عمل سرپایی بینی

عمل سرپایی بینی در مطب

گذشته‌ها عمل سرپایی بینی در مطب رایج‌تر بود و برخی از پزشکان به آن علاقه داشتند؛ اما به دلیل وجود تکنیک‌های جدید بیهوشی که بسیار کم خطرتر و بی‌عارضه‌تر هستند، این روش دیگر مورد استقبال پزشکان نیست. بنابراین اغلب جراحان ترجیح می‌دهند در اتاق عمل و با استفاده از بیهوشی کامل، جراحی را انجام دهند تا به بهترین و کم‌نقص‌ترین شیوه جراحی انجام شود.

با این حال ممکن است هنوز بعضی از افراد به دلیل ترس قدیمی از بیهوشی، درخواست جراحی سرپایی را در مطب از پزشک خود داشته باشند. دکتر حسنانی این روش‌ها را نمی‌پسندد و بیماران خود را تحت بیهوشی عمومی جراحی می‌کند تا بیمارانش بیشترین بهره را از تکنیک‌های مدرن بیهوشی و جراحی برده و بیشترین رضایت را داشته باشند. لذا تنها برای افزایش اطلاعات شما مطالبی در مورد جراحی بینی سرپایی در مطلب زیر خواهد آمد تا با آن آشنایی کامل‌تری داشته باشید.

همه چیز درباره روش کم تهاجمی عمل سرپایی بینی

بینی یکی از تاثیرگذارترین اجزای چهره در زیبایی صورت است و طیف گسترده‌ای از زیباجویان تمایل دارند با بهترین روش نسبت به بهبود ظاهر این اندام اقدام کنند. علاوه بر این بینی به عنوان یک شاهراه مواصلاتی در سر عمل می‌کند و با کارکردهای مختلف در سلامت فرد نقش قابل توجهی دارد. بسیاری از افراد تمایل دارند با روشی تحت عنوان عمل سرپایی بینی در مطب، به هدف نهایی خود از جراحی برسند. از آنجایی که از نظر برخی پزشکان این روش با عوارض کمتری همراه است و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد، در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر با جراحی سرپایی بینی آشنا شویم.

جراحی بینی سرپایی چیست؟

بسیاری از افرادی که می‌خواهند تغییراتی را در ظاهر بینی خود ایجاد کنند، سوال می‌پرسند که آیا راه دیگری غیر از عمل بینی برای تغییرات در این ناحیه وجود دارد یا خیر؟ و اینکه آیا عمل بینی سرپایی می‌تواند به انتظارات آن‌ها پاسخ دهد؟

جراحی سرپایی بینی در مطب برخلاف عمل رینوپلاستی که به صورت باز انجام می‌شود، با ایجاد برش‌هایی کوچک در داخل بینی یا حتی بدون ایجاد برش انجام می‌شود. در این روش بدون اینکه به بیهوشی احتیاج داشته باشیم می‌توان تغییرات لازم را در ساختار بینی ایجاد کرد یا اینکه عملکرد تنفسی و سینوس بینی را بهبود بخشید.

در مواردی که لازم باشد تغییرات جزئی در بینی انجام شود، جراح از جراحی زیبایی بینی سرپایی استفاده می‌کند. برش‌ها و بریدگی‌ها روی پوست بینی یا اینکه داخل حفره بینی امکان دسترسی به استخوان و غضروف بینی را فراهم می‌کنند.

لازم به ذکر است در صورتی که نیاز به جا انداختن بینی باشد می‌توان با عمل سرپایی بینی این کار را انجام داد. عمل آندوسکوپی بینی که به منظور درمان سینوزیت انجام می‌شود نیز یکی دیگر از اقداماتی است که می‌توان با جراحی سرپایی بینی در مطب به آن رسیدگی کرد.

جراحی بینی سرپایی

با عمل بینی سرپایی چه مشکلاتی را می‌توان برطرف کرد؟

عمل سرپایی بینی به منظور حل مشکلات مختلفی در این ناحیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند مفید واقع شود، اما نه همه مشکلات. در ادامه برخی از مشکلاتی که می‌توان به صورت سرپایی در مطب به‌ آنها رسیدگی کرد را عنوان می‌کنیم.

اختلالات تنفسی

اختلالات تنفسی مختلف مثل انحراف تیغه بینی، تنگی حفره بینی، انسداد سینوس بینی را می‌توان با عمل سرپایی بینی برطرف کرد.

اصلاح فرم بینی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای عمل بینی سرپایی در مطب این است که می‌توان به صورت نسبی فرم بینی را اصلاح کرد و تناسب آن را با سایر اجزای صورت بهبود بخشید. جراح از طریق برش‌های کوچک داخل بینی به ساختار بینی دسترسی پیدا می‌کند و تا حد امکان آن را بهبود می‌بخشد. با تکنیک‌های جدیدی که در این روش به کار می‌رود، حتی امکان عمل بینی گوشتی سرپایی نیز وجود دارد. مشکلاتی مثل عدم تقارن، رفع قوز، اصلاح فرم تیغه بینی، لیفت نوک بینی و تغییر سایز پره‌های بینی با این روش برطرف می‌شوند. در نتیجه این عمل آثاری از جراحی باقی نمی‌ماند و زمان ریکاوری و نقاهت نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند.

عمل آندوسکوپی بینی

عمل آندوسکوپی بینی با هدف رفع سینوزیت مزمن در سینوس بینی و به صورت سرپایی انجام می‌شود تا مشکلات را برطرف کند. در این عمل از طریق یک لوله به نام آندوسکوپ که نوک آن دوربین و چراغ قرار دارد، سینوس‌هایی که دچار عفونت و التهاب شده‌اند، درمان می‌شوند. همچنین پزشک به صورت مستقیم تصاویر سینوس‌ها را مشاهده می‌کند و در صورت نیاز به مداخلات بیشتر آن را پیگیری می‌کند.

نتیجه گیری

از نظر برخی پزشکان جراحی سرپایی می‌تواند مزایایی برای بیماران به همراه داشته باشد که در این مقاله بدان پرداخته شد. اما همانطور که در ابتدای مقاله نیز عنوان کردیم، بطور کلی دکتر حمیدرضا حسنانی جراحی سرپایی یا هر گونه اقدامی که با این عنوان نامیده می‌شود را قبول ندارند. بر طبق نظر ایشان فرایند جراحی باید در محیطی استریل، مناسب، در داخل اتاق عمل، با بیهوشی کامل و رعایت استانداردهای جراحی انجام بگیرد و جراحی زیبایی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

برخی به اشتباه فکر می‌کنند تنها می‌توان یک بخش خاص از بینی را تغییر داد و بنابراین نیاز به تغییرات کلی و جراحی کامل بینی ندارند که در این خصوص باید خاطرنشان کنیم بینی یک ساختمان زنده سه بعدی است و تغییر و دستکاری هر بخش از آن بر سایر بخش‌ها تاثیر خواهد گذاشت. 

برای مثال اگر قوز بینی را برداریم نیاز است تغییراتی بر روی نوک بینی نیز انجام شود. به این ترتیب این امر برای هر گونه تغییر بر روی بخش‌های مختلف بینی صدق می‌کند. بنابراین تمامی قسمت‌ها باید با یکدیگر هماهنگ شوند و تغییر یک بخش خاص امکانپذیر نیست، ضمن اینکه نتیجه مطلوبی را نیز به ارمغان نخواهد آورد.

 از طرف دیگر انجام عمل بینی با بی حسی اغلب با عدم همکاری بیمار همراه بوده و می‌تواند بر نتیجه جراحی تاثیر منفی داشته باشد. در نهایت جراحی‌های سرپایی یا جراحی با بی حسی موضعی خاطره ناخوشایندی را برای بیمار بر جای می‌گذارد. با توجه به اینکه بی‌هوشی‌های امروزی بسیار کم خطر بوده و عوارض بیهوشی‌های سابق را ندارند، ترجیح بر بیهوشی عمومی و سپس انجام جراحی بر روی بیمار است.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *