مراقبت بعد از عمل بینی گوشتی

مراقبت بعد از عمل بینی های گوشتی

نحوه مراقبت‌ بعد از عمل بینی گوشتی مانند هر نوع عمل بینی روی نتیجه نهایی جراحی موثر است. در واقع باید گفت عمل بینی در بیشتر موارد با هدف اصلاح حالت بینی انجام می‌گیرد و علاوه بر مهارت جراح، رعایت اصول مراقبتی در حفظ فرم بینی پس از عمل بسیار مهم است.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که مراقبت‌های ضروری بعد از عمل بینی گوشتی چیست و آیا این مراقبت‌ها مانند سایر انواع عمل برای بینی بوده یا متفاوت است؟

بعد از عمل جراحی بینی گوشتی چه اتفاقی می‌افتد؟

زیباجویان بعد از عمل بینی گوشتی مانند سایر عمل‌ها در این ناحیه با موارد زیر روبرو خواهند شد:

 •  از یک آتل پلاستیکی کوچک برای حفظ فرم بینی پس از جراحی استفاده می‌شود.
 •  شاید تامپون در داخل بینی برای جذب ترشحات بینی قرار داده شده باشد.
 • ممکن است در اطراف بینی و چشم تورم و کبودی پدید آید که طبیعی بوده و پس از چند هفته از بین خواهد رفت.

تورم بعد از جراحی بینی گوشتی در چه مراحلی است؟

بعد از عمل بینی برای هر نوع بینی از جمله بینی گوشتی، تورم پدیده‌ای طبیعی است. به طور کلی باید گفت زیباجویان بلافاصله پس از عمل بینی گوشتی تورم را به دلیل تجمع مایع زیر پوست، تجربه خواهند کرد. بطور کلی در بینی‌های گوشتی ورم‌های شدید بینی 4 تا 6 ماه بعد از عمل برطرف می‌شود. ورم‌های باقیمانده که چیزی حدود بیست درصد از ورم را تشکیل می‌دهند زمان بیشتری نیاز دارند تا کاملا از بین بروند این زمان نسبت به بینی‌های استخوانی بیشتر بوده و در مواردی بسته به ضخامت پوست بینی و چرب بودن آن می‌تواند بیش از یک سال و تا دو یا سه سال یا بیشتر نیز به طول بیانجامد. اما این بدین معنی نیست که برای زیبا شدن بینی باید چند سال صبر کنید. بلکه با از بین رفتن ورم‌های شدید تا شش ماه بینی شما زیبایی خود را نشان خواهد داد و بسیار ظریف‌تر و زیباتر خواهد شد.

مرحله اول: چهار الی شش هفته اول بعد از عمل بینی گوشتی

تورم بینی در این بازه زمانی بیشتر از حد معمول خواهد بود. به طور کلی باید گفت در این بازه زمانی نباید انتظار زیادی از فرم بینی داشت و تا زمانی که ورم‌های شدید بینی برطرف نشده باشند، قضاوت در رابطه با نتیجه جراحی امکان پذیر نیست.

مرحله دوم: سه ماه بعد از عمل بینی گوشتی

تورم بینی در این مرحله کم‌تر خواهد شد به طوری که می‌توان گفت بخش زیادی از ورم بینی در این بازه زمانی از بین می‌رود. اما باز هم برای هر فرد ممکن است کاهش ورم بازه‌های زمانی متفاوتی نیاز داشته باشد.

مرحله سوم: شش الی یکسال بعد از عمل جراحی بینی گوشتی

همانطور که گفته شد بخش عمده ورم تا یکسال بعد از عمل بینی کاملا برطرف می‌شود. اما درصد باقیمانده از ورم نیز به مرور زمان از بین خواهد رفت. در این مرحله بینی شما بسیار ظریفتر و زیباتر است.

مراقبت‌های ضروری بعد از عمل بینی گوشتی

برای  دریافت نتیجه‌ای ایده‌ آل از عمل بینی گوشتی باید مراقبت‌های بعد از عمل بینی جدی گرفته شود. برخی از مراقبت‌های ضروری بعد از عمل بینی‌های گوشتی عبارتند از:

 • عدم استفاده از وسایلی که به بینی فشار وارد می‌کنند مثل عینک تا 40 روز (در صورت ضرورت استفاده از عینک حتما با روش آموزش داده شده آن را با استفاده از یک چسب به پیشانی بچسبانید و یا از لنزهای تماسی در این مدت استفاده نمائید)
 • خودداری از حرکات شدید فک یا جویدن غذاهای سفت
 • خودداری از صحبت کردن طولانی
 • پرهیز از خنده و گریه شدید
 • پرهیز از مصرف غذاهای سفت و استفاده از مایعات 
 • قرار دادن سر بالاتر از سطح بدن در هنگام خوابیدن.

آیا می‌دانید عمل ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه چیست؟

چگونه می‌توان بعد از جراحی بینی گوشتی، سرعت بهبود را افزایش دهیم؟

 نحوه مراقبت بعد از عمل بینی‌های گوشتی در چند هفته اول بعد از جراحی برای افزایش سرعت بهبود بینی بسیار مهم است. برخی از مراقبت‌های مربوط به افزایش سرعت بهبودی پس از عمل عبارتند از:

توجه به توصیه‌های پزشک

دنبال کردن دستورالعمل‌های بهترین جراح بینی در تهران بعد از عمل بسیار مهم است. در واقع باید گفت جراح مفید‌ترین اطلاعات را در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل بینی گوشتی را مانند سایر جراحی‌های خود در اختیار زییاجویان قرار می‌دهد. این دستورالعمل‌ها می‌تواند شامل مصرف برخی دارو‌ها در پروسه بهبود باشد.

بالا نگهداشتن سر به هنگام خواب

 همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی گوشتی صحیح خوابیدن است. منعی برای خوابیدن به پهلو وجود ندارد اما باید مراقب باشید بینی را به زمین یا بالش فشار ندهید . بدین منظور می‌توانید از چند بالش در اطراف خود استفاده کنید.

رعایت رژیم غذایی سالم

جهت بهبودی سریع‌تر در مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی باید به تغذیه توجه داشت. در واقع تغذیه سالم بعد از عمل مواد مغذی لازم را به بدن رسانده و سبب می‌شود تا مسیر بهبودی سریع‌تر طی شود. مواد غذایی مفید جهت بهبود سریع‌تر عبارتند از:

 • استفاده از سبزیجات و میوه جات مثل کرفس و آناناس
 • مصرف پروتئین‌ها مثل تخم مرغ و ماست
 • دریافت ویتامین کافی مثل ویتامین A و ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی

پرهیز از انجام ورزش‌های سنگین

 پس از عمل انجام ورزش‌های شدید تا ۶ هفته نباید انجام شود. چرا که انجام فعالیت‌های شدید ورزشی سبب افزایش فشار می‌شود.

خودداری از استعمال سیگار و قلیون

در مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی مانند همه‌ی جراحی‌ها باید از استعمال سیگار و قلیون خودداری شود. در واقع باید گفت قرار گرفتن در معرض دود هم، برای ممکن است مشکل ساز باشد چرا که نیکوتین موجود در دخانیات سبب ایجاد محدودیت در  سیستم گردش خون شده و روند بهبودی را طولانی می‌کند.

استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ بعد از عمل بینی گوشتی در کاهش تورم در روزهای ابتدایی نقش دارد.

مراقبت بعد عمل بینی گوشتی

چه زمانی نتایج بینی گوشتی را می‌بینیم؟

معمولا پس از گذشت چند هفته با از بین رفتن‌ تورم به صورت نسبی تغییرات ظاهری بینی پیداست. اما برای دیدن نتایج نهایی باید تا خوابیدن کامل ورم بینی صبر کرد.

چگونگی استراحت در مراقبت‌ها بعد از عمل بینی

خوابیدن و استراحت بعد از عمل به دلیل گرفتگی و انسداد مجاری بینی سخت است اما داشتن  استراحت کافی از موارد مهم و موثر بر روند بهبودی است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای صاف خوابیدن‌ قرار دادن سر بین دو الی سه بالش است.  

نتیجه گیری

طور کلی رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بینی گوشتی همچون عمل بینی استخوانی تا حد زیادی روی نتیجه نهایی عمل نیز تاثیر گذار بوده و امکان  بروز عوارض ناشی از عمل را کاهش می‌دهد. تمامی مراقبت‌های لازم بعد از جراح وسط پزشک به بیمار آموزش‌ داده خواهد شد و نیازی نیست از این بابات نگران باشید.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *