تا برای تقویت نوک بینی از غضروف های مصنوعی استفاده شود. این غضروف ها اغلب از بین دندان ها و یا از لاله گوش برداشته می‌شوند. به دلیل اینکه غضروف ها از بدن شما برداشته می‌شوند، بسیار سریع در جایگاه جدید خود تطابق پیدا کرده و بدن آن را پس نمی‌زند.

مراقبت‌های پس از ترمیم افتادگی نوک بینی

پس از ترمیم افتادگی نوک بینی، مراقبت‌های زیر باید رعایت شوند تا بهبودی کامل در کوتاه ترین مدت زمان ایجاد شود و با عوارض روبرو نشوید. این مراقبت ها تقریبا همانند مراقبت های بعد از جراحی معمولی است. برخی از آن ها عبارتند از:

  • برای جلوگیری از فشار و ضربه به بینی، تا حد امکان از لمس زیاد و فشار دادن به بینی پرهیز کنید.
  • داروهای ضد التهاب و ضد درد که پزشک تجویز می‌کند را به صورت منظم و به دقت مصرف کنید.
  • ویزیت‌های پس از عمل را دنبال کنید تا از پیشرفت مناسب و عدم وجود مشکلات جدی مطمئن شوید.
  • استراحت کافی داشته باشید و فعالیت‌های سنگین را کنار بگذارید.
  • مصرف مایعات کافی به بهبود سریع‌تر بدن کمک می‌کند.

سخن آخر

افتادگی نوک بینی پس از جراحی یکی از مشکلات شایع بوده که بسیاری از بیماران با آن مواجه می شوند. این مسئله می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند تکنیک جراحی، آسیب به غضروف ها یا عدم ثبات ساختار بینی باشد.

درمان های متعددی برای این مشکل وجود دارد که شامل جراحی های اصلاحی، استفاده از پیوند غضروف یا استخوان و حتی تزریق ماده پرکننده است. انتخاب درمان مناسب بسته به شدت افتادگی نوک بینی، نوع آسیب و ترجیحات بیمار متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *