عمل آندوسکوپی بینی

عمل آندوسکوپی بینی چیست؟ جراحی آندوسکوپی سینوس

عمل آندوسکوپی بینی یک روش تشخیصی و درمانی است که در آن از یک دستگاه به نام آندوسکوپ (یک لوله نازک با دوربین و چراغ) برای بررسی داخل بینی و سینوس‌ها استفاده می‌شود. این روش معمولاً توسط متخصصان گوش، حلق و بینی انجام می‌شود. در این روش، آندوسکوپ از طریق یکی از سوراخ‌های بینی وارد شده و به کمک تصاویر زنده‌ای که از داخل بینی به دست می‌آید، متخصص قادر به بررسی دقیق ساختارهای داخلی آن و سینوس‌ها می‌شود. در این مطلب جزئیات عمل آندوسکوپی بینی را بررسی خواهیم کرد.

آیا عمل آندوسکوپی بینی برای همه مناسب است؟

“عمل آندوسکوپی بینی” معمولا برای اکثر افرادی که دچار مشکل مزمن سینوس هستند مناسب است، این عمل معمولاً در موارد زیر مورد توصیه قرار می‌گیرد:

عدم پاسخ به درمان‌های دارویی

اگر مشکلات سینوسی شما با درمان‌های دارویی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضدالتهابی برطرف نشده باشد، پزشک ممکن است جراحی اندوسکوپی سینوس را برای شما توصیه کند.

بیماری سینوسی بلند مدت

اگر شما دچار بیماری‌های مزمن سینوسی، مانند التهاب مزمن سینوس (سینوزیت مزمن) یا پولیپ‌ بینی باشید، عمل سینوس ممکن است باعث بهبود شما شود.

توده‌ یا پولیپ‌ در سینوس‌ها

وجود توده‌ یا پولیپ‌های بزرگ در سینوس‌ها ممکن است علائم آزار دهنده‌ای داشته باشد و عمل سینوس بینی برای حذف این توده‌ها مورد نیاز باشد.

انحراف بینی

اگر شما انحراف بینی دارید که باعث مشکلات تنفسی یا علائم سینوسی شده است، عمل آندوسکوپی بینی در ترکیب با جراحی اصلاح انحراف بینی ممکن است موثر باشد.

آلرژی‌های مزمن

در برخی افراد، آلرژی‌های مزمن می‌تواند منجر به التهاب مکرر سینوس‌ها شود و عمل تخلیه سینوس بینی ممکن است در این موارد توصیه شود.

با این حال، عمل سینوس نیازمند ارزیابی دقیق توسط متخصص است. هر فردی ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد و این ارزیابی باید توسط پزشک شما انجام شود تا تصمیم به انجام یا عدم انجام جراحی آندوسکوپی سینوس گرفته شود.

جراحی آندوسکوپی بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

مراقبت‌های بعد از عمل آندوسکوپی سینوس همچون بعد از عمل بینی بسیار مهم است و لازم است به‌صورت دقیق رعایت شود. مراقبت درست بعد از این عمل می‌تواند نتایج عمل را بهبود ببخشد. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • استراحت کافی: استراحت فیزیکی کافی برای مدت زمان معینی پس از عمل اهمیت دارد تا از خطر خونریزی یا افت فشار خون جلوگیری شود.
 • استفاده از داروها: مصرف دقیق داروهای تجویز شده توسط پزشک برای کنترل درد، التهاب و پیشگیری از عفونت ضروری است.
 • کمپرس سرد: استفاده از یخ یا کمپرس سرد بر روی ناحیه سینوس‌ها برای کاهش تورم و درد مفید است. از قرار دادن مستقیم یخ بر روی پوست اجتناب کنید و این کار را با کمک یک پارچه نازک انجام دهید. 
 • مراقبت از زخم‌ها: نگهداری از ناحیه عمل به شکل تمیز و خشک، تعویض به موقع بانداژها و پیگیری از دستورات پزشک به منظور جلوگیری از عوارض و بهبود سریع‌تر بسیار مهم است.
 • اطمینان از تغذیه صحیح: مصرف مایعات به میزان کافی و انتخاب غذاهای نرم و خنک در ایام اولیه پس از عمل به تسهیل در خوردن و پیشگیری از تحریک ناحیه عمل کمک می‌کند.

بعد از عمل سینوس بینی چه باید کرد؟

علاوه بر رعایت کامل مراقبت های بعد از عمل آندوسکوپی بینی، رعایت برخی نکات نیز می‌تواند به تسریع بهبود شما کمک کند. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • بعد از عمل از خوردن قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین، بروفن و دیکلوفناک جلوگیری کنید.
 • حداقل تا یک ماه بعد از جراحی از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید، زیرا این عوامل می‌توانند روند بهبودی شما را مختل کنند.
 • مهم‌ترین نکته‌ای که باید رعایت کنید، ارتباط با پزشک و اجرا کردن دقیق توصیه‌ها است. با‌توجه‌به زمان توصیه شده توسط پزشک، بعد از جراحی برای ویزیت مجدد به مطب دکتر خود مراجعه کنید. 

آیا با عمل آندوسکوپی بینی، سینوزیت بینی خوب می‌شود؟

عمل ممکن است در برخی موارد به بهبود سینوزیت (التهاب سینوس‌ها) کمک کند. اما این مسئله بسته به نوع و شدت سینوزیت، علت آن و وضعیت فردی هر شخص متفاوت است. اما در بسیاری از موارد، افراد نتیجه مطلوب را از این جراحی دریافت کرده‌اند. در ادامه توضیحاتی در مورد اینکه چگونه عمل می‌تواند سینوزیت را بهبود دهد آورده شده است:

کاهش انسدادها و تورم

عمل سینوزیت بینی به وسیله حذف موانع داخل بینی و سینوس‌ها (مانند پولیپ‌ها یا بافت‌های تورم‌زا) می‌تواند به کاهش انسدادها و تورم در این ناحیه کمک کند.

تسهیل در دفع مخاط

با باز کردن مسیرهای بینی و سینوس‌ها، عمل می‌تواند فرآیند دفع مخاط را تسهیل کرده و به پاکسازی مواد اضافی از این ناحیه کمک کند.

کاهش التهاب

حذف بافت‌های التهابی و پولیپ‌ها از ناحیه سینوس‌ و عمل، می‌توان به کاهش التهاب و بهبود علائم مرتبط با سینوزیت کمک کرد.

تحسین عملکرد سیستم سینوسی

با بهبود عملکرد سیستم سینوسی و افزایش تهویه هوا به این ناحیه، احتمال ابتلا به عفونت‌ها کاهش می‌یابد.

ارتقاء تنفس

با باز شدن مسیرهای هوایی در بینی، تنفس بهبود می‌یابد و افراد ممکن است تجربه تنفس آسان‌تری داشته باشند.

به هر حال، تصمیم در مورد انجام عمل و اثربخشی آن نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد. بسیاری از افراد دارای سینوزیت با درمان‌های دارویی مثل آنتی‌بیوتیک‌ها و ضدالتهاب‌ها تا حد زیادی بهبود می‌یابند. پزشک شما می‌تواند پس از ارزیابی و بررسی وضعیت شما تصمیم به اجرای عمل بگیرد یا راهکارهای درمانی دیگر را پیشنهاد دهد.

دوره نقاهت عمل آندوسکوپی بینی

دوره نقاهت بعد از عمل آندوسکوپی بینی ممکن است بر اساس پیچیدگی عمل، سلامت فیزیکی شما و توصیه‌های پزشک متغیر باشد. در این بخش توضیح مختصری از مراحل مختلف دوره نقاهت بعد از عمل سینوزیت بینی شرح داده شده است:

اولین ساعات بعد از عمل بینی سینوس

پس از عمل، شما به احتمال زیاد در بخش تحت نظر پزشک قرار خواهید گرفت تا علائم وضعیت شما نظارت شود. در این مرحله، معمولا از کمپرس یخ بر روی ناحیه سینوس‌ها به منظور کاهش تورم و درد استفاده می‌شود. 

خطرات خونریزی و التهاب در این مرحله می‌تواند وجود داشته باشد. اقدامات لازم برای این دوره شامل موارد زیر است:

 • در این مرحله نیاز است تا از داروهای تجویز شده برای کنترل درد و التهاب استفاده کنید. 
 • تعویض بانداژها و مراقبت دقیق از زخم‌های ناحیه عمل، برای جلوگیری از عفونت و ایجاد یک محیط تمیز برای بهبود سریع‌تر ضروری است.
 • در روزهای اولیه پس از عمل، پیشنهاد می‌شود که از فعالیت‌های شدید فیزیکی و ورزش‌های سنگین پرهیز کنید تا به جلوگیری از خطر خونریزی یا تحریک ناحیه عمل جلوگیری شود.
 • پس از عمل، پیگیری منظم با پزشک برای بررسی بهبودی، بررسی علائم و تعیین زمان مناسب برای تغییرات در درمان مهم است. با توجه به پیشرفت و راهنمایی پزشک، شما به تدریج می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. مدت زمان دقیق دوره نقاهت بر اساس پیشرفت شما و توصیه‌های پزشک ممکن است متغیر باشد. 

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

عمل سینوزیت همراه با عمل زیبایی بینی به عنوان یک جراحی ترکیبی شناخته می‌شود که هدف از آن بهبود علائم مرتبط با التهاب سینوس‌ها به همراه اصلاح ظاهر بینی است. درمان سینوزیت به عنوان هدف اصلی این عمل جراحی مطرح می‌شود. حذف پولیپ‌ها، بافت‌های التهابی، یا دیگر عواملی که باعث انسداد و التهاب سینوس‌ها می‌شوند، می‌تواند به بهبود علائم سینوزیت کمک کند.

در کنار هدف درمانی، در این نوع عمل جراحی، اقداماتی برای اصلاح ظاهر بینی نیز انجام می‌شود. این اقدامات ممکن است شامل تغییر شکل، اندازه، یا سایر جوانب ظاهری بینی باشد. با این عمل می‌توان از تکرار هزینه عمل جلوگیری کرد .اما طبیعتا هزینه این جراحی ترکیبی، از هزینه عمل سینوس بینی بیشتر خواهد شد.

جراحان می‌توانند تکنیک‌های مختلف جراحی را در عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی ترکیب کنند. به عنوان مثال، اجرای جراحی سینوزیت ممکن است با تکنیک‌های جراحی زیبایی هماهنگ شود تا نتایج بهینه در هر دو زمینه به دست آید. قبل از تصمیم به انجام این نوع جراحی، مهم است که با پزشک متخصص مشورت کنید و جزئیات و انتظارات خود را بیان کنید تا تصمیم بهتری بر اساس وضعیت شما گرفته شود.

کلام آخر

در این مقاله، روند و نحوه عمل سینوس بینی بررسی شد. به‌طور کل، اصلاح سینوس یک جراحی مفید برای افرادی است که از سینوزیت مزمن و التهاب سینوس ها رنج می‌برند. طی این جراحی، تنفس فرد بهبود یافته و علائم ناشی از سینوزیت و پولیپ رفع می‌شود. برای انجام این جراحی، لازم است تا علائم شما توسط پزشک بررسی شده و اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم توسط پزشک انجام گیرد. 

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *