عمل بینی با ارتودنسی

آیا عمل بینی با ارتودنسی را می‌شود همزمان انجام داد؟

عمل بینی با ارتودنسی به صورت همزمان قابل انجام است؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که این امکان وجود دارد اما به طور کلی توصیه می شود که افراد ابتدا ارتودنسی انجام داده و سپس به سراغ عمل در ناحیه بینی بروند؛ زیرا ترجیح این است که ابتدا فک و دندان ها در حالت نرمال قرار گیرد و سپس جراح بر اساس فرم دهان بتواند جراحی موفقیت آمیزی را انجام دهد.

 فک و دندان ها بر شکل و ظاهر صورت، به خصوص بینی تاثیرگذار هستند و جراح قبل از عمل به تناسب شکل بینی با فرم دندان و فک نیز توجه می کند. به همین دلیل است که بهتر است ابتدا موقعیت دندان و فک را در حالت طبیعی تثبیت کنید و در ادامه جراحی را انجام دهید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

عمل بینی با ارتودنسی همزمان

آیا انجام عمل بینی با ارتودنسی به صورت همزمان امکان پذیر است؟

به طور کلی در مورد جراحی های فک، بینی و ارتودنسی، و تقدم آنها باید گفت جراحی فک بالا بر عمل بینی مقدم است و حتما باید قبل از آن انجام شود . اما جراحی فک پایین یا انجام ارتودنسی منع مهمی برای جراحی نیست؛ زیرا جراحی هیچ ارتباطی به فک ندارد و سبب جابجایی آن هم نمی‌شود .

بنابراین ارتودنسی با عمل بینی امکان پذیر است. اما بهتر است ارتودنسی شما کامل شده باشد و بعد نسبت به جراحی اقدام کنید. ولی در کل اشکال خاصی در نتایج جراحی ایجاد نمی‌کند؛ زیرا تاثیر آن بیشتر بر روی فرم دندانهاست. 

اما همانطور که گفته شد در مورد عمل های جراحی هایی که روی فک انجام داده می شود مخصوصاً روی فک بالا، باید قبل از جراحی که بر روی بینی انجام شود، انجام پذیرد. بهرحال باید از هر گونه فشار و ضربه احتمالی به بینی تا چند ماه اول که استخوان و بافت بینی در حال ترمیم است پرهیز کرد.

بنابراین کارهای ساده دندانپزشکی مثل پر کردن دندان را می‌توان بعد از دو یا سه هفته انجام داد اما اقدامات سنگین تری مثل جراحی دندان عقل یا ارتودنستی بهتر است 2 ماه بعد از عمل انجام شوند. در صورتی که ارتودنسی متحرک دارید استفاده از آن بعد از هفته دوم از عمل جراحی منعی ندارد.

بین عمل بینی و ارتودنسی در صورت نیاز به انتخاب، اولویت با ارتودنسی است. دلیل این اولویت این است که در قدم اول فک باید در جایگاه درست خود قرار گیرد و سپس جراحی انجام شود تا بینی نیز در ناحیه درستی قرار گیرد. اما همانطورکه گفته شد می‌توانید عمل بینی با ارتودنسی را همزمان نیز انجام دهید و تاثیری بر روی نتیجه جراحی شما نخواهد داشت.

البته تحت شرایط خاصی ممکن است که برخی افراد ارتودنسی با عمل بینی را همزمان انجام دهند که البته خیلی رایج نیست. در این مواقع پزشک، مراجعین را از عواقب و عوارض احتمالی این اقدام آگاه می کند و تصمیم نهایی را بر عهده بیمار قرار می‌دهد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ارتودنسی با اینکه بیشتر بر روی دندانها تاثیر گذار است علاوه بر فشار به دندان‌ها، در برخی مورد می تواند به بینی نیز فشار وارد کند که این موضوع ممکن است سبب تغییر شکل و حالت بینی نیز شود.

✔ به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم عمل بینی با ارتودنسی را همزمان انجام ندهید تا از این مشکلات در امان باشید.

بیشتر بخوانید: عمل بینی گوشتی

مشکلات انجام ارتودنسی با عمل بینی به صورت همزمان چیست؟

همان گونه که اشاره کردیم بهتر است این اقدامات با فاصله زمانی انجام شوند اما اگر ارتودنسی با عمل بینی را همزمان انجام دادید، باید با مشکلات و خطرات احتمالی آن نیز آشنا باشید تا بتوانید از بروز آن ها تا حد ممکن جلوگیری کنید.

یکی از اصلی ترین مشکلات ارتودنسی همزمان با عمل بینی، طولانی شدن دوران نقاهت است و ممکن است عوارضی بر سلامتی فرد بگذارد.  از دیگر مشکلات می توان به تغییر در ساختار بینی اشاره نمود. انجام این دو اقدام همزمان ممکن است بر تنفس نیز تاثیر بگذارد و فرد دچار مشکلات تنفسی شود.

بیشتر بخوانید: عمل بینی طبیعی

چرا بهتر است عمل بینی و ارتودنسی با هم انجام نشوند؟

اگر این سوال در ذهن شما به وجود آمده است که چرا توصیه می شود انجام عمل در ناحیه بینی به بعد از ارتودنسی موکول شود، در پاسخ باید به شما بگوییم که دلیل این موضوع به اصلاح ساختار فک و نحوه چینش دندان ها برمی‌گردد.
یکی از دلایلی که سبب ایجاد به هم ریختگی دندان ها می‌شود، انحراف فک است و در این موارد فرد قادر نیست به خوبی از بینی خود نفس بکشد و این تنفس طولانی مدت از دهان سبب تنگی فک شده و در نهایت بهم ریختگی دندا‌ ها را بیشتر می کند.

به همین دلیل است که بهترین جراح بینی در تهران به استاندارد ها و اندازه دهان توجه کرده و با توجه به نوع زاویه فک و … تصمیم به جراحی می‌گیرد تا تغییرات متناسب به فرم صورت برای فرد ایجاد کند.

ارتودنسی با عمل بینی

فاصله بین عمل بینی با ارتودنسی چقدر باید باشد؟

همان طور که چندین بار به این موضوع اشاره کردیم، بهتر است جراحی را پس از پایان ارتودنسی انجام دهید. با توجه به وضعیت دندان ها و فک افراد، مدت زمان فاصله بین ارتودنسی و عمل بینی میتواند بسته به نظر پزشک متفاوت باشداما به طور رایج  بهتر است بعد از تکمیل شدن دوره ارتودنسی به سراغ جراحی بروید. اما اگر به دلایل مختلف نمی توانید صبر کنید باید به متخصصین مراجعه کنید و با صلاح دید آن ها تصمیم گیری کنید.

سخن آخر

همانطور که گفته شد غالبا انجام عمل بینی با ارتودنسی به صورت همزمان توصیه نمی‌شود، اما بعنوان یک توصیه کلی بهتر است ابتدا ارتودنسی را انجام دهید و سپس با مشورت پزشک و گذشت بازه زمانی که پزشک مشخص می‌کند، اقدام به جراحی کنید.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *