عمل انحراف بینی چگونه انجام می‌شود؟

عمل انحراف بینی نوعی عمل است که برای برطرف کردن انحراف تیغه‌ی بینی از آن استفاده می‌شود. هدف از انجام جراحی انحراف بینی، رفع مشکلات تنفسی و دیگر عارضه‌هایی است که به انحراف سپتوم مربوط می‌شود. در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم که جراحی انحراف بینی چیست؟ چه افرادی کاندیداهای این عمل هستند و اصلا برای چه لازم است آن را انجام دهند.

“عمل انحراف بینی” زمانی رخ می‌دهد که سپتوم یا همان غضروف جداکننده‌ی بین سوراخ‌های بینی، در مرکز قرار نداشته باشد یا دچار آسیب‌دیدگی شده باشد. این انحراف می‌تواند تنها در یک سمت و یا هر دو سمت بینی وجود داشته باشد.

ژنتیک، آسیب‌های ناشی از ضربه یا شکستگی و مشکلات رشد در دوران جنینی و کودکی، می‌تواند از جمله رایج‌ترین دلایل باعث به‌وجود آمدن انحراف در تیغه بینی باشند. 

برای تشخیص این مسئله که فرد به انحراف بینی مبتلا است یا نه، پزشک با استفاده از یک دستگاه مخصوص مجاری بینی را معاینه کرده و حالت و محل قرارگیری تیغه را بررسی می‌کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند با انجام جراحی انحراف بینی، ظاهر بینی آن‌ها نیز تغییر می‌کند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عمل انحراف بینی تغییری در شکل ظاهری ایجاد نمی‌کند و تنها باعث اصلاح انحراف تیغه بینی می‌شود و هدف از انجام آن، باز کردن مجرای تنفسی است.

به‌ صورت کلی عمل انحراف بینی  به سه روش کلی انجام می‌شود:

جراحی باز: در روش جراحی باز، معمولا پزشک برشی در قسمت زیر بینی ایجاد می‌کند و به کمک آن به تیغه بینی دسترسی پیدا کرده و اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.
جراحی بسته: در این روش پزشک از طریق ایجاد چند سوراخ به سمپتوم دسترسی پیدا می‌کند.
جراحی ترکیبی: در روش ترکیبی از هر دو روش قبلی برای اصلاح تیغه بینی استفاده می‌شود.

تعیین این‌که از کدام روش باید در جراحی استفاده شود، به نوع و شدت انحراف سپتوم و نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

به‌طور معمول عمل انحراف بینی، از نوع خفیف تا شدید آن بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد. در جدول زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه به‌دست آورید.

شدت انحراف بینیمدت زمان تقریبی لازم برای جراحی
خفیف1 ساعت
متوسط1.5 ساعت
شدید2 ساعت

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، عمل انحراف بینی برای اصلاح انحراف بینی انجام می‎شود. در حالی که رینوپلاستی، مربوط به جراحی زیبایی بینی می‎شود و در طی آن فرم ظاهری بینی تغییر می‌کند. در صورتی که در سپتوپلاستی، هیچ تغییری در شکل ظاهری و فرم بینی ایجاد نمی‌شود.

به‌صورت کلی می‌توان تفاوت این دو عمل را به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

نوع جراحی

عمل انحراف بینی دامنه جراحی کوچک‌تر و محدودتری دارد و به اصلاح فرم تیغه بینی مربوط می‎‌شود. 

عمل انحراف بینی جنبه‌ی اصلاحی دارد و تغییر ظاهری ایجاد نمی‎کند.

مدت زمان انجام جراحی و دوران نقاهت عمل انحراف بینی احتمال دارد کمتر باشد.

افراد برای رفع چه مشکلاتی به عمل انحراف بینی نیازمند هستند؟

افرادی که دچار انحراف در تیغه بینی خود باشند غالبا دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. آ‌ن‌ها برای رفع مشکلاتی که در زیر عنوان شده است، به این عمل احتیاج دارند.

 •  خروپف کردن در خواب
 • درد در صورت
 • احساس سردرد
 • خشک شدن دهان هنگام خواب
 • بروز مشکلات تنفسی
 • اختلال در سیستم بویایی
 • خون‌ریزی بینی
 • احساس سوزش در گلو
 • گرفتگی یک یا هر دو سوراخ‎ بینی
 • عفونت سینوس‌ها و تشدید سینوزیت
 • عفونت گوش
 • عارضه آپنه خواب
 • ترشحات خلطی در پشت گلو بینی

در صورتی که فردی هر یک از علائم گفته شده را داشته باشد، لازم است حتما به پزشک مراجعه کرده و در صورت تایید پزشک انحراف بینی خود را اصلاح کند.

مشکلات تنفسی، یکی از رایج‌ترین و در عین‌حال آزاردهنده‌ترین مشکلاتی است که برای افراد مبتلا به انحراف بینی پیش می‌آید. معمولا این افراد، به دلیل کیپ بودن سوراخ‌های بینی خود، دچار تنگی نفس شده و مجبور می‎شوند از راه دهان تنفس کنند. این کار باعث خشکی دهان، به‌خصوص هنگام خواب می‌شود.

در برخی موارد، که انحراف تیغه بینی بسیار زیاد است، ممکن است لخته شدن خون در بخش داخلی دیواره بینی نیز رخ بدهد.

تمام موارد گفته شده، روی کیفیت زندگی فرد تاثیر گذاشته و زندگی او را مختل می‌کند. بنابراین لازم است این افراد، حتما با مشورت پزشک، انحراف بینی خود را از بین ببرند.

جمع بندی

جراحی انحراف بینی مربوط به اصلاح انحرافی است که روی تیغه داخلی بینی بعضی افراد وجود دارد. این جراحی تغییری در فرم ظاهری بینی به‌وجود نمی‌آورد و تنها انحراف روی غضروف، که منجر به اشکال در تنفس می‎شود را از بین می‎برد.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *