عمل بینی قوزدار

جراحی قوز بینی، عمل بینی قوز دار و هزینه های آن

عمل بینی قوز دار، از آنجایی که می‌تواند قوز بینی و سایر ناهنجاری‌های بینی را برطرف کند، نقش مهمی در زیبایی و تناسب اجزای صورت دارد. اکثر افراد قوز بینی را یک نقص ظاهری می‌دانند که باعث می‌شود بر شخصیت و روان افراد تاثیر مستقیم داشته باشد. علاوه بر این قوز در بینی مشکلات تنفسی را نیز به‌همراه خواهد داشت. به همین دلیل عمل برای بینی قوزدار روشی ایمن و کارآمد برای درمان و اصلاح این ناهنجاری است.

یکی از موارد مهمی که در انجام این روش درمانی موثر است، هزینه جراحی بینی قوزدار است. هزینه عمل بینی‌های قوز دار به عوامل مختلفی از جمله مهارت پزشک، کلینیک، نحوه عمل بینی قوزدار و … بستگی دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی عمل بینی قوز دار، دلایل ایجاد آن و تاثیر عوامل مختلف بر هزینه این عمل جراحی بپردازیم.

جراحی بینی قوز دار چیست؟

همانطور که گفته شد، “عمل بینی قوز دار” یک روش جراحی برای اصلاح فرم و قوز بینی است. در این روش جراح با تراشیدن استخوان‌ها و همچنین اصلاح بافت‌های بینی، شکل آن را تغییر داده و فرم مناسب و متعادلی را به بینی و ظاهر فرد خواهد داد. عمل جراحی بینی قوزدار معمولا 2 الی 4 ساعت طول کشیده و با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. همچنین معمولا افراد دوره نقاهت کوتاهی را پس از این جراحی سپری می‌کنند.

هزینه عمل بینی قوز دار

یکی از عواملی که بیماران برای انجام عمل بینی در نظر دارند و هنگام تصمیم‌گیری برای انجام این جراحی به آن توجه می‌کنند، هزینه عمل جراحی است. بنابراین باید بدانید که هزینه عمل بینی قوزدار در مراکز مختلف و در بین پزشکان یکسان نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد:

نوع عمل بینی قوز دار

جراحی بینی قوز دار به روش‌های مختلفی قابل انجام است که باید با تشخیص پزشک انجام شود. در بین روش‌های باز و بسته عمل، جراحی به روش باز، هزینه بیشتری نسبت به جراحی به روش بسته دارد.

تجربه و مهارت جراح

جراحانی که تجربه بیشتری دارند، مهارت بیشتری هم نسبت به پزشکان کم تجربه دارند. به همین دلیل معمولا جراحانی که باتجربه‌تر هستند، هزینه بیشتری را از بیماران دریافت می‌کنند.

محل انجام عمل جراحی بینی قوز دار

برای جراحی از بین بردن قوز بینی، شهرهای بزرگ و کلینیک‌های معروف معمولا هزینه‌های بالا و بیشتری نسبت به بقیه کلینیک‌ها دریافت می‌کنند. این تفاوت قیمت به‌دلیل رقابت بین جراحان و هزینه بالای زندگی و اجاره مکان‌های درمانی  در شهرهای بزرگ است. البته نباید کیفیت بالای خدماتی که در این شهرها به بیمار ارائه می‌شود را از یاد برد.

پیچیدگی عمل بینی قوز دار

جراحی‌های پیچیده، هزینه بیشتری خواهند داشت، زیرا در صورت ناهنجاری و مشکلات زیاد در بینی، باید وقت و تلاش بیشتری برای جراحی گذاشته شود.

نحوه عمل بینی قوز دار

نحوه عمل و نوع جراحی بهتر است با توصیه پزشک انجام شود. روشی که اکثر پزشکان برای جراحی بینی قوزدار توصیه می‌کنند، روش باز است. زیرا در روش باز، جراح به استخوان‌ها و غضروف‌های بینی دید کامل دارد و به‌دلیل دسترسی بیشتر، می‌تواند تغییرات را به‌خوبی اعمال کند. این روش نسبت به روش بسته، دوره نقاهت و بهبودی طولانی‌تری دارد. طولانی بودن این دوره به‌دلیل ایجاد برش روی بینی است. در آخر توجه‌ داشته‌ باشید که حتما قبل از انتخاب، با پزشک متخصص مشورت کنید و آزمایشات مربوطه را قبل از جراحی انجام دهید.

بینی قوزدار

نحوه برداشتن قوز بینی با عمل بینی قوزدار

برای برداشتن قوز بینی روش‌های مختلفی وجود دارد که رایج‌ترین این روش‌ها، انجام عمل جراحی است. در عمل جراحی، جراح با ابزارآلات جراحی مناسب، برآمدگی استخوان‌های بالای بینی را کاهش می‌دهد. البته در صورتی که قوز بینی ناشی از غضروف باشد، با تیغه جراحی می‌توان غضروف‌ها و بافت‌ها را از بین برد. در بیشتر موارد، جراح از هر دو روش برای برداشتن قوز بینی و اصلاح آن استفاده می‌کند. برداشتن قوز بینی بدون جراحی نیز روش‌هایی را شامل می‌شود که توصیه نمی‌شود و معمولا نتیجه کوتاه مدت دارند.

دلیل ایجاد قوز در بینی چیست؟

شاید سوال شما هم این باشد که قوز بینی به چه دلیل ایجاد می‌شود و چه علائمی دارد؟ در این بخش به دلایل ایجاد قوز بینی می‌پردازیم:

 • ژنتیک: ژنتیک یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد قوز بینی است. البته قوز بینی هنگام تولد قابل مشاهده نیست، بلکه در سن بلوغ و در زمان رشد بینی، ظاهر خواهد شد.
 • جراحت: هرگونه ضربه و یا آسیب در صورت ترمیم ناهموار بافت‌ها و استخوان‌ها می‌تواند منجر به ایجاد قوز بینی شود. این ضربات می‌تواند ناشی از اتفاقات متفاوتی از جمله تصادف، ورزش و سایر حوادث باشند.
 • علل پزشکی: برخی از مشکلات و شرایط پزشکی می‌توانند علل ایجاد قوز بینی باشند. بیماری روماتیسم، سلیاک، جوش‌های عفونی و… مثال‌هایی از علل پزشکی در ایجاد قوز بینی هستند.
 • علل عفونی: برخی از عفونت‌ها ممکن است تا حدی شدید شوند که قوز بینی ایجاد شود و شکل بینی تغییر کند.

این موارد از شایع‌ترین علل ایجاد قوز بینی بودند، اما علائم قوز بینی کدام موارد هستند؟

 • برجستگی در بالای بینی
 • تغییر شکل بینی
 • عدم تقارن بینی

قوز بینی را در سه دسته تقسیم‌بندی می‌کنند. تشخیص نوع قوز بینی اهمیت زیادی در انتخاب روش درمان و جراحی آن دارد. بنابراین نیاز است که منظور از هر یک قوزهای بینی را بدانید:

 1. قوز کاذب: در مواردی برآمدگی نوک بینی از فاصله بین لب و بینی کمتر است، قوز بینی کاذب است. در واقع در قوز کاذب، نوک بینی به سمت جلو متمایل است و ظاهری شبیه به قوز بینی دارد.
 2. قوز واقعی: اگر در قسمت بالای بینی، استخوان برآمدگی داشته‌باشد، قوز بینی واقعی است. قوز واقعی بینی می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله: عوامل ژنتیکی، ضربه، آسیب و سایر موارد ایجاد شود.
 3. قوز پنهان: قوز پنهان بینی به زمانی گفته می‌شود که فقط از برخی زوایا قابل مشاهده باشد. قوز پنهان بینی ممکن است در اثر تغییرات ساختاری در استخوان و غضروف بینی باشد.

نتیجه گیری

در نهایت برای جراحی قوز بینی، ابتدا باید به‌دنبال یک جراح کاربلد و ماهر باشید. زیرا باید روش جراحی شما، متناسب با نوع قوز بینی باشد و شرایط جسمی شما نیز کاملا بررسی شود. همچنین عمل بینی قوز دار، مانند هر عمل دیگری می‌تواند همراه با عوارض جانبی باشد، در نتیجه با انتخاب و تصمیم‌گیری درست در رابطه با انتخاب پزشک و نوع جراحی، می‌توانید این عوارض را به‌حداقل برسانید.

دکتر حمید رضا حسنانی از ماهرترین جراحان در ایران هستند که تعداد بالایی از جراحی بینی قوزدار را در کارنامه خود داشته‌اند. برای دریافت نوبت از ایشان می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید...
2 پاسخ
 1. سلام من بینیمو عمل نکردم. دماغم یذره قوز داره میتونم سوهان کشیدن بینی رو انجام بدم؟

  1. سلام. سوهان کشیدن برای برداشتن قوز بینی انجام می‌شود. اما اینطور نیست که فقط با برداشتن قوز یا کاهش بلندی بینی به نتیجه مطلوب برسید. زیرا بینی یک ساختار سه بعدی است، به همین علت نمی‌توان گفت فقط می‌خواهم یک ناحیه را بتراشم. اجزای دیگر بینی باید بطور همزمان با آن سازگار شوند. سوهان کشیدن به بینی نیز خود بخشی از جراحی است. جراحی زیبایی بینی با توجه به دیگر اجزای صورت، زوایای صورت، فاصله نواحی مختلف بینی با اجزای صورت، مثل نوک بینی، پشت بینی، پل بینی و بلندی و کوتاهی این نواحی و سایر فاکتورهای دیگر انجام می‌شود. بنابراین نتیجه جراحی بینی برای هر بیمار با توجه به چهره و اجزای صورت او منحصر به فرد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *