کبودی بعد از عمل بینی

کبودی بعد از عمل بینی؛ علل و راهکارهای کاهش آن

کبودی بعد از عمل بینی از بزرگترین دغدغه افرادی است که به تازگی این جراحی را انجام داده اند و می‌خواهند که هر چه زودتر با استفاده از تکنیک های متنوع، این مورد را در ظاهر خود بهبود بخشند. دلایل زیادی وجود دارد که فرد بعد از جراحی بینی دچار کبودی و سیاهی دور چشم شود. در این مقاله علل بروز این مسئله و همچنین خطرات و راهکار های کاهش کبودی بعد از رینوپلاستی را بیان کردیم.

علت کبودی بعد از عمل بینی

علت کبودی بعد از عمل بینی چیست؟

بطور کلی کبودی اطراف چشم ها یا قرمزی و خون مردگی داخل چشم بعد از عمل بینی طبیعی است زیرا حین عمل به ناحیه بینی و همچنین چشمها که نزدیک به هم هستند فشار وارد میشود . این عوارض طی چند روز الی چند هفته بعد از عمل بهبود پیدا میکنند و جای نگرانی نیست.

کبودی بعد از عمل بینی معمولاً به دلیل ترکیبی از عوامل است و فقط به یک مورد خاص اطلاق نمی‌گردد. در واقع کبودی همان تجمع خون در لایه های زیرین پوست است که بعد از شکستن و تغییرات ساختاری استخوان و غضروف تیغه بینی نیز برای تقریبا همه زیباجویان به وجود می‌آید.

به طور کلی در نظر داشته باشید که ساختار های عصبی درون بینی نیز با تغییرات و اصلاحاتی مواجه هستند که ممکن است به دلیل فشار و ضربه های ناشی، کبودی و تجمع خون زیر پوست ایجاد شود که کاملا طبیعی است. در ادامه با برخی از دلایل دیگر بروز این کبودی ها آشنا شوید:

  • نوع تکنیک جراحی
  • وجود بیماری های انعقادی
  • نوع ساختار بینی
  • ضخامت پوست بینی
  • مهارت و تخصص جراح
  • عدم رعایت مراقبت صحیح بعد از جراحی
  • وجود شکستگی بینی یا آسیب های مشابه

بیشتر بخوانید: عمل بینی شکسته

آیا کبودی بعد از عمل بینی خطرناک هستند؟

کبودی پس از عمل بینی معمولاً نشانه‌ای از فرآیند طبیعی بازیابی و ترمیم است و طبیعی است. دلایل بروز این کبودی بعد از عمل نیز در قسمت فوقانی مقاله ذکر شد. بعد از جراحی بسته به مهارت جراح و نیز مراقبت های صحیح بعد از عمل معمولا بیماران درد و ناراحتی یا کبودی خاصی را تجربه نمیکنند.

اما گاهی در برخی موارد نادر ممکن است مشاهده شود که این کبودی ها بیش از مدت زمان حدودی تعیین شده توسط بهترین جراح بینی باقی مانده اند و حتی ممکن است که بعد از گذشت چندین روز شما احساس کنید که میزان کبودی ها بیشتر شده است.

این موارد لزوما نشانه مشکل خاصی نیست اما می‌توانند نشانه مشکلاتی مانند خونریزی بیش از حد، عفونت یا ترکیبات دارویی ناشی از بیهوشی باشند که در هر صورت ممکن است نیاز باشد به جراح خود برای بررسی های دقیقتر، مراجعه داشته باشید.

کبودی بعد از عمل بینی تا چند روز است؟

معمولاً کبودی پس از عمل بینی تا چند روز یا حداکثر چند هفته پس از عمل مشاهده می‌شود که البته به وضعیت عمومی فرد ، مراقبت صحیح و میزان تغییرات بستگی دارد. اغلب کبودی در مدت ۷ تا ۱۴ روز اولیه پس از عمل بیشترین شدت خود را دارد و سپس به تدریج کاهش می‌یابد. قابل ذکر است که این مدت زمان برای رفع کبودی ها ممکن است که در برخی زیباجویان کمتر باشد و در بعضی دیگر بیشتر به طول بیانجامد

راهکار‌های کاهش کبودی چشم بعد عمل بینی

برای کاهش کبودی در اطراف چشم پس از عمل بینی راهکارهای متعددی وجود دارد که زیباجویان باید این موارد را بشناسند و به دلیل اهمیت این موضوع، دکتر حمیدرضا حسنانی، این نکات را بعد از جراحی بینی به زیباجویان خود بازگو می‌کند و بر رعایت این موارد توصیه خواهد داشت.

کاهش کبودی بعد عمل بینی

1. قرار دادن یخ یا همان کمپرس سرد بر روی ناحیه کبودی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ازای هر بار، سه تا چهار بار در روز، می‌تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند.

2. مصرف مواد غذایی ضد التهابی مانند میوه‌ها، سبزیجات، ماهی‌های چرب، و آجیل‌ها نیز می‌تواند به کاهش کبودی کمک کند.

3. استفاده از کرم‌ها یا ژل‌های ضد کبودی که حاوی موادی مانند آلوئه ورا، ویتامین K و عوامل ضد التهابی هستند، می‌تواند به بهبود کبودی دور ناحیه چشم کمک می‌کند.

4. استراحت کافی و جلوگیری از فعالیت‌های سنگین و فشار زیاد بر روی چشم‌ها نیز می‌تواند به بهبود سریعتر وضعیت کمک کند.

در صورتی که کبودی دور چشم بعد از عمل بینی بسیار شدید است یا همراه با علائمی مانند درد شدید، تورم ناگهانی یا تغییرات دیداری همراه است، بهتر است به بهترین جراح بینی مراجعه کنید.

روش های پیشگیری از کبودی بعد از جراحی بینی

شاید از خود بپرسید که آیا راهکاری برای جلوگیری از ایجاد کبودی بعد از عمل بینی وجود دارد یا خیر. یکی از مهمترین کارهایی که برای پیشگیری از بروز این مسئله و عوارض دیگر باید انجام دهید، انتخاب جراح است.

بکارگیری تکنیک های اصولی مناسب و نوین، و مهارت و تجربه کافی در جراحی تاثیر بسزاییی در عوارض بعد از عمل همچون تورم، درد و کبودی، خواهد داشت.  با مراقبتهای صحیح پس از جراحی نیز میتوان این عوارض را به حداقل رساند.

مورد دوم که دارای اهمیت بسیار است، عدم مصرف آسپرین و وارفارین و سایر داروهای رقیق کننده خون قبل از عمل بینی است که البته هیچ یک از این داروها را نباید خودسرانه قطع کرد زیرا ممکن است عواقب ناخوشایندی ایجاد کند. همواره پزشک و جراح خود را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید. و جهت ادامه مصرف یا قطع آنها با وی مشورت نمائید. 

نتیجه‌گیری

برای کاهش و بهبود هر چه سریعتر کبودی بعد از عمل بینی، استفاده از کمپرس سرد و مسکن توصیه می شود. همچنین استراحت کافی و پرهیز از فعالیت های سنگین در این دوره زمانی، می تواند سرعت بهبودی را افزایش دهد.

در مجموع، کبودی پس از عمل بینی امری طبیعی و قابل انتظار است، اما در صورت شدت زیاد یا طول کشیدن بیش از حد معمول، حتما باید با جراح معالج مشورت کرد.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *