عمل-بینی-چیست؟نحوه جراحی و مراحل عمل بینی

عمل بینی (صفر تا صد جراحی بینی )

عمل بینی در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود که افراد زیادی مشتاقانه مایل به انجام آن هستند. در کنار زیبایی، مشکلات تنفسی نیز یکی از عواملی است که بیماران را ترغیب به انجام این نوع عمل می‌کند. لازم به ذکر است شما باید قبل از انجام عمل اطلاعات کافی در مورد عمل‌تان را کسب کنید و با تکنیک‌های جراحی آشنایی پیدا کنید تا بتوانید ظاهر دلخواه‌ بینی‌تان را بدست آورید. در این مقاله سعی می‌کنیم به سوالات اصلی شما در باب جراحی بینی پاسخی جامع دهیم.

عمل بینی چیست؟

عمل بینی نوعی جراحی زیبایی است که به منظور بهبود در شکل و ظاهر بینی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. در این عمل بافت‌های بینی به طور کلی اصلاح شده و به فرم مورد نظر شکل دهی می‌شود تا سرانجام نتیجه مورد پسند بیمار به دست آید. این عمل انحرافات بینی را گرفته و زاویه، شیب و ارتفاع تیغه بینی را اصلاح می‌کند.

جراحی زیبایی بینی یک عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی است که هدف آن زیباسازی بینی است، با استفاده از این روش فرد می‌تواند علاوه بر زیبایی بینی خود عملکرد تنفسی و بینی خود را بهبود ببخشد. عمل بيني که برای بهبود عملکرد و زیبایی بینی انجام می‌شود، در حقیقت برای ترمیم مجرای بینی صورت می‌گیرد، در این روش متخصص به سراغ صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی می‌رود.

عمل بینی در حالت باز یا بسته انجام می‌شود و در آن ممکن است پزشک بر حسب تشخیص خود از ابزارهایی همچون لیزر استفاده نماید. بدیهی و روشن است که متخصص جراح باید تجربه و تخصص کافی را در انجام عمل بینی داشته باشد، زیرا کوچکترین خطایی ظرافت بینی را زیر سوال برده و مشکلات جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد می‌کند.

جراحی بینی عملی متداول بوده که توسط دکتر حلق گوش و بینی یا جراح پلاستیک انجام‌ می‌شود. یکی از نکات مثبت این عمل نداشتننیاز به بستری است. یعنی اگر عمل شما صبح انجام شود، می‌توانید ظهر به خانه رفته و استراحت کنید. با وجود تکنیک‌های مدرن شما هیچ دردی در حین عمل احساس نمی‌کنید.

انواع عمل بینی چیست؟

بینی از دو بخش اصلی تشکیل شده است: استخوان و غضروف. بخش استخوانی در قسمت فوقانی بینی و بخش غضروفی در قسمت پایینی آن قرار دارد. جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، می‌تواند باعث تغییر در هر یک از این دو بخش یا ترکیبی از آن‌ها شود. روش‌های مختلفی برای جراحي بيني وجود دارد، اما رایج‌ترین روش، شامل یک برش کوچک در ریشه تیغه بینی و در بین سوراخ‌های بینی است. این برش به جراح اجازه می‌دهد پوست را از استخوان و غضروف زیرین آن آزاد کند. سپس جراح می‌تواند تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی ایجاد کند. پس از پایان عمل، پوست دوباره در جای خود قرار داده می‌شود.

عمل پولیپ بینی

جراحی بینی تنها برای اهداف زیبایی نیست. در برخی موارد، جراحی برای درمان مشکلات پزشکی انجام می‌شود. یکی از این موارد، جراحی پولیپ بینی است. جراحی پولیپ بینی یک روش سرپایی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش، جراح با استفاده از آندوسکوپ، پولیپ‌ها را از بینی و سینوس‌ها خارج می‌کند.این جراحی می‌تواند گرفتگی بینی، کاهش حس بویایی و سایر علائم پولیپ را بهبود بخشد.

عمل برای بینی

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی نوعی دیگر از انواع جراحی‌های در ناحیه بینی است که هم برای بهبود تنفس و هم اصلاح ظاهر بینی انجام می‌شود. این جراحی معمولاً برای بیمارانی انجام می‌شود که دچار انحراف یا انسداد بینی هستند.

عمل زیبایی بینی شکسته و کج

جراحی ترمیم بینی، نوعی از جراحی‌ است که برای اصلاح مشکلات ساختاری بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند برای ترمیم شکستگی‌های بینی، کجی‌های بینی و سایر مشکلات ساختاری بینی انجام شود.

انواع مدل عمل بینی چیست؟ 

نحوهٔ عمل بینی چگونه است؟

عمل بینی معمولا به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و به بیانی دیگر نیازی به بستری چند روزه در بیمارستان وجود ندارد. بیمار بر اساس تشخیص پزشک به طور موضعی یا عمومی بی‌هوش می‌شود. در حین بی‌هوشی‌ عمومی بیمار به خواب رفته اما در بی‌هوشی موضعی فقط بینی بیمار بی‌حس خواهد شد. به هرحال بیمار هیچ دردی را عین انجام حراجی حس نخواهد کرد. در زمان انجام عمل، حراج متخصص شکافی را در سوراخ های بینی ایجاد می‌کند. در بعضی مواقع ممکن است این شکاف به قسمت‌های پایینی بینی نیز برسد.

پزشک بعد از ایجاد برش، پوست بینی را به بالا و به سمت عقب صورت می‌کشد تا به خوبی ساختار غضروف و استخوان بینی را مشاهده کند. پس از انجام این کار  باتوجه به نوع بینی، پزشک شروع به تراشیدن استخوان می‌کند یا قسمت‌های اضافی غضروف را به بیرون می‌کشد. پس انجام این مرحله، جراح پوست کشیده را به نقطه اول برمی‌گرداند و شروع به بخیه زدن آن می‌کند.

در برخی از روش‌ها پزشک لوله‌های باریکی را در بینی جای گذاری می‌کند که حالت پشتیبان برای حفظ فرم بینی محسوب می‌شوند. علاوه بر این، لوله‌ها تا حدودی از کبودی‌ها و  ورم بینی پس از عمل می‌کاهند. مدت زمان انجام عمل بینی به طور تقریبی بین 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

با جراحی بینی چه مشکلاتی را می‌توانیم برطرف کنیم؟

رینوپلاستی نوعی جراحی است که برای اصلاح مشکلات ساختاری و گسترده‌ی بینی انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند برای اصلاح قوز بینی، پهنای پل بینی، شکل نوک بینی، اندازه و شکل سوراخ بینی، انحراف بینی، مشکلات تنفسی، بدشکلی‌های پس از ضربه یا تصادف و ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی بینی انجام شود.

قوز بینی

برجستگی و برآمدگی روی بینی است می‌تواند موجب بزرگ‌تر و نامتقارن‌تر نشان دادن شکل بینی شود. عمل بینی می‌تواند قوز را تا حد لازم اصلاح یا از بین ببرد و ظاهری زیباتر را برایتان به ارمغان آورد.

تغییر شکل نوک بینی

شامل کوچک کردن نوک بینی، کاهش اندازه سوراخ‌های بینی، یا تغییر زاویه نوک بینی است.

انحراف بینی

زمانی اتفاق می‌افتد که تیغه بینی، دیواره‌ای که بینی را به دو قسمت تقسیم می‌کند، به یک طرف خم شود. این انحراف می‌تواند باعث گرفتگی بینی، سردرد، خونریزی بینی و سایر مشکلات تنفسی شود. جراحی می‌تواند تیغه بینی را صاف کند و مشکلات تنفسی را برطرف کند.

عمل جراحی بینی

پهنای پل بینی 

اگر پل بینی بیش‌از حد پهن یا باریک باشد. با جراحی می‌توان اندازه آن را تنظیم کرد.

ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی

جراحی بینی برخی از ناهنجاری‌های مادرزادی یا ژنتیکی را اصلاح می‌کند و ظاهر بینی را بهبود می‌بخشد.

بدشکلی‌های پس از ضربه یا تصادف

 بدفرمی سبب از دست رفتن شکل طبیعی بینی شده اما با جراحی رینوپلاستی می توان را اصلاح نمود.

مشکلات تنفسی

 مشکلات تنفسی ناشی از عوامل مختلفی از جمله انحراف بینی، پولیپ بینی، سینوزیت و سایر مشکلات پزشکی باشد که عمل  توانایی رفع آن ها را دارد.

جراحی-بینی

کدام جراحی بینی برای شما مناسب است؟

همانطور که گفته شده شد؛ جراحی بینی در دو نوع باز یا بسته انجام می‌شود. اگر بینی شما دارای اصلاحاتی کم باشد می‌تواند روش از عمل بسته استفاده نمود. اما اگر بینی شما نیاز به اصلاحات زیاد و گسترده‌ای داشته باشد، حتما می‌بایست از روش باز استفاده شود تا تغییرات اعمال شده نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. فراموش نشود که در جراحی زیبایی بینی، پزشک جراح تلاش می‌کند تا خواسته‌های منطقی و واقع‌بینانه بیمار را برآورده کند. خواسته‌های منطقی و واقع‌بینانه، خواسته‌هایی هستند که با توجه به شرایط بینی بیمار و محدودیت‌های جراحی، امکان‌پذیر‌اند.

قبل از عمل بینی چه باید کرد؟

برای  گرفتن نتیجه‌ای مطلوب و موفقیت‌آمیز از جراحی بینی، لازم است فرد از سلامتی کافی برخوردار باشد. در این جهت شما باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید: 

 1. تغذیه مناسب: رژیم غذایی قبل از انجام جراحی بسیار مهم است. شما باید از خوردن آب و غذا قبل از عمل خود خودداری فرمایید. سعی کنید در روزهای قبل از عمل میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید و غذاهای غنی از پروتئین مانند جوجه، سویا، گوشت، ماست، تخم مرغ، لوبیا و عدس مصرف کنید. پروتئین بسیار مهم است و به تسریع دوره بهبودی کمک می‌کند.
 2. عدم مصرف الکل و دخانیات: الکل و نوشیدنی‌های الکل‌دار نه تنها باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، بلکه قدرت سیستم ایمنی بدن را نیز کاهش می‌دهند و بهبودی پس عمل را مختل می‌کنند. همچنین، استعمال دخانیات، به ویژه سیگار، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد و سبب بروز خونریزی شود.
 3. عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون: آسپرین و داروهای مشابه دارای خاصیت رقیق‌کننده خون هستند که بهتر است قبل از جراحی از مصرف آنها خودداری فرمایید. این داروها می‌توانند باعث خونریزی بیشتر در حین جراحی شوند.
 4. انجام آزمایش‌های قبل از عمل
 5. پزشک شما ممکن است انجام برخی آزمایش‌ها را قبل از عمل توصیه کند. این آزمایش‌ها می‌توانند به تعیین سلامت عمومی شما و اطمینان از اینکه شما برای جراحی آماده هستید یا نه، کمک کننده باشند. برخی از آزمایش‌های معمول قبل از عمل بینی عبارتند از:
 • سی‌تی اسکن بینی
 • نوار قلب
 • عکس‌برداری از قفسه سینه
 • آزمایش ادرار
جراحی بینی

آیا نتیجه جراحی بینی، مشخص است؟

نتیجه جراحی بینی، معمولا بعد از یک سال قابل مشاهده است. در این مدت، ورم بینی‌ها کم می‌شود و بینی به حالت پایدار خود می‌رسد. یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر نتیجه جراحی بینی، تجربه و مهارت جراح است. جراح بینی حتما باید دانش و مهارت کافی در زمینه این جراحی را داشته باشد و بتواند تغییرات مورد نظر بیمار را با دقت و مهارت انجام دهد.

تاثیر روانی عمل بینی

جراحی بینی تاثیر فراوانی بر روی وضعیت روحی و روانی افرادی دارد که از مشکلات ظاهری بینی خود رنج می‌برند. بسیاری از این افراد پس از جراحی زیبایی بینی اعتماد به نفس خود را به دست می‌آورند، با اعتماد بنفس بالاتری زندگی را ادامه داده و در برخورد با سایر مشکلات برخورد مناسب‌تری را از خود بروز می‌دهند. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد را به انجام جراحی زیبایی بینی ترغیب می‌کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • کسب موفقیت در تشکیل زندگی زناشویی
 • موفقیت در کار
 • افزایش اعتماد به نفس در برخوردهای اجتماعی
 • جلب رضایت خانواده و دوستان

اگر برخی از افراد به علت عدم تقارن بینی خود دچار افسردگی شده باشند، عمل زیبایی بینی می‌تواند موجب بهبود علائم افسردگی در آنها شود یا به طور کل علائم افسردگی را ازبین ببرد.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *