عمل-بینی-چیست؟نحوه جراحی و مراحل عمل بینی

عمل بینی (صفر تا صد جراحی بینی )

عمل بینی در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود که افراد زیادی مشتاقانه مایل به انجام آن هستند. در کنار زیبایی، مشکلات تنفسی نیز یکی از عواملی است که بیماران را ترغیب به انجام این نوع عمل می‌کند.

رینوپلاستی (Rhinoplasty) نوعی جراحی برای تغییر فرم بینی است.در این جراحی تنفس و شکل بینی به هم مرتبط هستند. از رینوپلاستی (Rhinoplasty) می توان نه تنها برای تغییر ظاهر بینی با هدف زیبایی بلکه برای بهبود تنفس نیز استفاده کرد که به جراحی برای بهبود تنفس سپتوپلاستی (Septoplasty) گفته میشود.

عمل بینی چیست؟

عمل بینی نوعی جراحی زیبایی است که به منظور بهبود در شکل و ظاهر بینی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. در این عمل بافت‌های بینی به طور کلی اصلاح شده و به فرم مورد نظر شکل دهی می‌شود تا سرانجام نتیجه مورد پسند بیمار به دست آید. این عمل انحرافات بینی را گرفته و زاویه، شیب و ارتفاع تیغه بینی را اصلاح می‌کند.

جراحی زیبایی بینی یک عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی است که هدف آن زیباسازی بینی است، با استفاده از این روش فرد می‌تواند علاوه بر زیبایی بینی خود عملکرد تنفسی و بینی خود را بهبود ببخشد. عمل بيني که برای بهبود عملکرد و زیبایی بینی انجام می‌شود، در حقیقت برای ترمیم مجرای بینی صورت می‌گیرد، در این روش متخصص به سراغ صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی می‌رود.

عمل بینی در حالت باز یا بسته انجام می‌شود و در آن ممکن است پزشک بر حسب تشخیص خود از ابزارهایی همچون لیزر استفاده نماید. بدیهی و روشن است که متخصص جراح باید تجربه و تخصص کافی را در انجام عمل بینی داشته باشد، زیرا کوچکترین خطایی ظرافت بینی را زیر سوال برده و مشکلات جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد می‌کند.

جراحی بینی عملی متداول بوده که توسط دکتر حلق گوش و بینی یا جراح پلاستیک انجام‌ می‌شود. یکی از نکات مثبت این عمل نداشتن نیاز به بستری است. یعنی اگر عمل شما صبح انجام شود، می‌توانید ظهر به خانه رفته و استراحت کنید. با وجود تکنیک‌های مدرن شما هیچ دردی در حین عمل احساس نمی‌کنید.

انواع عمل بینی چیست؟

بینی از دو بخش اصلی تشکیل شده است: استخوان و غضروف. بخش استخوانی در قسمت فوقانی بینی و بخش غضروفی در قسمت پایینی آن قرار دارد. جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، می‌تواند باعث تغییر در هر یک از این دو بخش یا ترکیبی از آن‌ها شود. روش‌های مختلفی برای جراحي بيني وجود دارد، اما رایج‌ترین روش، شامل یک برش کوچک در ریشه تیغه بینی و در بین سوراخ‌های بینی است. این برش به جراح اجازه می‌دهد پوست را از استخوان و غضروف زیرین آن آزاد کند. سپس جراح می‌تواند تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی ایجاد کند. پس از پایان عمل، پوست دوباره در جای خود قرار داده می‌شود.

عمل پولیپ بینی

جراحی بینی تنها برای اهداف زیبایی نیست. در برخی موارد، جراحی برای درمان مشکلات پزشکی انجام می‌شود. یکی از این موارد، جراحی پولیپ بینی است. جراحی پولیپ بینی یک روش سرپایی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش، جراح با استفاده از آندوسکوپ، پولیپ‌ها را از بینی و سینوس‌ها خارج می‌کند.این جراحی می‌تواند گرفتگی بینی، کاهش حس بویایی و سایر علائم پولیپ را بهبود بخشد.

عمل برای بینی

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی نوعی دیگر از انواع جراحی‌های در ناحیه بینی است که هم برای بهبود تنفس و هم اصلاح ظاهر بینی انجام می‌شود. این جراحی معمولاً برای بیمارانی انجام می‌شود که دچار انحراف یا انسداد بینی هستند و به عمل بینی استخوانی احتیاج دارند.

عمل زیبایی بینی شکسته و کج

جراحی ترمیم بینی، نوعی از جراحی‌ است که برای اصلاح مشکلات ساختاری بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند برای ترمیم شکستگی‌های بینی، کجی‌های بینی و سایر مشکلات ساختاری بینی انجام شود.

فرم مشاوره

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

انواع مدل عمل بینی چیست؟ 

نحوهٔ عمل بینی چگونه است؟

عمل بینی معمولا به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و به بیانی دیگر نیازی به بستری چند روزه در بیمارستان وجود ندارد. بیمار بر اساس تشخیص پزشک به طور موضعی یا عمومی بی‌هوش می‌شود. در حین بی‌هوشی‌ عمومی بیمار به خواب رفته اما در بی‌هوشی موضعی فقط بینی بیمار بی‌حس خواهد شد. به هرحال بیمار هیچ دردی را عین انجام حراجی حس نخواهد کرد. در زمان انجام عمل، حراج متخصص شکافی را در سوراخ های بینی ایجاد می‌کند. در بعضی مواقع ممکن است این شکاف به قسمت‌های پایینی بینی نیز برسد.

پزشک بعد از ایجاد برش، پوست بینی را به بالا و به سمت عقب صورت می‌کشد تا به خوبی ساختار غضروف و استخوان بینی را مشاهده کند. پس از انجام این کار  باتوجه به نوع بینی، پزشک شروع به تراشیدن استخوان می‌کند یا قسمت‌های اضافی غضروف را به بیرون می‌کشد. پس انجام این مرحله، جراح پوست کشیده را به نقطه اول برمی‌گرداند و شروع به بخیه زدن آن می‌کند.

در برخی از روش‌ها پزشک لوله‌های باریکی را در بینی جای گذاری می‌کند که حالت پشتیبان برای حفظ فرم بینی محسوب می‌شوند. علاوه بر این، لوله‌ها تا حدودی از کبودی‌ها و  ورم بینی پس از عمل می‌کاهند. مدت زمان انجام عمل بینی به طور تقریبی بین 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

بیشتر بدانید: مدت زمان عمل بینی چقدر است؟

با جراحی بینی چه مشکلاتی را می‌توانیم برطرف کنیم؟

رینوپلاستی نوعی جراحی است که برای اصلاح مشکلات ساختاری و گسترده‌ی بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند برای اصلاح قوز بینی، پهنای پل بینی، شکل نوک بینی، اندازه و شکل سوراخ بینی، انحراف بینی، مشکلات تنفسی، بدشکلی‌های پس از ضربه یا تصادف و ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی بینی انجام شود.

قوز بینی

برجستگی و برآمدگی روی بینی است می‌تواند موجب بزرگ‌تر و نامتقارن‌تر نشان دادن شکل بینی شود. عمل بینی می‌تواند قوز را تا حد لازم اصلاح یا از بین ببرد و ظاهری زیباتر را برایتان به ارمغان آورد.

تغییر شکل نوک بینی

شامل کوچک کردن نوک بینی، کاهش اندازه سوراخ‌های بینی، یا تغییر زاویه نوک بینی است.

انحراف بینی

زمانی اتفاق می‌افتد که تیغه بینی، دیواره‌ای که بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند، به یک طرف خم شود. این انحراف می‌تواند باعث گرفتگی بینی، سردرد، خونریزی بینی و سایر مشکلات تنفسی شود. جراحی می‌تواند تیغه بینی را صاف کند و مشکلات تنفسی را برطرف کند.

عمل جراحی بینی

پهنای پل بینی 

اگر پل بینی بیش‌از حد پهن یا باریک باشد. با جراحی می‌توان اندازه آن را تنظیم کرد.

ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی

جراحی بینی برخی از ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی را اصلاح می‌کند و ظاهر بینی را بهبود می‌بخشد.

بدشکلی‌های پس از ضربه یا تصادف

 بدفرمی سبب از دست رفتن شکل طبیعی بینی شده اما با جراحی بینی طبیعی می‌توان را اصلاح نمود.

مشکلات تنفسی

 مشکلات تنفسی ناشی از عوامل مختلفی از جمله انحراف بینی، پولیپ بینی، سینوزیت و سایر مشکلات پزشکی باشد که عمل  توانایی رفع آن ها را دارد.

جراحی-بینی

کدام جراحی بینی برای شما مناسب است؟

همانطور که گفته شده شد؛ جراحی بینی در دو نوع باز یا بسته انجام می‌شود. اگر بینی شما دارای اصلاحاتی کم باشد می‌تواند روش از عمل بسته استفاده نمود. اما اگر بینی شما نیاز به اصلاحات زیاد و گسترده‌ای همچون عمل جراحی بینی گوشتی داشته باشد، حتما می‌بایست از روش باز استفاده شود تا تغییرات اعمال شده نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. فراموش نشود که در جراحی زیبایی بینی، پزشک جراح تلاش می‌کند تا خواسته‌های منطقی و واقع‌بینانه بیمار را برآورده کند. خواسته‌های منطقی و واقع‌بینانه، خواسته‌هایی هستند که با توجه به شرایط بینی بیمار و محدودیت‌های جراحی، امکان‌پذیر‌اند.

قبل از عمل بینی چه باید کرد؟

برای  گرفتن نتیجه‌ای مطلوب و موفقیت‌آمیز از جراحی بینی، لازم است فرد از سلامتی کافی برخوردار باشد. در این جهت شما باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید: 

 1. تغذیه مناسب: رژیم غذایی قبل از انجام جراحی بسیار مهم است. شما باید از خوردن آب و غذا قبل از عمل خود خودداری فرمایید. سعی کنید در روزهای قبل از عمل میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید و غذاهای غنی از پروتئین مانند جوجه، سویا، گوشت، ماست، تخم مرغ، لوبیا و عدس مصرف کنید. پروتئین بسیار مهم است و به تسریع دوره بهبودی کمک می‌کند.
 2. عدم مصرف الکل و دخانیات: الکل و نوشیدنی‌های الکل‌دار نه تنها باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، بلکه قدرت سیستم ایمنی بدن را نیز کاهش می‌دهند و بهبودی پس عمل را مختل می‌کنند. همچنین، استعمال دخانیات، به ویژه سیگار، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد و سبب بروز خونریزی شود.
 3. عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون: آسپرین و داروهای مشابه دارای خاصیت رقیق‌کننده خون هستند که بهتر است قبل از جراحی از مصرف آنها خودداری فرمایید. این داروها می‌توانند باعث خونریزی بیشتر در حین جراحی شوند.
 4. انجام آزمایش‌های قبل از عمل
 5. پزشک شما ممکن است انجام برخی آزمایش‌ها را قبل از عمل توصیه کند. این آزمایش‌ها می‌توانند به تعیین سلامت عمومی شما و اطمینان از اینکه شما برای جراحی آماده هستید یا نه، کمک کننده باشند. برخی از آزمایش‌های معمول قبل از عمل بینی عبارتند از:
 • سی‌تی اسکن بینی
 • نوار قلب
 • عکس‌برداری از قفسه سینه
 • آزمایش ادرار
جراحی بینی

آیا نتیجه جراحی بینی، مشخص است؟

نتیجه جراحی بینی، معمولا بعد از یک سال قابل مشاهده است. در این مدت، ورم بینی‌ها کم می‌شود و بینی به حالت پایدار خود می‌رسد. یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر نتیجه جراحی بینی، تجربه و مهارت جراح است. جراح بینی حتما باید دانش و مهارت کافی در زمینه این جراحی را داشته باشد و بتواند تغییرات مورد نظر بیمار را با دقت و مهارت انجام دهد.

تاثیر روانی عمل بینی

جراحی بینی تاثیر فراوانی بر روی وضعیت روحی و روانی افرادی دارد که از مشکلات ظاهری بینی خود رنج می‌برند. بسیاری از این افراد پس از جراحی زیبایی بینی اعتماد به نفس خود را به دست می‌آورند، با اعتماد بنفس بالاتری زندگی را ادامه داده و در برخورد با سایر مشکلات برخورد مناسب‌تری را از خود بروز می‌دهند. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد را به انجام جراحی زیبایی بینی ترغیب می‌کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • کسب موفقیت در تشکیل زندگی زناشویی
 • موفقیت در کار
 • افزایش اعتماد به نفس در برخوردهای اجتماعی
 • جلب رضایت خانواده و دوستان

اگر برخی از افراد به علت عدم تقارن بینی خود دچار افسردگی شده باشند، عمل زیبایی بینی می‌تواند موجب بهبود علائم افسردگی در آنها شود یا به طور کل علائم افسردگی را ازبین ببرد.

بیشتر بخوانید...
6 پاسخ
 1. سلام وقت به خیر. من دو ماهه عمل بینی انجام دادم حس می‌کنم ببینیم پهنه و نوک بینیم بزرگه. احتمال داره ورم باشه لطفاً راهنمایی کنید. ممنون

  1. سلام. بله ورم بینی بعد از عمل چند ماه طول می‌کشد تا برطرف شود. در بینی‌هایی که پوست آن نازک است یا در اصلاح عامیانه بینی استخوانی است، ورم های اولیه یا شدید دو ماه طول می‌کشد تا برطرف شود. این مدت در بینی‌های گوشتی کمی بیشتر و حدودا چهار الی شش ماه است. ورم کلی یا باقیمانده بینی نیز در بینی‌های استخوانی تا یکسال و در بینی های گوشتی بیش از یکسال تا دو یا سه سال نیز ممکن است طول بکشد تا کاملا برطرف شود. اما این به این معنی نیست که باید این زمان بگذرد تا بینی زیبا شود. بعد از چند ماه که ورم های شدید بینی برطرف می‌شود بینی زیبایی خود را نشان خواهد داد. بنابراین بعد از دو ماه بینی هنوز ورم زیادی دارد و ممکن است پهن و بزرگ به نظر برسد. به مرور زمان با کاهش ورم بینی نیز ظریف و کوچک خواهد شد.

 2. سلام وقتتون بخیر. من شش ماه از عمل بینیم می‌گذره و بینیم خیلی خوب بود. ولی امروز بدون ضربه خوردن، از یک طرف بینی ورم کرده و از داخل پره بینی مثل جوش بود و ورمش بیشتر شده. لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام. بینی بعد از عمل دچار نوسانات بسیاری خواهد شد از جمله ورم یکطرفه بینی یا کاهش و افزایش ورم. بطور کلی ورم های شدید در بینی‌های استخوانی در دو ماه اول پس از عمل فروکش می‌کنند. این مدت زمان در بینی های گوشتی بیشتر است و ممکن است تا شش ماه طول بکشد. اما در مورد شما بهتر است مراجعه کنید تا پزشک معاینه کنند و علت ورم مشخص شود. در برخی موارد ممکن است باقی ماندن یک جسم خارجی مثل بخیه غیرجذبی یا غضروف مصنوعی سبب ایجاد عفونت شود. در بیشتر موراد این‌ها خود به خود رفع می‌شوند، اما شست و شو و مصرف آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک نیز کمک کننده است. در نهایت برای تشخیص و درمان حتما باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 3. سلام من پنج ماه پیش عمل کردم. سوراخ سمت چپ حس سنگینی دارم. دوس دارم فین کنم تنفس سمت راست خیلی خوبه واقعا ولی این یکی نه. حس سنگینی دارم بیشتر فک میکنم داخلش چیزی هست مقدار کمی هم خلط پشت حلق دارم. دکترم گفت ترشح داری قرص داد ولی خوب نشدم علت چیه واقعا کلافه شدم؟

  1. سلام. علت گرفتگی در ماه اول جراحی التهابات و تورم بینی است که تا یک ماه طبیعی است، اما اگر ادامه پیدا کرده است باید پیگیری کنید. برای پاسخ دقیق حتما باید نزد متخصص حضوری معاینه شوید. اما برای راهنمایی کلی باید گفت اگر گرفتگی بین دو سمت بینی جابه جا شود علت عموما آلرژی است که از دلایل شایع گرفتگی بینی می‌باشد و درمان آن هم دارویی و بلند مدت است. از دلایل دیگر میتوان به انحراف سپتوم، وجود تومورها یا پلیپ، تنگی دریچه‌ها و یا بزرگی شاخک‌های بینی اشاره کرد. در نهایت برای تشخیص و درمان در قدم اول باید معاینه صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *