پرسش و پاسخ

 • سلام آقای دکتر خسته نباشید. 10 روزه عمل بینی انجام دادم. ولی الان داخل بینی احساس می‌کنم غضروف هست. یعنی یک طرف بینی من کیپ شده و خیلی می‌ترسم اگر غضروف باشه چکار کنم؟ باید مجدد عمل برای ترمیم انجام بدم؟

  سلام. کیپ بودن بینی تا یک ماه بعد از عمل طبیعی است. زیرا بینی ملتهب و متورم بوده و دارای ترشحات بسیاری است. اگر کیپ بودن بیش از یک ماه ادامه پیدا کند، باید پیگیری کنید . دلایل متعددی هم می‌تواند سبب این مشکل باشد که سردسته آن‌ها آلرژی است. اما انحراف تیغه بینی، وجود پولیپ یا تومورها، تنگی دریچه‌ها و غیره نیز می‌توانند دلایل گرفتگی یا کیپ بودن بینی باشند. از این میان فقط انحراف بینی درمان جراحی دارد که آن هم باید حداقل بعد از یکسال اقدام شود. سایر موارد درمان در مرحله اول دارویی است.

 • سلام من تقریبا نزدیک سه هفته است که عمل بینی انجام دادم. امروز از یکی از سوراخای بینی من چند قطره خون روشن اومد آیا مشکلی هست؟ چکاری باید انجام بدم؟

  سلام. اگر خونریزی تکرار شود و به صورت روان و خون روشن باشد باید حتما پیگیری کنید. زیرا خونریزی شدید می‌تواند سبب شوک شود. در این صورت باید اقداماتی نظیر قرار دادن تامپون یا سوزاندن رگی که خونریزی می‌کند، انجام شود. اما اگر خونریزی تکرار نشود یا در حد چند قطره باشد معمولا مشکلی پیش نمی‌آید. در صورت خشکی مخاط به منظور رفع آن می‌توانید داخل بینی را با کمی ویتامین آ چرب کنید.

 • من دوماه و نیم پیش عمل بینی انجام دادم و روی بینیم چال شده. می‌ترسم چیکار کنم. هنوز ورم داره. نگرانم ورمش نخوابه و چال‌تر بشه

  سلام. فرورفتگی‌های ایجاد شده بعد از عمل مسئله مهمی نیست و بعد از شش ماه الی یکسال بعد از جراحی می‌توان با یک اقدام ساده ترمیمی مشکل را برطرف کرد. جای نگرانی نیست.

 • سلام وقت بخیر. آبریزش بینی بعد از عمل طبیعی است یا خیر؟ اگر طبیعی است تا چند وقت ادامه دارد؟

  سلام. بدون معاینه حضوری نمی‌توان تشخیص قطعی داد. اما به عنوان یک راهنمایی کلی، گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش، خارش در ناحیه گوش و حلق، خلط پشت حلق و تمام این‌ها مربوط به آلرژی و حساسیت است. اگر این موارد تا یک ماه بعد از عمل برطرف نشد باید پیگیری کنید. اگر مشکل آلرژی باشد درمان آن نیز دارویی و تحت نظر پزشک خواهد بود.

  با افزایش سن اندازه بینی تا حدی افزایش می یابد که این طبیعی است. برای مشاوره در خصوص عمل بینی باید عکس بفرستید

 • با سلام من عمل بینی در سال ۸۹ انجام دادم و دیشب با ضربه محکم خونریزی شدید داشت. بیمارستان مراجعه کردم برای تشخیص و احتمال شکستگی دادن و سی تی اسکن نوشتن. آیا با عکس معمولی هم می‌توان شکستگی را تشخیص داد؟

  سلام. در برخی موارد ممکن است شکستگی مشهود نباشد نیاز به سی تی اسکن داشته باشید. در صورت تشخیص شکستگی حتما باید تا دو هفته بینی جااندازی شود تا استخوان به همان شکل جوش نخورد. در غیر این صورت به منظور اصلاح کجی، انحراف بینی یا ایرادات ظاهری باید شش ماه بعد برای جراحی اقدام کنید.

 • سلام روز بخیر. به خاطر جراحی، بینی بنده انحراف دارد و در تنفس وقت سرما خوردگی خیلی کیپ می‌شود. آیا راه درست جراحی است؟

  سلام. بدون معاینه حضوری امکان تشخیص دقیق مشکل وجود ندارد. اما برای راهنمایی شما کیپ شدن بینی می‌توانند دلایل عدیده‌ای داشته باشد. از جمله انحراف سپتوم یا تیغه وسط بینی، بزرگی شاخک‌ها، تنگی دریچه‌های بینی، وجود تومورها و غیره.. اما علت شایع این مشکل آلرژی است که درمان دارویی دارد. بنابراین درمان وابسته به نوع مشکل شما دارد. اگر مشکل انحراف بینی داشته باشید درمان جراحی است اما در سایر موارد اولین مرحله درمان دارویی است. 

  با افزایش سن اندازه بینی تا حدی افزایش می یابد که این طبیعی است. برای مشاوره در خصوص عمل بینی باید عکس بفرستید

 • سلام وقت بخیر من ۴ماه و نیم هست که عمل بینی انجام دادم. پره‌ها و نوک بینی من هنوز سفت هستند. در حدی که پره‌های بینیم بسته نمی‌شه. آیا طبیعی است؟ تا کی ممکنه اینطوری بمونه؟

  سلام. در این مورد بهتر است به پزشک‌تان مراجعه کنید تا معاینه کنند و ببیند علت این سفتی چیست. اما بطور کلی سفتی یا بی‌حسی نوک بینی و نواحی اطراف آن می‌تواند به علت پیوند غضروفی باشد که به منظور جلوگیری از افتادگی نوک بینی انجام می‌شود. این حالت به مرور زمان بهتر خواهد شد. اگر هم سفتی برطرف نشد و ادامه پیدا کرد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 • من ۱۰ روزه که بینی عمل کردم جای بخیه بینی قسمت وسط متورم وقرمز شده به طوری که قلمبه شده چکار کنم؟

  سلام. اگر در آن نقطه علائمی مثل تورم و قرمزی و حالت تب و لرز که نشانه عفونت است نداشته باشید، معمولا مسئله مهمی نیست و خود به خود ظرف 4 الی 5 روز بهبود می‌یابد. اگر برطرف نشد باید به پزشک مراجعه کنید.

 • با عرض سلام وخسته نباشید. من ۱۵ ماه میشه که عمل بینی انجام دادم وبینی من کمی کجه. دکترم تشخیص اصلاح تیغه بینی و پره را داده اونم سرپایی و من ترس دارم که با یه عمل سرپایی مشکل حل میشه یا نه؟ آیا عمل ترمیمی در اتاق عمل بهتره یا مطب ؟

  سلام. اقدامات ترمیمی بستگی به نوع ترمیم اگر ساده باشند می‌توان در مطب انجام داد. در غیر این صورت به دلیل نیاز به محیط استریل و فراهم نشدن این محیط در مطب باید در اتاق عمل و با بیهوشی انجام شوند.

 • ترشح پشت حلق دارم و دائم سرفه می‌کنم. الان حدود ۲۰ ساله که تک سرفه‌های کم داشتم ولی الان یک ماهه شروع کردم به سرفه از یک ساعت بی‌خوابی شب شروع شده تا الان که یک هفته است تا صبح بیدارم از سرفه نمی‌توانم بخوابم چون ناراحتی اعصاب دارم قبلا کمی سرفه با دارو اعصاب خوب می‌شد ولی در حال حاضر هیچ دارویی روم اثر نداره. می‌خواهم راهنماییم کنید که چه باید بکنم؟uestion

  سلام. علائمی مثل ترشحات پشت حلق، سرفه و گرفتگی بینی دلایل متعددی دارند. که برای تشخیص دقیق مشکل باید حتما توسط یک متخصص معاینه شوید. اما به عنوان راهنمایی از علل شایع ترشحات پشت حلق آلرژی است که درمان آن دارویی و درازمدت تحت نظر پزشک است. 

 • سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من سه هفته میشه که عمل بینی انجام دادم و دیروز بعد از شستشو سرم حس کردم حفره بینیم گرفته شده بخاطر همین فین کردم دوتا از بخیه‌های جذبی افتادن بنظرتون مشکلی پیش میاد؟

  سلام. بعد از سه هفته فین کردن آرام منعی ندارد. اگر زخم یا خونریزی اتفاق نیفتاده باشد معمولا جای نگرانی نیست. مشکلی پیش نمی‌آید.

 • سلام خسته نباشید من دو سال پیش عمل کردم. قبل عمل کجی بینی خیلی شدیدی در تیغه‌ی بینی داشتم، الان بعد دوسال پره‌ی سمت راستم خیلی ورم دارد. جوری که انگار فقط یه سمت بینیم وجود دارد و وقتی دست میزنم یه قسمتش حالت گلوله داره و سفته، الان باید چکار کنم بعد دوسال اگر چسب بزنم تاثیری دارد؟ ممنونم

  سلام. معمولاً در جراحی پزشک‌ها غضروف‌ها را مساوی در می‌آورند. بعد از عمل ممکن است در اثر فرایند ترمیم یک طرف غضروف ضخامت و استحکام کمتری داشته باشد و فرو برود. در این حالت این مسئله‌ای که شما می‌فرمایید پیش می‌آید و بهتر است برای تصمیم به پزشک خود مراجعه کنید.

 • مشکل در تنفس از راه بینی دارم. چکار کنم؟

  بدون معاینه حضوری و در صورت نیاز انجام یک سری تست نمی‌توان به اینگونه سوالات پاسخ دقیقی داد. اما برای راهنمایی کلی می‌توان گفت مشکلات تنفسی دلایل متعددی می‌توانند داشته باشند از جمله انحراف تیغه بینی یا سپتوم، وجود تومورها یا پلیپ در بینی، تنگی دریچه های بینی، بزرگی شاخک‌ها و ... اما یک دلیل شایع که بیشتر افرادی که مشکلات تنفسی دارند با آن مواجه هستند رینیت آلرژیک یا همان حساسیت است. درمان این مشکل نیز دارویی، بلند مدت و تحت نظر پزشک و با استفاده از اسپری‌های کورتون دار است. کورتون این داروها جذب نمی‌شوند بنابراین می‌توان با خیال راحت استفاده کرد. در نهایت قدم اول برای درمان مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی و انجام معاینات حضوری برای تشخیص مشکل است.