عمل بسته بینی

 جراحی بینی به روش بسته چگونه است؟ مزایا عمل بینی بسته

جراحی بسته بینی یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی است که مزایای زیادی دارد. در این روش، برش‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند و هیچ برشی در خارج بینی ایجاد نمی‌شود. این امر باعث می‌شود که جای زخم جراحی قابل مشاهده نباشد. برای درک تفاوت میان جراحی بینی به روش بسته باید با روش جراحی باز آشنا باشید. در جراحی به روش باز با ایجاد برشی بر روی کلوملا (تیغه‌ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند)، پوست کاملا از روی اسکلت بینی بلند می‌شود. اما در جراحی به روش بسته این برش انجام نمی‌گیرد و تمام برش‌ها داخل بینی زده می‌شوند.

مزایای عمل بینی بسته

  • در این عمل تمام برش‌ها به صورت داخلی انجام می‌شوند و به همین دلیل پس از عمل، هیچگونه جای زخمی روی پوست و بینی بیمارباقی نمی‌ماند.
  • دوره نقاهت عمل بسته بینی نسبت به روش‌ باز کوتاه‌تر است و می‌توانید پس از مدت زمان کوتاهی کارهای روزانه خود را انجام دهید.
  • با عمل بینی به روش بسته می توانید احتمال بروز عوارض جانبی، مانند تورم، عفونت، کبودی و…. را کاهش دهید. 
  • در نهایت از دیگر مزایای جراحی بینی بسته نتیجه‌گیری سریعتر است؛ به این معنا که به واسطه کمتر بودن ورم و دوره نقاهت، بیمار سریعتر به نتیجه مورد نظر خود خواهد رسید.

نتیجه عمل بینی بسته دقیق‌تر است یا عمل باز؟

با وجود تمام مزایایی که در مورد جراحی بینی بسته بدان اشاره کردیم، در درازمدت جراحی به روش باز می‌تواند نتیجه دقیق‌تری داشته باشد . در روش باز به این دلیل که پوست از روی اسکلت بینی بلند می‌شود، جراح می‌تواند تمامی ایرادات بینی را مشاهده و اصلاح کند. طبیعتا ورم بینی بیشنر خواهد بود و دیرتر برطرف می‌گردد و دوره نقاهت طولانی‌تری ا بیمر سپری خواهد کرد. اما دقت جراحی بسته بینی بالاتر است.

نکات بعد از جراحی بینی به روش بسته

برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی بسته بینی باید نکات خاصی را رعایت کنید. انجام دادن این نکات که شامل مراقبت‌های بعد از عمل بینی است که باعث کاهش مدت زمان دوره نقاهت، کاهش عوارض جانبی و بهبود سریع می‌شود. 

جراحی بینی به روش بسته

جلوگیری از خیس شدن گچ

گچ بینی به هیچ عنوان نباید دستکاری و خیس شود یا با آب برخورد کند. به همین دلیل تا زمان بهبودی بینی، از خیس شدن گچ جلوگیری کنید و در روزهی ابتدایی برای شستن صورتتان از دستمال‌های مرطوب استفاده کنید. 

مصرف داروها

بعد از اتمام عمل و بررسی شرایط بدن بیمار، پزشک داروهای خاصی را تجویز می کند که سرعت بهبودی و روند درمان را افزایش می‌دهد. پس از جراحی بسته بینی حتماً داروهایتان را با توجه نسخه پزشک در ساعت دقیق و به اندازه مصرف کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از عمل دریافت کنید. 

جلوگیری از ضربه

بعد از جراحی باید تا زمان بهبودی کامل از برخورد کوچک‌ترین ضربه به بینی جلوگیری کنید. هنگام برخورد‌ ضربه به بینی، فشار زیادی به آن وارد می‌شود که می‌تواند آسیب زیادی به بینی وارد کند سبب خونریزی و تغییر شکل در بینی شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از محیط‌های شلوغ و پرجمعیت دوری کنید تا آسیب کمتری به بینی‌تان وارد شود. 

نوشیدن آب آناناس

پس از جراحی، بینی دچار تورم و التهاب می‌شود که برای کاهش آن پیشنهاد می‌کنیم آب آناناس بنوشید. به گفته برخی منابع نوشیدن آب آناناس می‌تواند در کاهش التهاب و تورم موثر باشد دارد. 

کمپرس آب یخ

استفاده از کمپرس آب یخ بعد از عمل، می‌تواند ورم و التهاب پوستتان را کاهش دهد. 

نحوه استراحت

هنگام استراحت حتماً سرتان را بالاتر از بدنتان قرار دهید تا میزان تورم صورت و بدنتان کاهش پیدا کند. به اندازه کافی استراحت کنید و از خوابیدن به پهلو و شکم در روزهای اولیه بعد جراحی خودداری کنید. خوابیدن به پهلو بعد از یک تا دو هفته بعد از عمل منعی ندارد و لازم نیست نکته خاصی در این باره رعایت شود. فقط باید مراقب باشید بینی به بالش یا زمین فشار داده نشود. بنابراین هنگام خوابیدن به پهلو می‌توانید از چند بالش اضافه اطراف خود استفاده کنید.

توجه به حرکات صورت

خنده و گریه شدید و بطور کلی حرکات شدید فک، مثل گاز زدن به ساندویچ و جویدن غذاهای سفت تا یک الی دو ماه بعد از عمل باید پرهیز شوند، زیرا  انجام حرکات شدید صورت به بینی فشار وارد می‌کند و میتواند سبب جابجایی استخوان‌هایی شود که در محل جدیدی در حال فیکس شدن هستند.

پرهیز از آفتاب

تا زمان بهبودی به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از محیط های گرم مانند سونا و جکوزی دوری کنید. 

پرهیز از فعالیت های سنگین

پس از عمل تا مدتی نباید فعالیت‌ و ورزش‌های سنگین انجام دهید زیرا فشار زیادی به بدنتان وارد می‌کند. بطور کلی بعد از یک هفته می‌توانید ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی و از دو هفته دیگر سایر ورزش‌های سبک را انجام دهید. یک ماه بعد از عمل، ورزش‌های نیمه سنگین مانند کارکردن با وزنه‌های سبک و دو الی سه ماه بعد از عمل، ورزش‌های سنگین‌تر مثل کارکردن با وزنه‌های سنگین و یا فوتبال، والیبال و.. امکان پذیر است.

پرهیز از دست زدن

تحت هیچ عنوان پس از عمل، به بینی‌تان دست نزنید و آن را دستکاری نکنید؛ زیرا بینی حساس است و فشار زیادی به آن وارد می‌ شود که حتی ممکن است منجر به آسیب دیدن آن شود‌. 

 هزینه عمل بینی به روش بسته چقدر است؟

قیمت و هزینه عمل بینی به روش بسته در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهمترین عوامل که در هزینه عمل بینی بسته تاثیر دارد، میزان مهارت و تخصص جراح است. هرچه جراح مهارت بیشتری در عمل داشته باشد کیفیت و هزینه عمل افزایش می‌یابد. 

انواع روش جراحی بسته بینی

جراحی بینی به روش بسته در دو نوع مختلف انجام می‌شو؛ استراکچرال و پرزرویشن که اکنون به توضیح آن‌ می‌پردازیم.:

استراکچرال

در روش استراکچرال (Structural) بینی را مانند خانه‌ای در نظر بگیرید که سقف آن را برمی‌داریم، میتراشیم، سوهان میکشیم، پایین آورده و آن را بازسازی می‌کنیم.

پرزرویشن

در روش پرزرویشن(Preservation) ما ستون‌های خانه یا همان بینی را بازسازی می‌کنیم. یعنی از کف بینی را پایین می‌آوریم. بنابراین در روش پرزرویشن سقف بینی حفظ می‌شود، اما در عوض غضروف و استخوان از پایین یا کف بینی برداشته می‌شود و بینی به سمت پایین هل داده شده و فیکس می‌شود.

هر دوی روش استراکچرال و پرزرویشن در جراحی بینی به روش بسته قابل انجام هستند.

دوران بهبودی بعد از جراحی بینی به روش بسته

تمام عمل‌ها دارای دوران نقاهت هستند که در این دوران بدن شما بهبود پیدا می‌کند. پس از جراحی بسته بینی، تا هفت روز گچ یا آتل روی بینی‌تان قرار می‌گیرد که حالت و فرم بینی را حفظ می‌کند و همچنین از بینی در برابر فشار و آسیب مراقبت می‌کند. دوران بهبودی این عمل نسبت به روش‌های دیگر بسیار سریع‌تر است و بعد از گذشت دو تا سه روز می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید.  بعد از هفته اول ورم و کبودی در ناحیه بینی و چشم به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. پس از گذشت شش هفته زخم‌ها و ورم‌ها کامل درمان می‌شود و شما می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود و ورزش بپردازید. 

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *