عمل بینی کج

عمل بینی کج؛ رفع کجی و بهبود ظاهر بینی 

عمل بینی کج یکی از دغدغه‌های مهم برای افرادی است که با چنین شرایطی مواجه هستند. یکی از شایع‌‌ترین ناهنجاری‌‌های بینی، انحراف تیغه وسط بینی یا سپتوم است. این عارضه زمانی رخ می‌‌دهد که سپتوم، دیواری که سوراخ‌‌های بینی را از هم جدا می‌کند، کج شود. انحراف تیغه بینی می‌‌تواند منجر به انسداد بینی، مشکلات تنفسی، سردرد و سایر مشکلات شود. در برخی موارد که این انحراف خفیف است، مشکل تنفسی برای فرد ایجاد نکرده و ظاهر وی را نیز آنچنان تحت تاثیر قرار نداده است، بیمار نیازی به عمل ندارد. با این حال، اگر انحراف شدید باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. ما در این مقاله به تعاریف مربوط به بینی کج، انحراف بینی و روش‌های جراحی بینی کج می‌پردازیم و سعی داریم به سوالات شما در این باره پاسخ دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید. 

دلیل به وجود آمدن کجی بینی

بینی کج ممکن است در اثر ژنتیک، وجود مشکلی در استخوان‌‌ها، غضروف یا سایر بافت‌‌های بینی ایجاد شود، یا ناشی از انحراف بر اثر حادثه یا ضربه باشد. برخی از دلایل به وجود آمدن بینی کج عبارتند از؛

دلایل مادرزادی و ژنتیکی

 • کج بودن بینی بصورت مادرزادی یا ژنتیکی
 • توده‌ های مادرزادی یا برجستگی‌‌های روی بینی
 • تنگی دهانه پریفرم، انسداد دهانه استخوانی بینی
 • بینی کج همچنین ممکن است با شکاف لب یا شکاف کام مرتبط باشد.
 • گاهی اوقات، ناهنجاری‌‌های تیغه بینی می‌‌توانند در حین زایمان رخ دهند. تحقیقات نشان می‌‌دهد که این اتفاق ممکن است در 1.25 تا 23 درصد از همه نوزادان بیفتد.

صدمه

 • بینی ممکن است در اثر ضربه و حادثه کج شود. آسیب تروماتیک به بینی می‌‌تواند استخوان‌‌ها یا غضروف را جابجا کند. انواع آسیب‌‌هایی که اغلب باعث بینی کج می‌‌شوند، مواردی هستند که در حین تصادف، رانندگی یا ورزش‌‌های دارای برخورد رخ می‌‌دهند. همچنین ممکن است در اثر ضربه به صورت ایجاد شود. حتی در برخی موارد ضربه به بینی بعد از عمل ممکن است منجر به کج شدن و نیاز به عمل ترمیمی را برای بیمار ایجاد کند.

جراحی

 • در برخی موارد جراحی ناموفق بر روی بینی ممکن است باعث شود ظاهر بینی کج به نظر برسد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است برای رفع آن نیاز به عمل بینی کج باشد.
جراحی بینی کج

درمان کجی بینی

قبل از هر چیزی لازم است به این سوال پاسخ دهیم که آیا بینی کج به خودی خود درمان می‌شود؟ خیر، انحراف تیغه بینی به مرور زمان درمان نخواهد شد. ساختار بینی شما از استخوان‌، بافت و غضروف تشکیل شده است که تنها از طریق عمل بینی و به واسطه تراش استخوان قابل تغییر هستند. در برخی موارد، روش‌‌های غیر جراحی ممکن است در تغییر شکل بینی موثر باشند، اما نتیجه این روش‌ها موقت است و بینی بعد از مدتی به حالت قبلی خود بازمی‌گردد. در برخی موارد نیز این روش‌ها ممکن است عوارض عدیده‌ای بر جای بگذارند. 

مزایای جراحی کجی بینی چیست؟ 

عمل انحراف بینی برای جراحی کجی بینی می‌تواند برای اصلاح انحراف تیغه بینی و بهبود ظاهر بینی انجام شود. این جراحی می‌تواند مزایای زیادی را برای بیمار به همراه داشته باشد که برخی از آن‌ها عبارتند از؛

 • بهبود تنفس: اگر انحراف داخلی دارید، ممکن است یک طرف بینی شما مسدود شده باشد. این موضوع می‌تواند باعث مشکلات تنفسی، از جمله سردرد، خستگی و خروپف شود. عمل بینی کج می‌تواند تنفس شما را بهبود بخشد و این مشکلات را برطرف کند.
 • بهبود ظاهر: اگر انحراف داخلی بینی سبب کجی ظاهری بینی نیز شده باشد و یا فقط از ظاهر بینی خود رضایت ندارید، عمل بینی کج شده می‌تواند به شما کمک کند تا شکل بینی خود را بهبود بخشید. به این معنا که می‌توانید اندازه، شکل یا زاویه بینی خود را تغییر دهید.
 • بالا رفتن اعتماد به نفس: عمل بینی کج و شکسته می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اگر از ظاهر بینی خود ناراضی هستید، این موضوع می‌تواند تاثیر منفی بر عزت نفس شما داشته باشد. جراحی کجی بینی به شما کمک می‌کند تا بینی خود را دوست داشته باشید و احساس بهتری به ظاهر خود داشته باشید.

“عمل بینی کج” یک روش ایمن، موثر و دائم است که می‌تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. با این حال، مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی با یک جراح پلاستیک با تجربه مشورت کنید.

هزینه عمل بینی کج

هزینه عمل بینی کج از هر نوعی، چه عمل بینی گوشتی باشد یا عمل بینی استخوانی، بسته به عوامل مختلفی از جمله شهر محل زندگی، تجربه جراح، نوع جراحی و پیچیدگی آن متفاوت است. ولی مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که به سراغ جراحی بروید که با یک بار هزینه و سرمایه گذاری مشکلتان حل شود و احتمال عمل ترمیمی بینی بسیار کم باشد.

جراحی کجی بینی

 ریکاوری بعد از جراحی کجی بینی

ریکاوری بعد از جراحی کجی بینی معمولا چند هفته طول می کشد. در طول این مدت ممکن است علائمی را تجربه کنید که با وجود طبیعی بودن ولی با مراقبت می‌توانند کمتر شوند. این علائم عبارتند از:

 • تورم و کبودی: تورم و کبودی بعد از جراحی بینی کج طبیعی است. این علائم معمولا در عرض چند هفته از بین می‌روند.
 • خونریزی بینی: خونریزی بینی مختصر و در حد چند قطره در طول دوره بهبودی طبیعی است. اما اگر خونریزی به صورت روان و به رنگ روشن، شدید و تکرارشونده بود، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.
 • درد: درد در اطراف بینی نیز طبیعی است. برای تسکین درد، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه یا تجویز شده استفاده کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی کج

برخی از مراقبت های لازم بعد از عمل بینی کج عبارتند از:

 • استراحت کنید. بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. در طول هفته اول بعد از جراحی، باید استراحت کنید و فعالیت‌های بدنی خود را محدود کنید.
 • از فعالیت‌های بدنی سنگین خودداری کنید. فعالیت‌های بدنی سنگین می‌تواند باعث خونریزی و تورم شود. حداقل برای 2 هفته از فعالیت‌های بدنی سنگین مانند ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های جنسی خودداری کنید.
 • داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید. داروها می‌توانند به تسکین درد و تورم کمک کنند.
 • از ماساژ یا فشار دادن بینی خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث خونریزی یا آسیب به بینی شما شود.
 • از شنا یا حمام کردن در وان آب گرم خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث عفونت بینی شما شود.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا باد خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث تورم و کبودی بیشتر شود.
 • از عینک یا لنز تماسی خود استفاده نکنید. این کار می‌تواند باعث تحریک بینی شما و یا تغییر شکل آن شود.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل، با پزشک خود تماس بگیرید. تب بالا، خونریزی شدید، تورم یا کبودی شدید، درد شدید که با داروهای مسکن کنترل نمی‌شود، همه از علائمی هستند که باید به آنها توجه کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی کج برای کمک به بهبودی سریع و بدون مشکل مهم است. با پیروی از دستورالعمل‌های جراح خود، می‌توانید به بهترین نتیجه ممکن برسید.

جمع بندی 

در این مقاله درباره جراحی بینی کج صحبت کردیم و گفتیم که جراحی بینی کج یک عمل جراحی است که برای اصلاح کجی ظاهری بینی یا انحراف داخلی بینی و یا هر دو انجام می‌شود. انحراف بینی یک ناهنجاری شایع است که می‌تواند باعث مشکلات تنفسی، از جمله سردرد، خستگی و خروپف شود. همچنین می‌تواند بر ظاهر بینی تاثیر بگذارد و باعث نارضایتی فرد از ظاهر خود شود. قبل از تصمیم‌گیری در مورد جراحی بینی کج، مهم است که با یک متخصص گوش و حلق و بینی و یا جراح پلاستیک با تجربه مشورت کنید. جراح پلاستیک می‌تواند به شما در ارزیابی نیازهایتان و تعیین اینکه آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر، کمک کند.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *