عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی و همه چیز درباره آن

عمل انحراف بینی نوعی عمل است که برای برطرف کردن انحراف تیغه‌ی بینی از آن استفاده می‌شود. انحراف بینی یکی از متداول ترین مشکلات میان خانم ها و آقایان است که زیبایی چهره را بر هم زده و همچنین تناسب میان اجزای صورت را نامتعادل می‌سازد.

امروزه به طور اختصاصی می‌توان بدون انجام انواع عمل های زیبایی مستقیما به عمل انحراف بینی پرداخت و سپتوم دارای انحراف را تشخیص داده و جراحی انجام داد. اگر شما هم به اینگونه مشکلات دچار هستید، جراحی انحراف بینی برای شما توصیه می‌گردد و شما می‌توانید با خواندن این مقاله متوجه ویژگی‌های ناگفته در مورد این عمل شوید.

01:00
truncate dir-rtl

جراحی انحراف بینی

عمل انحراف بینی چیست؟

در همین ابتدا باید گفت که عمل جراحی انحراف بینی با عمل بینی کج تفاوت دارد که اغلب افراد این دو را با یکدیگر به اشتباه می‌گیرند. سپتوم در واقع همان تیغه وسط بینی است که دیواره آن از استخوان و غضروف تشکیل شده است.

انحراف تیغه بینی زمانی ایجاد می‌شود که سپتوم بینی به یک سمت کشیده شده باشد و یکی از مجراهای بینی از دیگری کوچکتر باشد و با بستن راه های تنفسی فرد سبب مشکلات تنفسی در بیمار شده باشد. عمل اصلاح انحراف بینی بعد از بررسی و تشخیص این موضوع به منظور برطرف سازی و اصلاح انحراف ایجاد شده و رفع مشکلات تنفسی فرد انجام خواهد گرفت. مدت زمان عمل جراحی انحراف بینی بسته به مقدار و شدت انحراف است که برای هر شخص متفاوت خواهد بود.  

عمل انحراف بینی چیست؟

بیشتر بخوانید: عمل بینی

علائم انحراف تیغه بینی برای انجام عمل انحراف بینی چیست؟

انحراف تیغه بینی شاید در ظاهر هیچ علائم و نشانه ای نداشته باشد. اما گاهی سپتوم یا تیغه وسط بینی بصورت اس انگلیسی کج است. بنابراین فضای هر دو طرف بینی از جلو و پشت بسته می‌شود. در این حالت ممکن است انحراف همراه با کجی ظاهری باشد.

اگر قسمتهای پشت سپتوم کج باشد معمولا بر روی ظاهر بینی تاثیر نمی‌گذارد. اما اگر قسمت های جلوتر که در زیر دورسوم (Dorsum) یا پشت بینی قرار دارند کج باشند ظاهر بینی فرد نیز کج می‌شود. اما به طور کلی این مشکل دارای علائمی است که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

  • اختلال زیاد در تنفس حتی در هنگام خواب
  • وجود ترشحات پشت حلق یا ترشحات از بینی هنگام صبح
  • وجود مشکلات متنوع در سینوس ها
  • خونریزی ناگهانی از بینی هنگام خروج ترشحات
  • خر و پف نمودن در هنگام خواب و مشکلات بد خوابی شبانه

بیشتر بخوانید: عمل بینی سه بعدی

اهداف جراحی انحراف بینی چیست؟

طی عمل انحراف بینی، جراح قسمتی از بینی که دارای انحراف زیاد است را تحت نظر قرار داده و یک برش در آن ناحیه ایجاد کرده و انحراف سپتوم را اصلاح می‌کند. اگر فرد خواستار ایجاد تغییرات ظاهری در بینی خود باشد، می‌تواند به طور همزمان، عمل زیبایی را در ناحیه بینی را نیز انجام دهد تا نتایج متفاوت تری را برای خود رقم بزند.

اهداف جراحی انحراف بینی

همانطور که در طول مقاله ذکر شد، هدف از انجام جراحی انحراف بینی، رفع انحرافات تیغه بینی و باز کردن مجاری هوایی دارای انسداد بینی است که شاید در ظاهر اصلا این مشکل مشخص نباشد اما به طور کلی برای فرد ناخوشی هایی به همراه داشته باشد. بنابراین طبق تعاریف گفته شده اگر هدف فقط اصلاح کجی داخلی بینی به منظور رفع مشکلات تنفسی باشد، عمل ما نیز رفع انحراف سپتوم است که باعث صاف شدن ظاهری و زیبایی بینی نخواهد شد.

روش‌های برطرف کردن انحراف بینی با جراحی

امروزه بر اساس تحقیقات پزشکی، اسپری های بینی تولید شده در کاهش التهابات درونی بینی و کاهش مخاط تاثیرگذارند اما به طور کلی همانطور که می‌دانید سپتوم از جنس استخوان و غضروف است و در صورتی که تنها روش درمان مشکل اصلاح انحراف بینی شما تشخیص داده شود بهتر است جهت جراحی با پزشک خود مشورت کنید.

عکس قبل و بعد عمل انحراف بینی

برای انجام این عمل، تهیه عکس قبل از جراحی انحراف بینی توسط جراح دارای اهمیت بسیار است؛ زیرا از نظر ساختاری با عکس بعد از عمل انحراف بینی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عکس قبل و بعد عمل انحراف بینی از نظر ظاهری شاید تغییرات خاصی برای فرد مراجعه کننده به نمایش نگذارد اما جراح بینی با استفاده از مشاهده آن ها مقدار اصلاحات و تغییرات داخلی را متوجه خواهد شد و می‌تواند از روی عکس توضیحات لازم را برای فرد ارائه دهد.

در کنار عکس قبل از جراحی انحراف بینی، برای تشخیص درست میزن انحراف بینی حتما از روش تشخیصی آندوسکوپ بینی نیز استفاده خواهد شد تا میزان سختی و شدت انحراف به طور قطعی مشخص شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، افرادی که به مشکل انحراف تیغه بینی دچار هستند باید عمل انحراف بینی انجام دهند، اما باید به میزان حساسیت های این عمل توجه داشته باشید و بهترین جراح بینی را برای خود برگزینید تا به درستی این انحرافات برطرف شوند و دیگر در خواب یا هر زمان دیگری مانند ورزش کردن با مشکلات تنفسی و ترشحات مخاط مواجه نباشید.

این جراحی هیچ دردی به همراه ندارد و در مدت زمان کوتاهی به اتمام می‌رسد. از مزایای جراحی انحراف بینی این است که سختی و چالش خاصی ندارد و به دلیل اینکه در دسته جراحی های درمانی قرار دارد، معمولا به مقدار قابل توجهی از هزینه عمل انحراف بینی را بیمه متقبل خواهد شد.

بیشتر بخوانید...
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *