عمل بینی نیمه فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی چگونه است؟ 

عمل بین نیمه فانتزی از مدل‌های نسبتا قدیمی جراحی زیبایی محسوب می‌شود که ترکیبی از عمل بینی طبیعی و فانتزی است. در این عمل، جراح بر روی پل بینی قوسی کوچک ایجاد می‌کند. قوس ایجاد شده نسبت به قوسی که در عمل فانتزی وجود دارد بسیار کمتر است.

بطور کلی بینی بعد جراحی باید حالت طبیعی داشته باشد، ایرادات آن برطرف شود و به استاندارد زیبایی نزدیک باشد. هدف اصلی یک جراح  خوب، تناسب اجزای صورت و ایجاد زیبایی سازگار با چهره بیمار است. بنابراین نیاز است قبل از انجام جراحی، حتما با یک جراح بینی با تجربه و ماهر مشورت کنید. چرا که او می‌تواند به شما کمک کند تا فرم بینی مناسبی را برای خود انتخاب کنید. در ادامه سعی می‌کنیم به سوالات و دغدغه های اساسی در مورد این عمل پاسخ دهیم.

جراحی بینی نیمه فانتزی برای چه کسانی بهتر است؟

عمل بینی نیمه فانتزی معمولا روی بینی های استخوانی بیشتر انجام میشود، زیرا بینی های استخوانی کاندیداهای بهتری برای انجام این نوع عمل جراحی محسوب میشوند و فرم و حالت آنها به بینی های نیمه فانتزی نزدیک تر هستند و احتمال بازگشت آنها بسیار کمتر است.

همیشه توصیه و ترجیح این است که در عمل بینی، حالت طبیعی آن حفظ شود که در این حالت زاویه استاندارد بینی و لب در آقایان باید بین 90 تا 95 درجه و در خانم ها 95 تا 100 درجه باشد. در خانم‌ها قوس خفیفی پشت بینی قرار می‌گیرد. یعنی نوک بینی کمی بالاتر از پشت بینی قرار بگیرد. اما در آقایان این قوس نباید وجود داشته باشد و زاویه بین پشت بینی و صورت باید 35 درجه باشد. این‌ها موارد استانداردی است که در بینی طبیعی رعایت می‌شود. یعنی بینی کج نباشد، صاف باشد، ایرادات برطرف شده باشند و مشخص نباشد که بینی عمل شده است.

اما بینی نیمه فانتزی از حالت استاندارد کمی فاصله دارد. برخی بیماران درخواست می‌کنند که نوک بینی کمی بالاتر باشد یا قوس بیشتری داشته باشد و یا بینی کوچکتر باشد. این‌ها مشخصات بینی نیمه فانتزی است یعنی سربالا بودن نوک بینی، قوس بیشتر و کوچکتر بودن بینی، ظاهر آن را به سمت بینی فانتزی و عروسکی نزدیکتر می‌کند.

در جراحی بینی نیمه فانتزی ایرادات ظاهری بینی رفع می‌شود، اما حالت طبیعی آن حفظ می‌گردد. این جراحی برای افرادی مناسب است که بینی آنها دچار ایرادات ظاهری است یا اینکه نمی‌خواهند بینی آن‌ها حالت مصنوعی و عروسکی پیدا کند.

جراحی بینی نیمه فانتزی

فرم مشاوره

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

مراقبت های پس از جراحی بینی نیمه فانتزی

به طور کلی مراقبت های پزشکی پس از هر نوع عملی برای بینی مثل عمل بینی نیمه فانتزی به صورت زیر است:

 • نگهداری از سر در حالت عمودی
  در روزهای اول پس از جراحی، بیمار باید به طور کامل در حالت عمودی یا نشسته قرار بگیرد. این کار برای حفظ شکل نهایی بینی ضروری است. برای این منظور، می‌توانید از بالش‌های اضافی زیر سر خود استفاده کنید. همچنین، هنگام خواب نیز باید سرتان را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید.
 • مراقبت از بخیه‌ها
   پزشک به شما نحوه تمیز و ضدعفونی کردن محل جراحی را آموزش خواهد داد. همچنین، زمان کشیدن بخیه‌ها را نیز به شما اطلاع می‌دهد. به هیچ عنوان بخیه‌ها را دستکاری نکنید.
 • استفاده از کمپرس سرد
   کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی کمک کند. پزشک ممکن است استفاده از کمپرس سرد را برای شما توصیه کند. در این صورت، دستورالعمل‌های پزشک را به دقت دنبال کنید.
 • رعایت رژیم غذایی مناسب
   در روزهای اول پس از جراحی، از مصرف غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید. غذاهای آبکی، نرم و پر فیبر بهترین گزینه برای این دوران هستند. فیبر موجود در این مواد غذایی از بروز یبوست پیشگیری می‌کند و به کاهش تورم کمک می‌کند. همچنین، مصرف فست فود تا چند روز پس از جراحی توصیه نمی‌شود.
 • مصرف داروهای تجویزی
  پزشک برای کاهش درد و پیشگیری از عفونت، داروهای آنتی بیوتیک و مسکن را برای شما تجویز می‌کند. مصرف این داروها طبق دستور پزشک ضروری است.

عمل بینی نیمه فانتزی برای چه کسانی مناسب نیست؟

همانطور که نام‌های دیگر این جراحی، عمل بینی نیمه فانتزی زنانه یا عمل بینی نیمه فانتزی دخترانه است، مشخص است که این عمل مناسب مردان نمی‌باشد. مردان نسبت به زنان بینی های بزرگ تر و کشیده‌تری دارند و نباید هیچ قوسی پشت بینی آنها ایجاد شود. عمل بینی نیمه فانتزی موجب کوچک شدن بینی آقایان می‌شود و شکلی نامتناسبی را  به چهره ‌ی آنها می‌دهد و از حالت طبیعی و مردانه خارج می‌شود.

عمل بینی به روش نیمه فانتزی

چه کسانی مدل بینی نیمه فانتزی را انتخاب می‌کنند؟

همانطور که گفته شد ترجیح ما همیشه بر مدل بینی طبیعی است. اما در صورت اصرار زیاد فرد به تغییرات بیشتر بر روی بینی، جراح تا حدی این تغییرات را می‌پذیرد. مشروط بر اینکه در آینده هیچ گونه مشکل تنفسی، بویایی و سایر عوارض احتمالی برای فرد ایجاد نشود.

این عمل زیبایی بینی برای زنان و دخترانی است که می خواهند بینی آن‌ها هم حالت طبیعی داشته باشند و هم تا حدودی شکلی نزدیک به فانتزی داشته باشد. این جراحی مناسب صورت مردان نیست و انجام نمی‌گیرد.

هدف اصلی از جراحی بینی نیمه فانتزی چیست؟

 • در جراحی بینی نیمه فانتزی، هدف اصلی، ایجاد تناسب بین بینی و سایر اجزای صورت است. به این ترتیب، بینی با سایر اجزای صورت هماهنگ می‌شود و چهره فرد زیباتر می‌شود.
 • در عمل بینی نیمه فانتزی، جراح ابتدا ایرادات ظاهری بینی مانند قوز، کجی، پهنا و افتادگی را رفع می‌کند. سپس با ایجاد‌کردن قوس ملایمی بر روی پل بینی، حالت آن را مقداری تغییر می‌دهد.
 • اندازه بینی در عمل بینی نیمه فانتزی، چندان تغییر نمی‌کند. به این ترتیب، علاوه بر ایجاد حالت جدید در بینی، شکل طبیعی آن نیز تا حدود زیادی حفظ می‌شود.

توصیه نهایی

در نهایت بهتر است ترجیح را بر مدل طبیعی قرار دهیم. در دهه‌های گذشته مدل‌های فانتزی و نیمه فانتزی تا حدودی مرسوم بوده است اما به دلیل عوارض بسیاری که برجای می گذاشت از جمله مشکلات تنفسی، بویایی و آسیب به اسکلت بینی این مدل ها منسوخ شده و فقط بینی طبیعی مورد پذیرش است.

با این حال هنوز هم افرادی طرفدار این مدل بینی هستند و تقاضای تغییرات بینی به این صورت را دارند. برای این افراد علیرغم میل باطنی مان، ما می‌توانیم نهایتا تغییرات تا حد مدل نیمه فانتزی را بپذیریم. اما تغییرات شدید مثل سریالا بودن زیاد، قوس شدید،، حالت خوکی و سایز بسیار کوچک را نمی‌پذیریم.

بیشتر بخوانید...
2 پاسخ
 1. سلام خدمت شما دکتر حسنانی. حدود ۴ماه پیش بینیمو نیمه فانتزی عمل کردم ولی سوراخ بینی سمت راست کوچیکتر از سمت چپه و از نمای روبرو مشخصه و احساس میکنم تیغه بینیم به سمت راست انحراف داره. دکتر جراحم فیلم ماساژ فرستادن که خودم ماساژ بدم. تاکی ماساژ بدم اعتماد بنفسمو از دست دادم اطرافیان که منو میبینن میگن چرا سوراخ بینی کوچیک بزرگه؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام. فعلا برای قضاوت در مورد نتیجه بینی زود است. بینی ورم دارد و ممکن است دچار تغییرات زیادی شود. ماساژ فقط در صورتی که پزشک به شما آموزش دهد جایز است. بعد از یکسال اگر هنوز هم ایراداتی که فرمودید وجود داشت می‌توانید برای ترمیم با پزشک‌تان مشورت کنید، فعلا هیچ اقدامی توصیه نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *