عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه چیست؟

عمل ترمیمی بینی، نوعی جراحی است که برای اصلاح مشکلات ظاهری و عملکردی بینی انجام می‌شود. این عمل که جراحی ثانویه نیز نامیده می‌شود، معمولا به‌دلیل نارضایتی بیماران از فرم ظاهری بینی و یا ایجاد مشکلات تنفسی به دنبال جراحی اولیه صورت می‌گیرد و جراح اقدام به اصلاح ناهنجاری‌های بینی می‌کند. ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که در صورت مراجعه بیمار به جراح خود، نوع این جراحی دیگر عمل ترمیمی نیست و به آن روتوش گفته می‌شود. در ادامه قصد بررسی کامل این جراحی و هزینه آن را داریم.

عمل ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه چیست؟

“عمل ترمیمی بینی” یا جراحی ثانویه، نوعی از جراحی‌های پلاستیک است که برای اصلاح نتیجه عمل جراحی اولیه در ناحیه بینی انجام می‌شود. این امکان وجود دارد که بیماران پس از جراحی پلاستیک بینی دچار مشکلاتی شوند که با عمل ترمیمی بینی قابل درمان و اصلاح است. این مشکلات شامل موارد زیر هستند:

مشکلات ظاهری از جمله:

  • عدم تقارن پره های بینی
  • غیرقرینگی سوراخ های بینی
  • افتادگی نوک بینی
  • کجی ظاهری بینی
  • از بین نرفتن کامل قوز بینی

 مشکلات عملکردی بینی از جمله:

  • مشکلات تنفسی
  • انحراف تیغه بینی

علاوه بر موارد بالا در برخی موارد ممکن است عمل ترمیمی بینی به دلیل ضربه به بینی بعد از عمل نیاز به انجام داشته باشد و این حالت زمانی پیش می‌آید که ضربه به بینی شدید باشد.

عمل ترمیمی معمولا با استفاده از غضروف های پیوندی انجام می‌شود. حال اگر مشکلات بینی کم باشد، جراحی ترمیمی با استفاده از غضروف‌های پیوندی که از پشت گوش بیمار برداشته می‌شود، انجام می‌گیرد. اما اگر مشکلات بینی بیشتر باشد، ترمیم بینی با غضروف دنده انجام می‌شود. یعنی با انجام برش کوچکی بر روی قفسه سینه مقداری از غضروف‌های دنده بیمار برداشته شده و در بازسازی و اصلاح اسکلت آسیب دیده بینی استفاده می‌شد.

در عمل ترمیمی بینی، کار پزشک دشوارتر از جراحی اولیه است، چرا که باید بافت‌های بینی را دوباره بازسازی کند و نتیجه دلخواه بیمار را فراهم کند. عمل ترمیمی بینی با بیهوشی انجام شده و حدود 2 الی 3 ساعت طول می‌کشد. همچنین همانند جراحی اولیه می‌تواند دارای عوارض جانبی مثل تورم، کبودی و درد نیز باشد؛ بنابراین با دقت در انتخاب پزشک متخصص می‌توانید از عوارض جدی آن جلوگیری کنید.

عمل ترمیمی بینی

فرم مشاوره

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

هزینه ترمیم بینی عمل شده

هزینه ترمیم عمل بینی معمولا بیشتر از جراحی اولیه است چرا که عمل ترمیمی بینی، پیچیدگی بیشتری دارد؛ به همین دلیل است که جراحی بینی ثانویه نیاز به مهارت و تجربه بیشتری دارد. عوامل مختلفی که بر هزینه عمل ترمیمی بینی تاثیرگذارند، عبارتند از:

نوع عمل جراحی: نوع عمل جراحی بر هزینه تاثیرگذار است. این بدین معناست که مشکل ایجاد شده بعد از عمل جراحی اولیه، بر هزینه عمل ترمیم بینی تاثیر می‌گذارد. برای مثال ترمیم قوز بینی نسبت به ترمیم افتادگی نوک بینی، پیچیده‌تر و هزینه‌برتر است.

دشواری و پیچیدگی عمل: جراحان برای جراحی‌های که دشواری و پیچیدگی بیشتری دارند، هزینه بیشتری دریافت خواهند کرد. زیرا زمان و تلاش زیادی از متخصصان را طلب می‌کند.

تجربه و مهارت پزشک: اکثر پزشکانی که مهارت و تجربه بیشتری در کنار محبوبیت خود دارند، هزینه بیشتری را از بیماران دریافت می‌کنند. البته نکته قابل‌توجه اینجاست که نتیجه جراحی پزشکان ماهر، در اکثر مواقع برای بیماران مطلوب است.

کلینیک و بیمارستان مورد نظر برای انجام جراحی: هزینه عمل جراحی بینی ثانویه در بیمارستان‌ها نسبت به کلینیک‌ها بیشتر است. زیرا بیمارستان‌ها هزینه‌های بالایی برای اجاره، تعمیر، حقوق کارکنان، نگهداری تجهیزات و سایر موارد دارند.

جراحی ثانویه

عمل ترمیمی پره‌های بینی

عمل ترمیمی پره‌های بینی برای اصلاح مشکلات ظاهری یا غیرقرینگی پره های بینی انجام می‌شود. این جراحی برای درمان مشکلات زیر که از شایع‌ترین مشکلات بعد از جراحی بینی هستند، قابل انجام است:

افتادگی پره‌های بینی

اگر بعد از جراحی، پره‌های بینی متمایل به پایین باشند، ظاهری نامتقارن و نامتناسب به بینی می‌دهند. این نقص با ترمیم بینی عمل شده قابل درمان و اصلاح است.

بزرگ بودن پره‌های بینی

بزرگ بودن پره‌های بینی، تناسب بین بینی با سایر اجزای صورت را بر هم می‌زند. به همین دلیل نیاز به عمل ترمیم بینی برای بهبود ظاهر بینی در این مورد وجود دارد.

کوچک بودن پره‌های بینی

علاوه بر بزرگ بودن پره‌های بینی، کوچک بودن بیش از حد آن‌ها نیز ظاهری نامتناسب به صورت فرد می‌دهد. این مشکل نیز با عمل ترمیمی بینی قابل اصلاح است.

برآمدگی و فرورفتگی در پره‌های بینی

برآمدگی یا فرورفتگی در پره‌های بینی منجر به نامتقارن شدن بینی می‌شود. در این مورد نیز می‌توانید برای اصلاح نامتقارن بودن بینی، عمل ترمیمی داشته باشید.

آیا می‌دانید مدت زمان عمل بینی چقدر است؟

ترمیم بینی با بی حسی

ترمیم بینی با بی‌حسی نیز روش دیگری برای جراحی ثانویه بینی است. در این روش با استفاده از بی‌حسی موضعی و ایجاد برش‌های کوچک، به اصلاح نواقص و مشکلات بینی می‌پردازند. ترمیم بینی با بی‌حسی از روش‌های رایج و موثر برای ترمیم مشکلات جزئی است. ترمیم بینی با بی‌حسی به‌دلیل عوارض و هزینه‌های کمی که دارد، انتخاب بسیاری از بیماران است. اما باید توجه داشته‌باشید که انتخاب این روش حتما باید با مشورت و توصیه پزشک انجام شود. همچنین در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. برای مثال این امکان وجود دارد که هنگام عمل ترمیمی بینی، احساس درد و ناراحتی کمی داشته‌باشید.

نتیجه گیری

در نهایت برای تصمیم‌گیری در رابطه با عمل ترمیم بینی، باید ابتدا به یک پزشک متخصص ماهر مراجعه کنید تا در مورد این موضوع که آیا عمل ترمیمی بینی برای شما مناسب است یا خیر، تصمیم عاقلانه و درستی بگیرید. تمام جوانب را در نظر بگیرید و درباره این جراحی اطلاعات کسب کنید، سپس اقدام به انتخاب بهترین روش جراحی کنید.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *