عمل بینی غضروفی

عمل بینی غضروفی؛ هر آنچه باید بدانید!

عمل بینی غضروفی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر و فرم بینی است و تغییرات چشمگیری در چهره فرد ایجاد می‌کند. این نوع جراحی برای افرادی مناسب است که ساختار بینی آنها بیشتر از غضروف تشکیل شده و نیاز به تغییراتی در این بخش دارند.

در عمل بینی غضروفی، جراح با توجه به نیاز بیمار، به اصلاح و بازسازی غضروف‌های بینی می‌پردازد تا نتایج مطلوبی را رقم بزند. در این مقاله به بررسی جراحی بینی غضروفی، نکات مراقبتی و کاندیدای مناسب برای آن می‌پردازیم.

عمل بینی غضروفی چیست؟

منظور از عمل بینی غضروفی چیست؟

عمل بینی غضروفی در دسته جراحی های بینی قرار دارد که در آن غضروف ‌های بینی تغییر شکل داده می‌شوند و تمامی نواقص آن ها برطرف خواهد شد. در این روش، جراح غضروف ‌های بینی را با استفاده از تکنیک ‌های مختلف به منظور تغییر شکل یا اصلاح نقاط خاصی از بینی، مانند نوک بینی یا سطح غضروف تغییر شکل داده و اصلاح می‌کند.

این جراحی معمولا زمان زیادی برای مشاهده نتایج دارد؛ زیرا ترمیم غضروف کمی سخت تر از استخوان است. شما باید برای تعیین این نوع عمل، حتما به بهترین جراح بینی مراجعه داشته باشید تا بررسی لازم ساختاری انجام شود.

غضروف در جراحی بینی غضروفی کجاست؟

این غضروف‌ ها عمدتاً در قسمت مرکزی یا همان روی تیغه بینی و یا قسمت پایینی بینی قرار دارند. البته این مسئله در افراد متفاوت است و ما در این جا یک حالت رایج تر را بیان کردیم و ممکن است که فردی فقط در قسمت نوک بینی، حالت غضروفی داشته باشد و یا فقط در قسمت تیغه بینی و نزدیک به میان دو ابرو فرم غضروفی داشته باشد. این مسئله در هر شخص متفاوت است و قبل از عمل حتما بررسی لازم انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: عمل بینی شکسته

چه کسانی برای عمل بینی غضروفی کاندید هستند؟

افرادی که از انحنای بینی یا شکل ظاهری دیگری از وجود غضروف روی بینی خود رنج می‌برند، برای عمل بینی غضروفی کاندید مناسب هستند. در ادامه به برخی اشخاصی که کاندید خوبی برای انجام این جراحی هستند، اشاره خواهیم داشت.

 • افرادی که از انحنای شدید بینی رنج می‌برند و این انحنا باعث مشکلات تنفسی یا اختلال در زیبایی و اعتماد به نفس آنها می‌شود.
 • افرادی که نوک بینی بزرگ یا برجسته غضروفی دارند و خواستار کوچک شدن سایز بینی خود هستند.
 • اشخاصی که بینی غضروفی دارند و از شکل نامناسب یا نامطلوب بینی خود رنج می‌برند.
 • کسانی که درون مجرای بینی خود نیز غضروف هایی دارند که راه تنفسی را با اختلال و انسداد روبرو کرده است.
کاندیدای عمل بینی غضروفی

نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی غضروفی

پس از جراحی بینی غضروفی، مراقبت‌ هایی لازم است تا بهبود سریع ‌و آسان را تضمین کند. مهمترین نکات مراقبتی معمولا در روز جراحی برای زیباجو بیان می‌شود اما در اینجا ما برخی از مهمترین آن ها را برای شما ذکر کردیم.

✔ خیلی مهم است که بعد از جراحی بینی غضروفی، فعالیت‌ های سنگین انجام ندهید.

✔ در این مدل از جراحی، احتمال وجود تورم و کبودی نسبت به سایر تکنیک ها خیلی بیشتر است و به همین دلیل لازم است تا از همان روز عمل، از کمپرس سرد استفاده کنید. توجه کنید که یخ را مستقیم بر روی پوست بینی خود قرار ندهید و کمی فاصله بین آن ها ایجاد کنید.

✔ به دلیل تراشیدن و ایجاد ضربه به غضروف بینی برای حذف در حین عمل، احتمال درد بعد از جراحی برای فرد وجود دارد که نیاز است تا در زمان مناسب از داروهای ضدالتهاب و ضد درد تجویز شده نیز مصرف کنید.

✔ هرگونه دستورات و راهنمایی ‌هایی که پزشک شما پس از جراحی بینی غضروفی به شما می‌دهد، باید به دقت رعایت شوند.

انواع عمل بینی غضروفی

عمل بینی غضروفی بسته به نیاز و مشکلات هر فرد می‌تواند به چندین شکل انجام شود. عمل بینی غضروفی گوشتی و عمل بینی غضروفی استخوانی که به فرم جراحی باز انجام می‌شوند. برای جراحی بینی غضروفی نمی‌توان از عمل بینی بسته استفاده کرد؛ زیرا نیاز به تغییرات گسترده وجود دارد و جراح توانایی لازم برای ایجاد آن ها را در این نوع عمل ندارد.

◀ جراحی بینی غضروفی گوشتی

غضروف ها بیشتر در نوک و پایین بینی قرار دارند که بعد از عمل نیز ورم نوک بینی غضروفی ایجاد می‌شود. گاها غضروف ها به دلیل گوشتی بودن نیز چندان نشان داده نمی‌شوند. (عمل بینی گوشتی)

◀ عمل بینی غضروفی استخوانی

غضروف روی اسکلت بینی یا پل بینی کاملا نمایان است؛ زیرا این افراد پوست نازک تری در این ناحیه دارند. (عمل بینی استخوانی)

انواع عمل بینی غضروفی

 نحوه جراحی بینی غضروفی چگونه است؟

جراحی بینی غضروفی باید توسط جراح باتجربه انجام شود تا از بروز برخی عوارض احتمالی آن جلوگیری شود.

بیمار تحت بیهوشی کلی یا بی حسی قرار می‌گیرد. جراح برش هایی در داخل یا بیرون بینی برای دسترسی به غضروف ایجاد می‌کند. غضروف های موجود در بینی با احتیاط جدا و برداشته می شوند. غضروف ها برش داده شده و به شکل دلخواه در بینی قرار داده می‌شوند.

غضروف های شکل داده شده با استفاده از بخیه های مناسب در محل خود تثبیت می شوند. برش های ایجاد شده در طول جراحی با استفاده از بخیه ها بسته می شوند و سپس پانسمان خواهد شد. اگر نیاز به تقویت اسکلت بینی در طول جراحی وجود داشته باشد نیز با کمک غضروف های گوش یا غضروف بین دنده زیباجو انجام می‌شود.

آیا جراحی بینی غضروفی عوارض دارد؟

همانطور که در هر نوع جراحی دیگری عوارضی بعد از عمل به چشم می‌خورد، جراحی بینی غضروفی هم دارای برخی عوارض خفیف و جانبی است که باید از قبل آن ها را بشناسید تا در مواجهه با هر یک دچار نگرانی نشوید.

 • تورم
 • تغییرات حسی
 • درد و سوزش
 • التهاب درونی
 • سختی در امر نفس کشیدن
 • داشتن کبودی وسیع
 • قرمزی و لخته خون در چشم

هزینه عمل بینی غضروفی در 1403 چقدر است؟

هزینه عمل بینی غضروفی در سال 1403 با کمی افزایش روبرو بوده است که البته به موارد مختلفی چون فرم بینی، نوع و ضخامت پوست و نیاز به تقویت اسکلت بینی و دستمزد و هزینه های کلینیک و …. بستگی دارد.

به طور کلی نمی‌توان یک هزینه قطعی برای این نوع جراحی بیان کرد؛ زیرا در ابتدا نیاز است تا مشاوره حضوری داشته باشید. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد هزینه عمل بینی غضروفی با دکتر حسنانی با شماره های موجود ارتباط برقرار کنید.

سخن آخر

عمل بینی غضروفی یک روش جراحی مؤثر برای اصلاح ظاهر و عملکرد بینی است. این روش به افراد کمک می‌کند تا ظاهر بینی خود را بهبود بخشند و در عین حال تنفس راحت تری داشته باشند. عوارض جانبی این روش به طور کلی کم هستند و نتایج آن معمولا رضایت بخش و پایدار هستند.

با در نظر گرفتن مزایا و محدودیت های این روش، بیماران می توانند تصمیم آگاهانه‌ای در مورد انجام این عمل جراحی اتخاذ کنند.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *