چسب زدن بینی بعد عمل

چسب زدن بینی بعد از عمل

چسب زدن بینی بعد از عمل از جمله اقداماتی است که به منظور تسریع فرآیند ترمیم بینی بعد از عمل و کاهش ورم بینی انجام می‌شود. چسب زدن فقط تا حدودی می‌تواند در بهتر و سریعتر انجام شدن فرآیند ترمیم بینی شما کمک کننده باشد و آنقدرها هم که گفته می‌شود تاثیر حیاتی در نتیجه نهایی عمل جراحی زیبایی بینی شما ندارد. بنابراین اگر بنابر دلایلی از جمله حساس بودن پوست به چسب یا سایر موارد نتوانستید به بيني خود چسب بزنید زیاد نگران نباشید.

چسب زدن بینی بعد از عمل تا چه مدت باید انجام شود؟

بعد از عمل بینی چسب زدن تا دو هفته می‌تواند بر روی شکل بینی موثر باشد. بهتر است طی این دو هفته شبانه روز چسب بزنید. چسب زدن بینی بعد از دو هفته تاثیر چندانی بر روی نتیجه نهایی عمل ندارد. فقط باعث می‌شود ورم بيني زودتر برطرف شود. بعد از دو هفته ابتدایی تا دو ماه باید به بینی خود چسب بزنید. لازم به ذکر است بینی اگر گوشتی باشد، بعد از عمل بینی گوشتی می‌توان تا سه ماه این کار را انجام داد.

هدف از چسب زدن بینی بعد عمل چیست؟

هدف از چسب زدن بینی بعد جراحی این است که پوست جدا شده از اسکلت هنگام عمل زودتر و سریعتر به آن بچسبد. این اتفاق در هر صورت خواهد افتاد، بنابراین به عنوان یک قاعده کلی بیمار می‌تواند اصلا چسب نزد. اما چسب زدن به بيني فوایدی هم دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اما قبل از هر چیز باید نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد عمل را بیاموزیم.

آموزش چسب زدن بینی بعد جراحی

برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند با کشیدن بیشتر و سفت‌تر بینی می‌توانند تغییر شکلی در نتیجه ایجاد کنند یا برخی قسمت‌های بینی را تغییر شکل دهند، یا مثلا با کشیدن بیشتر چسب به سمت بالا از افتادگی نوک بيني جلوگیری کنند، یا با فشار بیش از حد ورم بینی سریعتر برطرف شود. این تصورات کاملا اشتباه است. این‌ها سبب آسیب دیدگی شدید پوست بینی و تخریب برخی قسمت‌ها و در نهایت نیز تاثیر منفی در نتیجه نهایی خواهد شد.

 مراحل چسب زدن صحیح به بینی

نحوه چسب زدن درست بینی بعد جراحی به این ترتیب است که:

  • باید بصورت یک روز در میان استحمام کنید؛ بینی و گونه‌های خود را به خوبی و به صورت ملایم با آب وصابون بشویید. سپس با استفاده از یک حوله نرم به روش گذاشتن و برداشتن، آب اضافی را از پوست بزدائید. چند دقیقه صبر کنید تا پوست بینی به طور کامل خشک شود. نوع چسب باید کاغذی باشد که سبب تعریق و آسیب به پوست نشود. می‌توانید چسب بینی را در یک محفظه مخصوص چسب قرار دهید تا به راحتی از آن استفاده کنید.
  • بسته به سایز بینی یک نوار 10 الی 12 سانتی‌متری از چسب را جدا کنید و به آرامی و به صورت U شکل زیر بینی بچسبانید. دقت داشته باشید که چسب جلوی سوراخ‌های بینی و راه تنفسی شما را نگیرد. بخش وسط چسب، وسط بینی قرار گرفته و به سمت بالا بر روی کناره‌های بینی مالش داده می‌شود تا به خوبی بر روی بینی بخوابد. دو انتهای چسب باید تا نزدیک چشم‌ها بالا بیاید. این کار در جلوگیری از افتادگی بینی موثر است.
  • در مرحله بعد سه قطعه چسب به اندازه 3 الی 5 سانتی‌متر بصورت عرضی از بالا به پایین یا پایین به بالا بر روی بینی بچسبانید بطوری که لبه چسب‌ها روی یکدیگر را بپوشانند. روی چسب‌ها را به آرامی مالش دهید تا به خوبی بر روی بینی تثبیت شوند. سپس این مرحله را دوباره تکرار کنید. یعنی یک لایه چسب عرضی دیگر بر روی چسب‌های قبلی بچسبانید و مالش دهید تا به خوبی بر روی بینی قرار گیرند. در نهایت قسمت اضافه چسب را از نوک بینی با قیچی بپچینید.

عمل نوک بینی یا تیپ پلاستی بینی چیست؟ قبل و بعد این عمل را ببینید!

بررسی تاثیر چسب بینی بعد از عمل بینی

 چسب زدن به بینی علاوه بر تاثیر بر روی فرم و تسریع فرآیند ترمیمی، و کاهش ورم یک فایده دیگر نیز برای شما خواهد داشت:

عوارض چسب نزدن به بینی بعد جراحی بینی

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر مشکلی پیش نخواهد آمد. زیرا به عنوان یک قاعده کلی می‌توان چسب بینی بعد عمل را حذف کرد.

پاسخ این سوال مثبت است. اگر دوست ندارید در طی روز چسب بزنید، می‌توانید از شب تا صبح چسب بزنید و صبح دوش گرفته و چسب را باز کنید و به فعالیت روزمره خود بپردازید.

نتیجه گیری

چسب زدن به بینی فقط تا حدودی می‌تواند بر روی نتیجه نهایی تاثیرگذار باشد و اینطور نیست که شما اگر بعد از عمل اگر به بینی خود چسب نزنید حتما تاثیر منفی بر روی بینی شما داشته باشد. همانطور که گفته شد تا دو هفته چسب زدن به بینی می‌تواند برای فرم بینی مفید باشد اما الزامی هم در آن نیست. 

بیشتر بخوانید...
2 پاسخ
  1. سلام خسته نباشید، من ۴۰ روزه عمل کردم ، خواستم بپرسم تا کی باید چسب بزنم؟ در ضمن بيني من استخونی هستش و اینکه من دسترسی به دکترم ندارم، باید چیکار کنم؟

    1. سلام. بطور کلی چسب بینی به منظور چسبیدن بهتر و سریع پوست بر روی استخوان انجام می‌شود. تا دو هفته چسب می‌تواند بر روی فرم و کاهش سریعتر ورم مفید باشد. اما بعد از دو هفته دیگر تاثیری بر روی فرم بینی ندارد و تا دو الی سه ماه در تسریع کاهش ورم بینی موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *