عمل بینی شرقی

عمل بینی شرقی؛ مزایا، تکنیک‌ها و نمونه‌کار

عمل بینی شرقی با عنوان عمل بینی آسیایی نیز شناخته می‌شود که اغلب با پیوند غضروف همراه بوده و اصلاحات بینی را در بر دارد. بسیاری از افراد نمی‌دانند که عمل بینی شرقی چه تفاوتی با جراحی های زیبایی بینی دارد. در این مقاله به طور کامل در مورد این نوع جراحی و همچنین، کاندید مناسب آن و نحوه انجام و سایر موراد مرتبط صحبت خواهیم کرد.

عمل بینی شرقی چیست؟

عمل بینی شرقی چیست؟

عمل بینی شرقی، یکی از انواع عمل بینی است که به منظور اصلاح ظاهر بینی در افراد دارای ویژگی های قومی و نژادی خاص انجام می شود. این نوع عمل بینی اغلب برای افرادی استفاده می‌شود که دارای بینی شرقی یا آسیایی هستند مثل نژاد افغان یا چینی و ژاپنی.

در این افراد دورسوم (Dorsum ) و پل بینی پروجکشن کمی دارد یعنی کوتاه و کم ارتفاع است و نوک بینی نیز پهن است. طی عمل بینی شرقی یا آسیایی به منظور بهبود فرم بینی از غضروف طبیعی بدن خود فرد استفاده می‌شود و با افزایش پروجکشن یا ارتفاع پشت بینی می‌توان سایز و ارتفاع بینی های خیلی کوچک و کوتاه را به اندازه نرمال برگرداند. این عمل معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بهبودی پس از عمل حدود 2 تا 4 هفته حاصل می‌شود.

بینی های آفریقایی نیز ویژگی های مشابه با بینی‌های آسیایی را دارند با این تفاوت که در این بینی ها پوست بینی نیز ضخیم و سوراخهای بینی بزرگ هستند. 

عمل بینی شرقی یا آسیایی چه ویژگی دارد؟

بینی شرقی یا آسیایی برخی ویژگی ‌های مشخصی دارد که نسبت به فرم های بینی سایر افراد کمی متمایز هستند. در ادامه با برخی از این ویژگی ها آشنا شوید.

 • بینی‌ های آسیایی معمولاً پهن ‌تر از بینی ‌های دیگر نژادها هستند.
 • بینی ‌های آسیایی ارتفاع کمی دارند و در قسمت نوک بینی کمی انحنای بیشتر پیدا می‌کنند.
 • نوک بینی های شرقی پهن است.
 • ساختار استخوانی بینی ‌های شرقی معمولاً فرو رفته و قوس دار است.

معیار های زیبایی برای عمل بینی شرقی چیست؟

معیار زیبایی برای عمل بینی شرقی شامل استانداردهایی است که به بهبود ظاهر بینی و هماهنگی با سایر اجزای صورت منتهی گردد. این موارد عبارتند از:

 • ایجاد تناسب و تعادل با سایر اجزای صورت
 • طبیعی بودن نتیجه و سازگار با چهره
 • ایجاد ارتفاع مناسب برای بینی
 • حفظ عملکرد تنفسی صحیح و بدون مشکل
معیار های زیبایی عمل بینی شرقی

عمل بینی شرقی با چه تکنیکی انجام می شود؟

عمل بینی شرقی با استفاده از پیوند غضروف گوش یا دنده خود فرد برای تقویت پل بینی و نوک بینی استفاده می شود. این کار با هدف افزایش ارتفاع و پروجکشن بینی ،کاهش پهنای بینی و ایجاد تناسب آن با سایر اجزای صورت انجام می‌شود.

در صورت لزوم، بخشی از استخوان های اضافی که موجب پهنای بینی شده باشند نیز تراشیده می‌شوند و سپس با پیوند صحیح غضروف، فرم بینی را تصحیح می‌کنند. منابع غضروف طبیعی همواره به غضروف مصنوعی ترجیح داده میشود زیرا غضروف هاى پيوندى بايد از بدن خود فرد برداشته شود تا مادام العمر باقى بماند.

در گذشته در جراحی از ایمپلنت های سیلیکونی استفاده می‌شد که میتوانست منجر به عفونت شود. جايگزين ديگري كه مطرح مي شود غضروف هاي اشعه ديده هستند كه از يك فرد ديگر برداشته می‌شود؛ مثلاً فردي كه مرده است غضروفش را برمي دارند، اشعه مي دهند، ضدعفوني مي كنند و مي توان از آن براي تقويت غضروفي افراد استفاده كرد.

ولي اين نوع غضروف ها نيز تا آنجا كه امكان دارد بهتر است استفاده نشوند مگر آنكه مجبور باشيم، چون ممكن است بعد از مدتي اين نوع از غضروف ها جذب شده و از بين بروند. بنابراین غضروف خود فرد بهترین گزینه برای پیوند است. زیرا بیشترین سازگاری را با بدن فرد داشته واحتمال عفونت و دیگر عوارض بسیار کم است. 

مزایای انجام جراحی بینی شرقی

عمل بینی شرقی برای کاندیدای مناسب این روش نیز با مزایایی همراه است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

 • جراحی بینی شرقی این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا شکل و ظاهر بینی خود را به نحوی بهبود دهید که با سایر اجزای صورت شما هماهنگ و تعادل داشته باشد.
 • با این جراحی میتوان نوک بینی را به شکلی که مطابق با استاندارهای زیبایی و به شکلی طبیعی باشد، تغییر داد. ( عمل نوک بینی )
 • اگر بینی شما پهن است می‌توان با استفاده از این جراحی از مقدار پهنای آن کاست و ارتفاع آن را افزایش داد.
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود ظاهری با نقاهت آسان

نمونه کار عمل بینی شرقی

دکتر محمدرضا حسنانی، به عنوان بهترین جراح بینی در تهران دارای نمونه کار متعددی در زمینه عمل بینی شرقی یا آسیایی است که می‌توانید در شبکه اجتماعی اینستاگرام یا صفحه نمونه کار وب سایت ایشان مشاهده بفرمایید.

نمونه عمل بینی شرقی

 پیوند غضروف در عمل بینی شرقی

در عمل بینی شرقی، پیوند غضروف با هدف تقویت پل بینی و انجام تغییراتی در بخش‌ های مختلف بینی انجام می‌شود. بدین منظور غضروف لاله گوش یا دنده فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از پیوند غضروف برای اصلاح ارتفاع یا قوس روی بینی و بهبود ساختار آن استفاده می‌شود و به بهبود نتایج کمک شایانی دارد.

آیا من کاندید عمل بینی شرقی هستم؟

برای تعیین اینکه آیا شما کاندیدای مناسبی برای عمل بینی شرقی هستید یا خیر، نیاز به مشاوره با جراح دارید. پزشک شما باید بر اساس بررسی جزئی و دقیق از بینی شما، بررسی فرم و ساختار صورت و درک هدف ‌شما از انجام این جراحی، توصیه ‌های لازم را ارائه کند. شما باید خواسته و انتظارات خود را برای جراح بیان کنید تا ایشان بهترین نوع عمل را برای شما برگزینند.

بیشتر بخوانید: عمل بینی گوشتی

در عمل بینی شرقی کدام معایب بینی اصلاح می شود؟

در عمل بینی شرقی، جراح معمولا به دنبال اصلاح چندین ویژگی بینی است که در افراد با این نژاد شایع است. برخی از مهمترین معایب بینی که در این نوع عمل جراحی اصلاح می شوند، عبارتند از:

 • پل بینی کم ارتفاع
 • نوک بینی پهن
 • پهنای بینی زیاد

بنابراین، هدف اصلی عمل بینی شرقی، بهبود ظاهر بینی و ایجاد هماهنگی با سایر ویژگی های صورت است.

نتیجه‌گیری

عمل بینی شرقی یک روش جراحی است که برای اصلاح شکل بینی استفاده می‌شود. این روش به طور خاص برای افراد آسیایی طراحی شده است تا شکل طبیعی‌تر و برجسته‌تری به بینی آنها ببخشد. با انتخاب یک جراح ماهر و پیروی از دستورات پس از عمل، می‌توان به نتایج رضایت‌بخشی دست یافت.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *