عمل-بینی-چیست؟نحوه جراحی و مراحل عمل بینی

عمل بینی (صفر تا صد جراحی بینی )

عمل بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty) نوعی جراحی برای تغییر فرم بینی است.در این جراحی تنفس و شکل بینی به هم مرتبط هستند. از رینوپلاستی (Rhinoplasty) می توان نه تنها برای تغییر ظاهر بینی با هدف زیبایی بلکه برای بهبود تنفس نیزاستفاده کرد که به جراحی برای بهبود تنفس سپتوپلاستی (Septoplasty) گفته میشود.

عمل بینی چیست؟

پاسخ دکتر حسنانی:

جراحی بینی نوعی جراحی زیبایی است که به منظور بهبود در شکل و ظاهر بینی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. در این عمل بافت‌های بینی به طور کلی اصلاح شده و به فرم مورد نظر شکل دهی می‌شود تا سرانجام نتیجه مورد پسند بیمار به دست آید. این عمل انحرافات بینی را گرفته و زاویه، شیب و ارتفاع تیغه بینی را اصلاح می‌کند.

همچنین از این عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی و با هدف بهبود عملکرد بینی و همینطور زیباسازی بینی نیز استفاده می شود. با استفاده از این روش فرد می‌تواند علاوه بر زیبایی بینی خود عملکرد تنفسی خود را بهبود ببخشد. عمل بيني که برای بهبود عملکرد و زیبایی بینی انجام می‌شود، در حقیقت برای ترمیم مجرای بینی صورت می‌گیرد، در این روش متخصص به سراغ صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی که اصطلاحا آن را با نام (تیغه بینی) میشناسند، جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی می‌رود.

عمل بینی به دو صورت انجام مشود که شامل: عمل بینی باز یا بسته است و در آن ممکن است پزشک بر حسب تشخیص خود از ابزارهایی همچون لیزر استفاده نماید. بدیهی و روشن است که متخصص جراح باید تجربه و تخصص کافی را در انجام عمل بینی داشته باشد، زیرا کوچکترین خطایی ظرافت بینی را زیر سوال برده و مشکلات جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد می‌کند.

جراحی بینی عملی متداول بوده که توسط دکتر حلق گوش و بینی یا جراح پلاستیک انجام‌ می‌شود. یکی از نکات مثبت این عمل نداشتن نیاز به بستری است. یعنی اگر عمل شما صبح انجام شود، می‌توانید ظهر به خانه رفته و استراحت کنید. با وجود تکنیک‌های مدرن شما هیچ دردی در حین عمل احساس نمی‌کنید.

انواع عمل بینی چیست؟

بینی از دو بخش اصلی تشکیل شده است: استخوان و غضروف. بخش استخوانی در قسمت فوقانی بینی و بخش غضروفی در قسمت پایینی آن قرار دارد. جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، می‌تواند باعث تغییر در هر یک از این دو بخش یا ترکیبی از آن‌ها شود. روش‌های مختلفی برای جراحي بيني وجود دارد، اما رایج‌ترین روش، شامل یک برش کوچک در ریشه تیغه بینی و در بین سوراخ‌های بینی است. این برش به جراح اجازه می‌دهد پوست را از استخوان و غضروف زیرین آن آزاد کند. سپس جراح می‌تواند تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی ایجاد کند. پس از پایان عمل، پوست دوباره در جای خود قرار داده می‌شود.

عمل پولیپ بینی

جراحی بینی تنها برای اهداف زیبایی نیست. در برخی موارد، جراحی برای درمان مشکلات پزشکی انجام می‌شود. یکی از این موارد، جراحی پولیپ بینی است. جراحی پولیپ بینی یک روش سرپایی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش، جراح با استفاده از آندوسکوپ، پولیپ‌ها را از بینی و سینوس‌ها خارج می‌کند.این جراحی می‌تواند گرفتگی بینی، کاهش حس بویایی و سایر علائم پولیپ را بهبود بخشد.

عمل برای بینی

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی نوعی دیگر از انواع جراحی‌های در ناحیه بینی است که هم برای بهبود تنفس و هم اصلاح ظاهر بینی انجام می‌شود. این جراحی معمولاً برای بیمارانی انجام می‌شود که دچار انحراف یا انسداد بینی هستند و به عمل بینی استخوانی احتیاج دارند.

عمل زیبایی بینی شکسته و کج

جراحی بینی کج و یا شکسته، نوعی از جراحی‌ است که با هدف صاف کردن بینی و ترمیم آسیب های ناشی از شکستی انجام میشود. این جراحی می‌تواند برای ترمیم شکستگی‌های بینی، کجی‌های بینی و سایر مشکلات ساختاری بینی انجام شود و هم با هدف زیبایی و هم درمان مشکلات ناشی از کجی یا شکستی بینی صورت میگیرد.

فرم مشاوره با دکتر حسنانی

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

انواع مدل عمل بینی چیست؟ 

بهترین سن برای عمل بینی

پاسخ دکتر حسنانی:

صفحات رشد استخوانی که در بینی قرار دارند و به رشد استخوان کمک می‌کنند، در دختران تا سن ۱۵ سالگی و در پسران تا سن ۱۷ سالگی بسته می‌شوند. بنابراین، سن مناسب برای جراحی بینی در دختران حدود ۱۶ سال و در پسران ۱۷ سال است.

نکته مهم این است که افراد زیر سن قانونی (۱۸ سال) نمی‌توانند بدون اجازه ولی، جراحی زیبایی بینی انجام دهند و برای این کار باید اجازه پدر یا قیم قانونی خود را داشته باشند.

نحوهٔ عمل بینی چگونه است؟

پاسخ دکتر حسنانی:

عمل بینی معمولا به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و به بیانی دیگر نیازی به بستری چند روزه در بیمارستان وجود ندارد. بیمار بر اساس تشخیص پزشک به طور موضعی یا عمومی بی‌هوش می‌شود. در حین بی‌هوشی‌ عمومی بیمار به خواب رفته اما در بی‌هوشی موضعی فقط بینی بیمار بی‌حس خواهد شد. به هرحال بیمار هیچ دردی را عین انجام حراجی حس نخواهد کرد. در زمان انجام عمل، حراج متخصص شکافی را در سوراخ های بینی ایجاد می‌کند. در بعضی مواقع ممکن است این شکاف به قسمت‌های پایینی بینی نیز برسد.

پزشک بعد از ایجاد برش، پوست بینی را به بالا و به سمت عقب صورت می‌کشد تا به خوبی ساختار غضروف و استخوان بینی را مشاهده کند. پس از انجام این کار  باتوجه به نوع بینی، پزشک شروع به تراشیدن استخوان می‌کند یا قسمت‌های اضافی غضروف را به بیرون می‌کشد. پس انجام این مرحله، جراح پوست کشیده را به نقطه اول برمی‌گرداند و شروع به بخیه زدن آن می‌کند.

در برخی از روش‌ها پزشک لوله‌های باریکی را در بینی جای گذاری می‌کند که حالت پشتیبان برای حفظ فرم بینی محسوب می‌شوند. علاوه بر این، لوله‌ها تا حدودی از کبودی‌ها و  ورم بینی پس از عمل می‌کاهند. مدت زمان انجام عمل بینی به طور تقریبی بین 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

بیشتر بدانید: مدت زمان عمل بینی چقدر است؟

با جراحی بینی چه مشکلاتی را می‌توانیم برطرف کنیم؟

رینوپلاستی نوعی جراحی است که برای اصلاح مشکلات ساختاری و گسترده‌ی بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند برای اصلاح قوز بینی، پهنای پل بینی، شکل نوک بینی، اندازه و شکل سوراخ بینی، انحراف بینی، مشکلات تنفسی، بدشکلی‌های پس از ضربه یا تصادف و ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی بینی انجام شود.

قوز بینی

برجستگی و برآمدگی روی بینی است می‌تواند موجب بزرگ‌تر و نامتقارن‌تر نشان دادن شکل بینی شود. عمل بینی می‌تواند قوز را تا حد لازم اصلاح یا از بین ببرد و ظاهری زیباتر را برایتان به ارمغان آورد.

تغییر شکل نوک بینی

شامل کوچک کردن نوک بینی، کاهش اندازه سوراخ‌های بینی، یا تغییر زاویه نوک بینی است.

انحراف بینی

زمانی اتفاق می‌افتد که تیغه بینی، دیواره‌ای که بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند، به یک طرف خم شود. این انحراف می‌تواند باعث گرفتگی بینی، سردرد، خونریزی بینی و سایر مشکلات تنفسی شود. جراحی می‌تواند تیغه بینی را صاف کند و مشکلات تنفسی را برطرف کند.

عمل جراحی بینی

پهنای پل بینی 

اگر پل بینی بیش‌از حد پهن یا باریک باشد. با جراحی می‌توان اندازه آن را تنظیم کرد.

ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی

جراحی بینی برخی از ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی را اصلاح می‌کند و ظاهر بینی را بهبود می‌بخشد.

بدشکلی‌های پس از ضربه یا تصادف

 بدفرمی سبب از دست رفتن شکل طبیعی بینی شده اما با جراحی بینی طبیعی می‌توان را اصلاح نمود.

مشکلات تنفسی

 مشکلات تنفسی ناشی از عوامل مختلفی از جمله انحراف بینی، پولیپ بینی، سینوزیت و سایر مشکلات پزشکی باشد که عمل  توانایی رفع آن ها را دارد.

جراحی-بینی

کدام جراحی بینی برای شما مناسب است؟

همانطور که گفته شده شد؛ جراحی بینی در دو نوع باز یا بسته انجام می‌شود. اگر بینی شما دارای اصلاحاتی کم باشد می‌تواند روش از عمل بسته استفاده نمود. اما اگر بینی شما نیاز به اصلاحات زیاد و گسترده‌ای همچون عمل جراحی بینی گوشتی داشته باشد، حتما می‌بایست از روش باز استفاده شود تا تغییرات اعمال شده نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. فراموش نشود که در جراحی زیبایی بینی، پزشک جراح تلاش می‌کند تا خواسته‌های منطقی و واقع‌بینانه بیمار را برآورده کند. خواسته‌های منطقی و واقع‌بینانه، خواسته‌هایی هستند که با توجه به شرایط بینی بیمار و محدودیت‌های جراحی، امکان‌پذیر‌اند.

قبل از عمل بینی چه باید کرد؟

پاسخ دکتر حسنانی:

برای  گرفتن نتیجه‌ای مطلوب و موفقیت‌آمیز از جراحی بینی، لازم است فرد از سلامتی کافی برخوردار باشد. در این جهت شما باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید: 

 1. تغذیه مناسب: رژیم غذایی قبل از انجام جراحی بسیار مهم است. شما باید از خوردن آب و غذا قبل از عمل خود خودداری فرمایید. سعی کنید در روزهای قبل از عمل میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید و غذاهای غنی از پروتئین مانند جوجه، سویا، گوشت، ماست، تخم مرغ، لوبیا و عدس مصرف کنید. پروتئین بسیار مهم است و به تسریع دوره بهبودی کمک می‌کند.
 2. عدم مصرف الکل و دخانیات: الکل و نوشیدنی‌های الکل‌دار نه تنها باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، بلکه قدرت سیستم ایمنی بدن را نیز کاهش می‌دهند و بهبودی پس عمل را مختل می‌کنند. همچنین، استعمال دخانیات، به ویژه سیگار، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد و سبب بروز خونریزی شود.
 3. عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون: آسپرین و داروهای مشابه دارای خاصیت رقیق‌کننده خون هستند که بهتر است قبل از جراحی از مصرف آنها خودداری فرمایید. این داروها می‌توانند باعث خونریزی بیشتر در حین جراحی شوند.
 4. انجام آزمایش‌های قبل از عمل
 5. پزشک شما ممکن است انجام برخی آزمایش‌ها را قبل از عمل توصیه کند. این آزمایش‌ها می‌توانند به تعیین سلامت عمومی شما و اطمینان از اینکه شما برای جراحی آماده هستید یا نه، کمک کننده باشند. برخی از آزمایش‌های معمول قبل از عمل بینی عبارتند از:
 • سی‌تی اسکن بینی
 • نوار قلب
 • عکس‌برداری از قفسه سینه
 • آزمایش ادرار
جراحی بینی

آیا نتیجه جراحی بینی، مشخص است؟

پاسخ دکتر حسنانی:

نتیجه جراحی بینی، معمولا بعد از یک سال قابل مشاهده است. در این مدت، ورم بینی‌ها کم می‌شود و بینی به حالت پایدار خود می‌رسد. یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر نتیجه جراحی بینی، تجربه و مهارت جراح است. جراح بینی حتما باید دانش و مهارت کافی در زمینه این جراحی را داشته باشد و بتواند تغییرات مورد نظر بیمار را با دقت و مهارت انجام دهد.

تاثیر روانی عمل بینی

پاسخ دکتر حسنانی:

جراحی بینی تاثیر فراوانی بر روی وضعیت روحی و روانی افرادی دارد که از مشکلات ظاهری بینی خود رنج می‌برند. بسیاری از این افراد پس از جراحی زیبایی بینی اعتماد به نفس خود را به دست می‌آورند، با اعتماد بنفس بالاتری زندگی را ادامه داده و در برخورد با سایر مشکلات برخورد مناسب‌تری را از خود بروز می‌دهند. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد را به انجام جراحی زیبایی بینی ترغیب می‌کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • کسب موفقیت در تشکیل زندگی زناشویی
 • موفقیت در کار
 • افزایش اعتماد به نفس در برخوردهای اجتماعی
 • جلب رضایت خانواده و دوستان

اگر برخی از افراد به علت عدم تقارن بینی خود دچار افسردگی شده باشند، عمل زیبایی بینی می‌تواند موجب بهبود علائم افسردگی در آنها شود یا به طور کل علائم افسردگی را ازبین ببرد.

تخمین هزینه عمل بینی

عوامل متعددی بر هزینه نهایی رینوپلاستی تأثیر می‌گذارند. به موارد زیر توجه کنید:

تجربه جراح

دستمزد جراحی با تجربه و شهرت بالا معمولاً بیشتر از جراحان با تجربه کمتر است. بسیاری از بیماران مایل به پرداخت هزینه بالاتر هستند زیرا باور دارند که جراحان با تجربه نتایج بهتری ارائه می‌دهند.

امکانات جراحی

اگر جراح امکانات جراحی در مطب خود نداشته باشد، عمل در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می‌شود که این مکان‌ها هزینه‌های جداگانه‌ای دارند. این هزینه‌ها بسته به موقعیت جغرافیایی، شهرت و تجهیزات متغیر است. بسیاری از بیماران برای بهره‌مندی از ایمنی و راحتی بیشتر، هزینه‌های بالاتر را می‌پذیرند.

محل جغرافیایی

هزینه جراحی پلاستیک، مانند بسیاری از کالاها و خدمات، متفاوت است. به طور معمول، هزینه عمل جراحی بینی در کلان‌شهرها مثل نیویورک یا لس‌آنجلس بیشتر از ایالت‌های محلی است.

بیهوشی

رینوپلاستی می‌تواند تحت بیهوشی عمومی انجام شود که این نوع بیهوشی هزینه‌های درمان را افزایش می‌دهد. دستمزد متخصصان بیهوشی نیز بر اساس شهرت و تجربه متغیر است و بر هزینه نهایی تأثیر می‌گذارد.

مراقبت‌های پس از جراحی

بیماران ممکن است پس از جراحی بینی نیاز به داروهای خاص یا مراقبت‌های پس از درمان داشته باشند که بدون شک هزینه‌های نهایی درمان را افزایش می‌دهد.

بیماران باید به خاطر داشته باشند که هزینه‌های جانبی، بیهوشی و مراقبت‌های پس از عمل همیشه در برآورد اولیه درمان در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین، متقاضیان باید برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره این هزینه‌ها تحقیق کنند.

پرداخت هزینه

هنگامی که جراحی بینی صرفاً به دلایل زیبایی انجام می‌شود، به ندرت توسط بیمه پوشش داده می‌شود. با این حال، شرکت‌های بیمه اغلب هزینه‌های مربوط به موارد اصلاحی مانند جدا‌سازی حفره‌ها یا مشکلات تنفسی را پرداخت می‌کنند. در این رابطه، یک کارمند اداری حوزه درمان می‌تواند بیمار را راهنمایی کند که آیا واجد شرایط پوشش بیمه هست یا خیر.

پاسخ دکتر حسنانی به سوالات متداول شما:

چه مدت طول می کشد تا نتایج نهایی را مشاهده کنم؟

عمل بینی برای هر فرد منحصر به فرد است و نتایج نهایی آن ممکن است تا یک سال پس از عمل شکل بگیرد. عوارض جانبی مانند تورم و کبودی در اطراف بینی و چشم تا دو هفته پس از عمل کاهش می‌یابد و سپس از بین می‌رود. در حالی که تغییرات واضح‌تر ممکن است در هفته‌های اول پس از جراحی مشاهده شود، اما در مدت‌های متعدد پس از جراحی، بینی به شکل نهایی خود می‌رسد.

 آیا احتمال ایجاد نشانه جراحی دائمی وجود دارد؟

تقریباً همانند تمامی جراحی‌های پلاستیک، احتمال باقی‌ماندن زخم وجود دارد. در روش بسته جراحی بینی، تمامی برش‌ها درون بینی ایجاد می‌شوند، بنابراین هیچ زخم قابل مشاهده‌ای باقی نمی‌ماند؛ اما در روش باز، یک برش اضافی در قسمت پایینی بینی ایجاد می‌شود که ممکن است یک زخم کوچک باقی بماند. خوشبختانه، با توجه به اندازه و مکان برش، زخم‌ها به طور معمول غیر قابل تشخیص هستند.

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

به طور عمومی، جراحی بینی حدود یک تا دو ساعت زمان می‌برد، اما ممکن است بسته به اهداف جراحی، برای افرادی طولانی‌تر باشد. جراحی بینی ترمیمی اغلب حدود چهار ساعت طول می‌کشد. مدت زمان کل عمل بستگی به اهداف بیمار و تکنیک‌های خاص دکتر مربوطه دارد.

من برای رینوپلاستی خیلی پیر هستم؟

شرط سنی برای انجام جراحی تغییر شکل بینی وجود ندارد. با این حال، برای پیشگیری از عواقب عفونت و بیهوشی، توصیه می‌شود که بیمار در وضعیت سلامت جسمانی خوبی باشد. علاوه بر این، برای دستیابی به نتایج زیبایی مطلوب، الاستیک پوستی مناسب اهمیت دارد. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران مسن‌تر به جای بیهوشی عمومی، از بی حسی موضعی استفاده کنند.

آیا می توانم پس از عمل بینی با هواپیما سفر کنم؟

بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران حداقل یک هفته پس از عمل، برای پرواز صبر کنند. اما جراحان دیگر باور دارند که بیماران می‌توانند فوراً پس از عمل پرواز کنند.

آیا باید بعد از رینوپلاستی غذاهای خاصی بخورم؟

در روز جراحی، توصیه می‌شود که از غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا جویدن ممکن است باعث تکان خوردن ماهیچه‌های کل صورت شود. بنابراین، پزشکان معمولاً برای یک روز پس از جراحی، رژیم غذایی نرم یا مایعات را توصیه می‌کنند. شما می‌توانید هر زمان که احساس راحتی می‌کنید، به خوردن غذاهای جامد بازگردید. با این حال، از مصرف غذاهای آلرژی‌زا و حاوی ادویه‌های تند خودداری کنید؛ زیرا این غذاها ممکن است باعث تخریب رگ‌های خونی شده و به افزایش کبودی منجر شوند.

بیشتر بخوانید...
2 پاسخ
 1. سلام من پنج ماه پیش عمل کردم. سوراخ سمت چپ حس سنگینی دارم. دوس دارم فین کنم تنفس سمت راست خیلی خوبه واقعا ولی این یکی نه. حس سنگینی دارم بیشتر فک میکنم داخلش چیزی هست مقدار کمی هم خلط پشت حلق دارم. دکترم گفت ترشح داری قرص داد ولی خوب نشدم علت چیه واقعا کلافه شدم؟

  1. سلام. علت گرفتگی در ماه اول جراحی التهابات و تورم بینی است که تا یک ماه طبیعی است، اما اگر ادامه پیدا کرده است باید پیگیری کنید. برای پاسخ دقیق حتما باید نزد متخصص حضوری معاینه شوید. اما برای راهنمایی کلی باید گفت اگر گرفتگی بین دو سمت بینی جابه جا شود علت عموما آلرژی است که از دلایل شایع گرفتگی بینی می‌باشد و درمان آن هم دارویی و بلند مدت است. از دلایل دیگر میتوان به انحراف سپتوم، وجود تومورها یا پلیپ، تنگی دریچه‌ها و یا بزرگی شاخک‌های بینی اشاره کرد. در نهایت برای تشخیص و درمان در قدم اول باید معاینه صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *